Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt skupu butelek w Łodzi. Gdzie jest i jakie są zasady sprzedaży szklanego towaru?

Piotr Jach
Piotr Jach
Od tygodnia działa w Łodzi punkt skupu butelek, jakiego w mieście nie było od lat. Otworzył go na łódzkich Kurczakach przedsiębiorca z Ujazdu.Kiedy punkt jest otwarty i jakie są zasady sprzedaży butelek? Czytaj na następnej stronie
Od tygodnia działa w Łodzi punkt skupu butelek, jakiego w mieście nie było od lat. Otworzył go na łódzkich Kurczakach przedsiębiorca z Ujazdu.Kiedy punkt jest otwarty i jakie są zasady sprzedaży butelek? Czytaj na następnej stronie Grzegorz Gałasiński
Od tygodnia działa w Łodzi punkt skupu butelek, jakiego w mieście nie było od lat. Otworzył go na łódzkich Kurczakach przedsiębiorca z Ujazdu.

Skup butelek w Łodzi. Gdzie jest?

– Tata ponad 20 lat działa w tej branży, tyle że wcześniej sam objeżdżał małe miejscowości i zbierał od ludzi butelki – mówi Patryk Zielonka, syn właściciela, który pomaga mu w nowym przedsięwzięciu. – Do uruchomienia skupu w większym mieście zachęciły nas informacje o tym, jakie powodzenie zyskał punkt skupu butelek w Poznaniu. Postanowiliśmy spróbować w Łodzi.

W sierpniu 2019 r. Kompania Piwowarska uruchomiła w stolicy Wielkopolski punkt skupu butelek po piwie (także innych producentów), który zrobił prawdziwą furorę. W ciągu 8 miesięcy funkcjonowania, nim zamknięto go w związku z wybuchem pandemii koronawirusa (ponownie otwarto w czerwcu ub.r.), poznaniacy oddali do niego niemal milion butelek! Szacowano, że w pierwszych miesiącach po otwarciu przyjmował ich 5 tysięcy dziennie.

– Taki wynik robi wrażenie, a z butelkami jest problem. Nie wszystkie sklepy chcą je przyjmować i nie w każdych ilościach. Niektóre wymagają przynajmniej okazania paragonu zakupu w placówce, a ludzie je przecież szybko wyrzucają. Potem nie wiadomo co robić z gromadzącym się szkłem – mówi

Skup butelek w Łodzi - godziny otwarcia

Skup „Eko-But” przy ul. Powszechnej działa na razie jedynie w piątki i soboty.

– Badamy rynek. Jeśli będą klienci, wydłużymy otwarcie na inne dni – mówi Zielonka. – Odzew jest pozytywny, choć ruch jeszcze niewielki. Działamy kilka dni. Dopiero za 2-3 miesiące okaże się, czy to był dobry pomysł. Aczkolwiek znaleźli się już poważni klienci. Pan spod Łowicza ma na dniach oddać 700 butelek, ktoś z Gostynina już 2 tysiące.

Cennik w skupie butelek

Poza półlitrowymi butelkami po piwie, za które skup płaci 30 gr./szt., przyjmowane są także butelki 500 ml po wódkach i nalewkach, winach – po 15 gr./szt. Butelek po „małpkach” (200/250 ml) „Eko-But” nie przyjmuje.

- Nie da się na nich zarobić. Nikt ich nie skupuje od lat. Natomiast butelki po piwie sprzedajemy browarom. Są ponownie wykorzystywane – informuje pan Patryk.

Butelka zwrotna jest najbardziej ekologicznym opakowaniem. W całości nadaje się do ponownego przetworzenia. W ciągu dwóch lat przeciętnie dziewięć razy wraca na rynek, choć mogłaby być wykorzystana przynajmniej 20 razy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom zwrotów.

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany