Łukasz Konstanty
Lisa Vittozzi dzięki bezbłędnemu strzelaniu wygrała bieg indywidualny podczas zawodów Pucharu Świata w Ruhpolding. Fot. PAP/EPA/Anna Szilagyi
Lisa Vittozzi wygrała bieg indywidualny podczas odbywających się w Ruhpolding zawodów biathlonowego Pucharu Świata. Słabo na strzelnicy spisały się Polki, które zanotowały po kilka niecelnych strzałów i zakończyły piątkową rywalizację na odległych pozycjach.

Bieg indywidualny różni się od innych konkurencji tym, iż po niecelnym strzale zawodniczki nie biegają tzw. karnych rund. Każda pomyłka na strzelnicy jest znacznie bardziej kosztowna, bowiem oznacza doliczenie dodatkowej minuty do czasu uzyskanego na trasie biegowej.

Kamila Żuk z czterema niecelnymi strzałami w Ruhpolding

Kamila Żuk w piątek najszybciej z wszystkich polskich zawodniczek rozpoczęła zmagania. Polka wystartowała z numerem drugim i choć na trasie biegowej z każdym okrążeniem traciła kilkanaście sekund do lepiej biegających rywalek, przez długi czas można było mieć nadzieję na wysokie miejsce w biegu indywidualnym. Nasza zawodniczka bardzo dobrze spisywała się bowiem na strzelnicy - podczas pierwszej i drugiej wizyty zaprezentowała stuprocentową skuteczność.

Konieczność zweryfikowania oczekiwań nastąpiła podczas trzeciego podejścia Żuk do strzelania. O ile jeszcze strzały numer jedenaście i dwanaście tego dnia były skuteczne, to trzynastka okazała się pechowa dla Polki. Pierwsze pudło najwyraźniej mocno zdekoncentrowało Polkę, która do końca zmagań dołożyła trzy kolejne nieudane strzały i łącznie z czterema niecelnymi próbami zameldowała się na mecie wiedząc już, że zakończy zmagania poza szeroko rozumianą czołówką stawki rywalizującej w piątek w Ruhpolding.

Bezbłędna Lisa Vittozzi najlepsza w biegu indywidualnym w Ruhpolding

Znakomicie w piątkowym biegu indywidualnym spisała się Włoszka Lisa Vittozzi, która ani razu nie pomyliła się na strzelnicy, co przy znakomitym biegu pozwoliło jej na triumf w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. Wspomniana zawodniczka w sezonie 2022-23 już po raz czwarty stanęła na podium, na zwycięstwo czekała jednak aż cztery lata - od 12 stycznia 2019 roku, gdy okazała się najlepsza w biegu pościgowym w Oberhofie.

Kolejne miejsca na podium zajęły Francuzki. Druga lokata przypadła w udziale Lou Jeanmonnot, dla której jest to największy sukces w karierze (nigdy wcześniej nie zakończyła zawodów Pucharu Świata w czołowej trójce), trzecie miejsce zajęła z kolei Julia Simon, która umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu.

Na odległych miejscach rywalizację zakończyły Polki. Najlepszą z naszych zawodniczek w piątek była Joanna Jakieła, która zajęła 52. miejsce. Dwie lokaty niżej sklasyfikowana została Żuk, Anna Mąka uplasowała się na 71. miejscu, zaś debiutująca w Pucharze Świata Dominika Bielecka zakończyła zmagania na 92. pozycji.

Puchar Świata w biathlonie w Ruhpolding - bieg indywidualny (15 km)
1. Lisa Vittozzi (Włochy) - czas: 40:05,9 (0 niecelnych strzałów)
2. Lou Jeanmonnot (Francja) - strata: 39,0 s (0)