reklama

Przyszły emerycie! Sprawdź, co ci szykuje rząd Tuska! Informator dziś, w sobotę i w poniedziałek!

(KZ)Zaktualizowano 
Ustawa jest przygotowana w sposób tak mało jasny, że ZUS-owi przybędzie klientów niepotrafiących ustalić, kiedy mają prawo do emerytury i ile stracą, gdy skorzystają z uprawnień do wcześniejszego świadczenia. Maciej Stanik
Nikt nie chce być zmuszonym do pracy do ukończenia 67. roku życia, chociaż wiele osób chętnie skorzysta z takiej możliwości mając już przyznaną emeryturę.

Dlatego ogłoszony we wtorek projekt ustawowego podniesienia wieku emerytalnego wywołuje powszechny protest.
Jego wyrazem jest m.in. ogromne, bo półtoramilionowe poparcie pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Inicjatorem jest NSZZ "Solidarność", ale związek wsparły inne centrale, także OPZZ.
Premier referendum nie chce. Daje 30 dni na publiczną dyskusję, po której ustawa ma trafić do Sejmu. Jeżeli koalicja rządowa będzie solidarna (z sobą i przeciw związkowcom i większości Polaków), a Ruch Palikota dotrzyma obietnicy o poparciu projektu, to bez problemu ustawa zostanie uchwalona, a wniosek o referendum odrzucony.

Emerytury według Tuska
Według Donalda Tuska, prognozy demograficzne pokazują, że już w 2042 roku ponad połowa mieszkańców naszego kraju przekroczy 50. rok życia. Dziś pracuje rekordowa liczba Polaków - ok. 16 mln (poza rolnictwem). Po tym gdy na rynek pracy weszły pokolenia z wyżów demograficznych z lat 1980 - 1984, liczba osób zdolnych do pracy będzie już tylko maleć. W latach 2010 - 2040 spadnie o 5 milionów. Oznacza to, że na emerytury nie będzie miał kto zarabiać.
Rząd nie odkłada bieżących składek pracujących, tak jak nie odkładały ich poprzednie rządy. Nie ma więc oszczędności na wypłaty świadczeń. Zarówno przed 1989 r. - gdy wszystkie składki wrzucano do jednego worka, jak i po wprowadzeniu reformy emerytalnej - gdy są zapisywane na imiennych kontach pracowników - pieniądze, które powinny być odkładane na emerytury były na bieżąco wydawane.

Dłużej za cenę wyższej emerytury?
Premier podaje, że przy utrzymaniu obecnego systemu, w 2040 r. przeciętna emerytura kobiet będzie wynosiła 2062 zł, ale jeżeli panie będą pracowały dłużej, czyli do 67 lat, to średnia emerytura wyniesie 3411 zł, a więc o 65 proc. wyższa.
Obie kwoty nic nie mówią o realnej wartości tych pieniędzy za 28 lat. Wyliczenia oparte są też o założenia, których nie da się zweryfikować.

Dłuższa praca albo drastyczne podwyżki
Donald Tusk twierdzi, że utrzymanie obecnego wieku emerytalnego jest niemożliwe. Do świadczeń trzeba dokładać z budżetu państwa, gdyż na wypłaty nie wystarczają bieżące wpływy ze składek. Według premiera, by dalej płacić emerytury bez podniesienia wieku emerytalnego, konieczne byłoby podniesienie np. podatku VAT na wszystkie produkty o 8 punktów procentowych, składki emerytalnej z 19,5 proc. do 30 proc. pensji, zaś wypłacane świadczenia trzeba by obniżyć o połowę.
Premier w żaden sposób tego jednak nie udowadnia. Zapomina też, że niedopuszczalne, niezgodne z konstytucją, byłoby obniżenie emerytur.

Dać ludziom godną pracę
W Polsce ok. 3 milionów osób pracuje na podstawie tzw. umów śmieciowych, nie płacąc składek emerytalnych. Dodatkowo około 2 milionów bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy szuka zatrudnienia bez większych efektów. Poziom bezrobocia zarówno wśród osób po 50 roku życia, jak i młodych, wchodzących na rynek pracy, cały czas rośnie. Wystarczy dać tym ludziom pracę, a wpływy ze składek ogromnie wzrosną.
Tymczasem w uzasadnieniu ustawy podane są wyliczenia, jak podwyższenie wieku emerytalnego wpłynie na wzrost liczby osób na rynku pracy. Wynika z nich, że w najlepszych latach będzie to niewiele ponad milion osób więcej gotowych do pracy.
Zaniżone składki płacą prowadzący własne firmy, bo nie od realnych zarobków, ale deklarowanych - zazwyczaj minimalnych. Tu też można szukać możliwości zwiększenia wpływów ze składek emerytalnych.

***


? Projekt ustawy przewiduje stopniowe, od 1 stycznia 2013 r. podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat w ten sposób, że wiek emerytalny byłby podnoszony co miesiąc o 4 miesiące.
? Poziom 67 lat osiągnięty byłby przez mężczyzn w 2020 r., a przez kobiety w 2040 r.
? Ustawa dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Warto wiedzieć! _
_Gigantyczna firma ubezpieczeniowa
System emerytalny jest zorganizowany jak firma ubezpieczeniowa: jest najbardziej rentowna, gdy składki są jak najwyższe, a wypłaty jak najniższe. W tej firmie umowy są przymusowe, narzucona wysokość składki i brak gwarancji co do wysokości wypłaconej w przyszłości kwoty. Nie ma też żadnych prawnych zabezpieczeń terminu wypłaty. Teraz jest mowa o konieczności podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Ale niektórzy ekonomiści twierdzą, że na godziwą emeryturę trzeba pracować trzy razy dłużej niż wynosi planowany okres jej pobierania. Kobieta otrzymująca emeryturę przez 20 lat, powinna więc na nią pracować 60 lat! Może się więc okazać, że w najbliższych latach wiek emerytalny będzie dalej podnoszony. Do 75 i więcej lat...

Uwaga!
W sobotnim i poniedziałkowym "Expressie Ilustrowanym" szczegóły projektu ustawy m. in.:
? kalendarz przejść na emeryturę w zależności od wieku;
? nowe zasady ochrony przedemerytalnej;
? zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych;
- zmiany w wymaganych okresach składkowych;
- zmiany w emeryturach z OFE.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
J60

to jest wszystko do d*** oni i tak zrobią jak zechcą bo syty nigdy nie zrozumie głodnego ,jak Cię nie zwolnili po 60tce to masz szanse że dopracujesz do67miu i tak nie skorzystasz bo umrzesz

J
J60

to jest wszystko do d*** oni i tak zrobią jak zechcą bo syty nigdy nie zrozumie głodnego ,jak Cię nie zwolnili po 60tce to masz szanse że dopracujesz do67miu i tak nie skorzystasz bo umrzesz

J
J60

to jest wszystko do d*** oni i tak zrobią jak zechcą bo syty nigdy nie zrozumie głodnego ,jak Cię nie zwolnili po 60tce to masz szanse że dopracujesz do67miu i tak nie skorzystasz bo umrzesz

a
aga

Zachęca się kobiety zeby rodziły choć by 3 ale za co wychować na bezrobociu czy z 1/4 etatu.Babcie 67 letnie bę dą pracować to kto pomoże tym młodym matką Najbardziej głosują ci na ciepłych stołkach zeby pracować do usranej smierci

s
sitek

Niech składki dla ZUS-u będą dobrowolne.Z naszych pieniędzy są pobudowane ich pałace.

r
renegat

raczej chodzi o to by przez krótki czas pobierac emeryture lub wcale jej nie dozyc !
W krajach cywilizowanych jest prawdziwy program 50+,odpowiednia ochrona zdrowia etcetera,
Wsród pracodawców tzw "rekinów bysnesu" modne jest teraz zwalnianie starszych ludzi na krótko przed okresem ochronnym.Zwalnia sie takiego gostka,po czym koles snuje sie od posredniaka do opieki,chwyta robote parkingowego za 3.50 na godzine a pozniej /jak dozyje/ od tego mu placa emeryturke.. i o to chodzi.!
To tak by WSZYSTKIM ZYŁO SIE LEPIEJ !!!

o
ob

młodzi zatrudniani na 1/4 etatu łapią bo z czegoś trzeba żyć -,na cały nikt nie chce zatrudnić a jakie składki zus odprowadzane. Niestety trzeba pracować do usranej śmierci

d
do Gwardysa

Jak cie spotkam gdzies na miescie to urzyję przymusu bezpośredniego w strosunku do ciebie za facebooka

j
jer

Gdzie są pieniądze tych co umierają przed emeryturą ,rząd chce by było ich coraz więcej i tylko o to chodzi że niektórzy bezczelnie żyją za długo.Nawet kolejne reformy służby zdrowia nie pomagają-może eutanazja głodowa będzie ratunkiem dla rządu Tuska.

G
Gość

'

b
biojack

Rząd powinien w referendum zadać pytanie
czy chcesz być.
1) Biednym młodym emerytem ?
2) Biednym starym emerytem ?

M
Mądry PO-szkodzie

Od 45-ciu lat pracuję na swoim.Nigdy w życiu nie pracowałem na państwowej posadzie.Dlatego życie moje wygląda jak wielka sinusoida.Sam się dziwię co mnie do cholery podkusiło wracać do tego kraju w stanie wojennym!!!.miałem do wyboru Kanadę,Szwajcarię.Austrię,Niemcy a wróciłem ze Szwecji.Drugi raz bym tego nie zrobił i radzę Wam uciekajcie z tego kraju nad Wisłą po godne życie bo zanim bogaty zbiednieje to biednego pochowają.

/Irek

Realista ile ty skończyłeś klas? cztery a może sześć.

t
tadek

* dane eurostat 01.12. 2011 *
POLACY JUŻ TERAZ W EUROPIE PRACUJA NAJDŁUŻEJ A NAJKRÓCEJ ŻYJĄ !
I tak np:
Austria, Belgia - kobieta może przejść na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyzna 60 lat, przy co najmniej 420-miesięcznym ubezpieczeniu.
Niemcy - można przejść na emeryturę po osiągnięciu 63 lat i wykazaniu 35-letniego okresu ubezpieczenia.

r
realista

TRZEBA ZACISKAĆ PASA BO BĘDZIE GRECJA. ROBIĄ SYMULACJE I TAK WYCHODZI ŻE ŻYJEMY CORAZ DŁUŻEJ. TO TAKIE PROSTE. DZIECI KTÓRE RADZĄ SIĘ TERAZ BĘDĄ ŻYC PO 100 LAT. TO TAKI PARADOKS ŻYCIA ŻE ŚMIER NAM UCIEKA. NASZE DZIECI BĘDĄ PRZECHODZIĆ NA EMERYTURE W WIEKU 80 LAT. TO NIEUNIKNIONE. POSTĘP MEDYCYNY JEST ZBYT SZYBKI I DUŻY. NIE STATY ŻYJEMY CORAZ DŁUŻEJ I BIEDNIEJ.

Dodaj ogłoszenie