Przypominamy o rozliczeniu z fiskusem!

Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak
Wszystkie siedem urzędów skarbowych w Łodzi oraz pozostałe działające na terenie całego województwa dzisiaj i jutro będą pracowały dłużej, czyli od godz. 7.30 do godz. 18.

Ponieważ w tym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, a poniedziałek 1 maja jest dniem świątecznym, ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem upływa o północy we wtorek 2 maja. Tego dnia urzędy skarbowe będzie można odwiedzić od godz. 7.30 do godz. 15.30. Tym, którzy nie rozliczą się w terminie, grozi kara w wysokości od 200 zł do 4 tys. zł. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Pod uwagę brana jest długość spóźnienia, jego przyczyna oraz to, czy zdarza się ono po raz pierwszy, czy też notorycznie.

Na złożenie zeznania zostało już zaledwie , wliczając weekend, sześć dni. Tymczasem jak na razie tylko 222 tys. 328 łodzian rozliczyło się z fiskusem. To nieco ponad 63,5 proc. z 350 tys. osób, które powinny taki obowiązek spełnić. Prawie 32 proc. PIT-ów (dokładnie 111 tys. 338) zostało złożonych przez internet. W urzędach skarbowych ruch jest spory.

- W ostatniej chwili zeznania składają głównie osoby, które wykazały w nich niedopłatę - mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi. - Po złożeniu PIT-u stają na ogół od razu w kolejce do kasy, by wpłacić brakującą kwotę, choć mogą to zrobić również przelewem przez internet.

44,5 procent łodzian, którzy rozliczyli się już w tym roku z fiskusem, wykazało w sumie nadpłaty podatku w wysokości ponad 233,8 mln zł. Rekordzistą jest pod tym względem mieszkaniec Widzewa. Oczekuje na zwrot 320 tys. 184 zł.

41,02 procent rozliczonych już podatników z Łodzi przekazało do tej pory w sumie prawie 8,2 mln zł, w ramach 1 procenta swojego podatku, na rzecz organizacji pożytku publicznego. Największa część tej kwoty (niemal 2,5 mln zł) również pochodzi z Widzewa.

[ZOBACZ FILM Przegląd najciekawszych informacji z kraju

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Przegląd najciekawszych informacji z kraju