Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypadek gruźlicy w szkole na Górnej. Przebadano 54 osoby. Czternaścioro dzieci rodzice nie przywieźli na badanie - próbę tuberkulinową.

LB
Przebadane 54 osoby (miały wykonywane prześwietlenia płuc i poddane były próbie tuberkulinowej, której wynik mówi czy dany pacjent wymaga lub nie zaszczepienia przeciwko gruźlicy) nie zaraziły się tą chorobą. Tej pewności nie można mieć jeśli chodzi o czternaścioro uczniów, z którymi rodzice nie zgłosili się na badania. Czytaj na kolejnym slajdzie
Przebadane 54 osoby (miały wykonywane prześwietlenia płuc i poddane były próbie tuberkulinowej, której wynik mówi czy dany pacjent wymaga lub nie zaszczepienia przeciwko gruźlicy) nie zaraziły się tą chorobą. Tej pewności nie można mieć jeśli chodzi o czternaścioro uczniów, z którymi rodzice nie zgłosili się na badania. Czytaj na kolejnym slajdzie archiwum polskapress
Przebadane 54 osoby (miały wykonywane prześwietlenia płuc i poddane były próbie tuberkulinowej, której wynik mówi czy dany pacjent wymaga lub nie zaszczepienia przeciwko gruźlicy) nie zaraziły się tą chorobą. Tej pewności nie można mieć jeśłi chodzi o czternaścioro uczniów, z którymi rodzice nie zgłosili się na badania.

Badania w kierunku gruźlicy nauczycieli, personelu szkoły i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Łęczyckiej w Łodzi sanepid zalecił po tym, jak na początku kwietnia na gruźlicę zachorowała dwunastoletnia uczennica. Dziewczynka trafiła do szpitala.
Badania dla osób, które miały z nią kontakt, sanepid zorganizował w szpitalu w Łagiewnikach.
- Po uzyskaniu wyników czworo uczniów zostało skierowanych na dalsze badania - wyjaśnia Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
Na szczęście okazało się, że dzieci są zdrowe - nie zaraziły się gruźlicą. Takiej pewności nie można mieć co do tych nastolatków, z którymi rodzice na badania się nie zgłosili. Nie wiadomo dlaczego tak postąpili. Być może uznali, że skoro ich dzieci otrzymały w niemowlęctwie szczepionkę przeciwko gruźlicy, to nie muszą się badać. Ale nie można wykluczyć, że niektóre z tych dzieci dzieci nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

W ubiegłym roku w Łodzi zdiagnozowano 140 przypadków gruźlicy (136 płucnej i 4 pozapłucnej), podczas gdy rok wcześniej było ich 112 (108 płucnej i 4 pozapłucnej).

Gruźlica jest chorobą zakaźną, przenoszącą się z człowiek a na człowieka. Wywołuje ją bakteria - prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest chory na gruźlicę, wydalający prątki podczas kaszlu, mówienia i oddychania. Proces chorobowy dotyczy najczęściej płuc. Rzadziej prątki docierają do mózgu, kości, węzłów chłonnych, nerek, przewodu pokarmowego. Gruźlica wcześnie wykryta i prawidłowo leczona jest całkowicie wyleczalna.

Gruźlica - jak informuje Państwowy Zakład Higieny - należy do najczęstszych chorób zakaźnych na świecie i stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia. Polska należy do krajów o średniej zapadalności na gruźlicę. Chorują głównie dorośli, a liczba zachorowań u dzieci – m.in. dzięki prowadzonym od lat skutecznym szczepieniom – jest znacznie mniejsza.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany