MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyjrzyj się swoim palcom. Ich długość powie o twoim stanie zdrowia, sprawności fizycznej i seksualności

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Długość palców może wskazywać na zdrowie, sprawność w sporcie i seksualność. W wielu badaniach naukowcy przyjrzeli się długości palców. To właśnie długość palców może wskazywać na ryzyko wystąpienia niektórych chorób w przyszłości, ale też innych czynników, które wiążą się z aktywnością fizyczną i płciową. Sprawdź, co o stanie zdrowia może powiedzieć wielkość palców.
Widok z góry dłoni nałożonych na siebie
Naukowcy porównali m.in. palce wskazujące z palcami serdecznymi. W badaniach uwzględniono też różnice między kobietami i mężczyznami. katemangostar/freepik

Spis treści

Długość palców a stan zdrowia i wyniki w sporcie

Długość palców u dłoni może wskazywać na to, jak zdrowy jesteś i czy jesteś narażony na ryzyko rozwoju niektórych chorób. Naukowcy porównali m.in. palce wskazujące z palcami serdecznymi. W badaniach uwzględniono też różnice między kobietami i mężczyznami. Co ciekawe, palce serdeczne i wskazujące kobiet zazwyczaj są podobnej długości, podczas gdy u mężczyzn dłuższy jest palec serdeczny.

Carl Pintzka z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii twierdzo, że długość palców jest determinowana już w łonie matki i wszystko zależy od tego, ile testosteronu zostało dostarczone płodowi. Długie palce wskazujące sugerują, że dana osoba była narażona na niższy poziom testosteronu w macicy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Długi palec wskazujący może oznaczać większe szanse na lepsze wyniki w zadaniach związanych z pamięcią werbalną, takich jak zapamiętywanie list słów – sugeruje Pintzka. Jednocześnie spada prawdopodobieństwo osiągnięcia lepszych wyników w sporcie i zadaniach związanych ze zmysłem orientacji przestrzenej. Wzrasta natomiast ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych u kobiet, jak wykazało badanie z 2008 roku. Choroba ta powoduje ból i sztywność stawów. Choć nie można jej zapobiec, to warto utrzymać zdrową wagę, być aktywnym i kontrolować poziom cukru i stosować zdrową dietę.

Z kolei posiadacze dłuższego palca serdecznego – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – mogą osiągać lepsze wynik w wielu dyscyplinach sportowych, w szczególności w lekkoatletyce.

Ten dłuższy palec może powiedzieć, czy mężczyzna wyłysieje

Czy przez długość palców można stwierdzić, że mężczyzna straci włosy? Okazuje się, że naukowcy są w stanie przewidzieć prawdopodobieństwo wyłysienia na tej podstawie. Perspektywa utraty włosów wzrasta sześciokrotnie, jeżeli palce serdeczne są dłuższe niż wskazujące. Eksperci przeprowadzili badanie na 240 mężczyznach w wieku powyżej 37 lat, u których zdiagnozowano łysienie androgenowe, zwane też łysieniem typu męskiego.

Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy mają krótszy palec wskazujący niż serdeczny na prawej dłoni, są bardziej narażeni na łysienie androgenowe. Występuje ono często, gdy cykl wzrostu włosa został zakłócony. Wytwarzany jest zbyt wysoki poziom hormonu płciowego – dihydrotestosteronu, co także wpływa na zdrowie serca.

Według naukowców z Tajwanu większa długość palca serdecznego może sugerować, że dana osoba ma więcej testosteronu, co zmniejsza rozmiar mieszków włosowych.

Palce powiedzą prawdę o twojej seksualności?

Zespół badawczy z Uniwersytetu Essex przyjrzał się parom bliźniąt jednojajowych, w których jedno z nich było heteroseksualne. Okazało się, że u bliźniaków homoseksualnych średnio była większa różnica między długością palca wskazującego i serdecznego.

W badaniu zaobserwowano, że w 18 parach bliźniąt płci żeńskiej, bliźniaczka lesbijka miała dłonie określane jako „typowe dla mężczyzn” niż jej siostra heteroseksualna. W 14 parach bliźniąt płci męskiej bliźniak homoseksualny miał nieco bardziej „męskie” dłonie niż jego heteroseksualny brat, jednak różnica między nimi nie była postrzegana jako znacząca.

Co jeszcze dłonie mogą powiedzieć o stanie zdrowia?

Stan zdrowia można „wyczytać” nie tylko z długości palców – wiele powiedzą też inne czynniki, jak np. potliwość czy czerwone plamy.

Jeżeli występuje potliwość dłoni, która nie jest związana ze stresem, temperaturą lub złym samopoczuciem, to może to wskazywać na nadczynność tarczycy.

Pojawienie się czerwonych lub fioletowych plam na dłoniach może oznaczać zapalenia wsierdzia – rzadką i potencjalnie śmiertelną infekcję wewnętrznej wyściółki serca.

Czerwone i plamiste dłonie mogą sygnalizować wczesną formę marskości wątroby.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przyjrzyj się swoim palcom. Ich długość powie o twoim stanie zdrowia, sprawności fizycznej i seksualności - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany