MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przybędzie fachowców! Jakie zawody są na topie? LISTA. Zobacz, jakie są najpopularniejsze zawody

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
W technikach, szkołach branżowych i policealnych rozpoczęły się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. W całym województwie łódzkim udział w tej sesji zadeklarowało ponad 15 tysięcy zdających, a w samej Łodzi – ponad 4 tysiące. Będą zdobywać certyfikaty, świadectwa i dyplomy w aż 191 kwalifikacjach!

Rozpoczęły się egzaminy zawodowe
Potrwają do 8 lipca

Fachowcy potwierdzają kwalifikacje
W technikach, szkołach branżowych i policealnych rozpoczęły się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. W całym województwie łódzkim udział w tej sesji zadeklarowało ponad 15 tysięcy zdających, a w samej Łodzi – ponad 4 tysiące. Będą zdobywać certyfikaty, świadectwa i dyplomy w aż 191 kwalifikacjach!
Najwięcej osób stara się o nie w najpopularniejszych w ostatnich latach zawodach. Jakich? To

  • technik informatyk,
  • technik logistyk,
  • opiekun medyczny,
  • technik usług kosmetycznych,
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik mechatronik.

Warto zwrócić uwagę, że do egzaminów przystępują nie tylko uczniowie i absolwenci szkół, ale także osoby dorosłe, nierzadko już uprawiające dany zawód, ale bez dyplomu lub osoby, które nabywają nowych kompetencji zawodowych np. na kursach.

- W tej chwili trwają egzaminy w formule dla podstawy programowej 2019 – mówi Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. – Zdający są już po pierwszej turze części praktycznej - 7 czerwca, a od 8 do 12 czerwca odbywają się egzaminy w części pisemnej z wykorzystaniem systemów informatycznych.

- U nas do tego egzaminu przystępuje 81 uczniów z klasy III logistycznej po szkole podstawowej – mówi Beata Świderska, dyrektor Technikum nr 3. – Zdobywają kwalifikację „obsługa magazynów”. Na rozwiązanie zadań mają godzinę. Po zakończeniu od razu system sprawdza ich prace i wyświetla, ile zadań wykonali poprawnie.
Od 11 do 21 czerwca br. toczyć się będą w szkołach egzaminy w części praktycznej na stanowiskach wymagających specjalnego wyposażenia.
Egzamin jest obowiązkowy – każdy musi do niego podejść, aby uzyskać promocję do następnej klasy lub świadectwo ukończenia szkoły. Kto z usprawiedliwionych przyczyn nie może przystąpić w terminie podstawowym, może zdawać w dodatkowym.

Natomiast egzaminy zawodowe w formule 2017 (który zdaje większość) oraz 2012 (zdają nieliczni) zostaną przeprowadzone 21 czerwca - pierwsza tura części praktycznej, 22 czerwca – część pisemna, a potem od 23 czerwca do 8 lipca – druga tura części praktycznej.
Wyniki egzaminów zawodowych zostaną przekazane 31 sierpnia br. A dokumenty potwierdzające zdobyte kwalifikacje będą gotowe 8 września br. Jeśli komuś się nie powiedzie – ma szansę w kolejnej sesji.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany