Przez pandemię w ubiegłym roku urodziło się mniej dzieci. Ile dzieci urodziło się w Łódzkiem?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Sprawdziły się przewidywania demografów: w pandemii rodzi się mniej dzieci niż miało to miejsce w ubiegłych latach.  Część przyszłych rodziców zdecydowała się opóźnić urodzenie dziecka, inni w ogóle z tego zrezygnowali.W 2019 roku w Polsce urodziło się 375 tys. dzieci, natomiast w pierwszym pandemicznym roku 355,3 tys., czyli o 5,3 proc. mniej. Nie jest to jedyna zmiana demograficzna, zmniejszył się także tzw. współczynnik dzietności, czyli to, ile dzieci przypada na kobietę w wieku rozrodczym. W 2019 roku wynosił on 1,419, natomiast rok później 1,378, to spadek o 2,9 proc.Czytaj dalej
Sprawdziły się przewidywania demografów: w pandemii rodzi się mniej dzieci niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Część przyszłych rodziców zdecydowała się opóźnić urodzenie dziecka, inni w ogóle z tego zrezygnowali.W 2019 roku w Polsce urodziło się 375 tys. dzieci, natomiast w pierwszym pandemicznym roku 355,3 tys., czyli o 5,3 proc. mniej. Nie jest to jedyna zmiana demograficzna, zmniejszył się także tzw. współczynnik dzietności, czyli to, ile dzieci przypada na kobietę w wieku rozrodczym. W 2019 roku wynosił on 1,419, natomiast rok później 1,378, to spadek o 2,9 proc.Czytaj dalej Pixabay
Sprawdziły się przewidywania demografów: w pandemii rodzi się mniej dzieci niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Część przyszłych rodziców zdecydowała się opóźnić urodzenie dziecka, inni w ogóle z tego zrezygnowali.

W 2019 roku w Polsce urodziło się 375 tys. dzieci, natomiast w pierwszym pandemicznym roku 355,3 tys., czyli o 5,3 proc. mniej. Nie jest to jedyna zmiana demograficzna, zmniejszył się także tzw. współczynnik dzietności, czyli to, ile dzieci przypada na kobietę w wieku rozrodczym. W 2019 roku wynosił on 1,419, natomiast rok później 1,378, to spadek o 2,9 proc.

A w Łódzkiem...

W województwie łódzkim w ostatnim roku przed pandemią przyszło na świat 21,6 tys. dzieci, natomiast w ubiegłym roku 20,9 tys. Współczynnik dzietności w naszym województwie w tym czasie zmniejszył się z 1,349 do 1,339.

- Za połowę tych zmian odpowiada czynnik strukturalny: w Polsce żyje mniej kobiet w wieku odpowiednim do posiadania dzieci - mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował to zjawisko. - Nie jest to jedyna przyczyna, mamy do czynienia ze spadkiem skłonności do posiadania dzieci w czasie pandemii koronawirusa.

Co zdecydowało?

Ten spadek skłonności to nic innego jak dwie decyzje: o rezygnacji z posiadania dzieci w ogóle lub tylko w danym momencie. W drugim przypadku mówimy o opóźnianiu tej decyzji, co dotyczy głównie młodych kobiet, które nie skończyły jeszcze 25 lat. Składa się na to kilka przyczyn, związanych z różnymi sferami życia i osobistego i zawodowego.

- To m.in. wynik wzrostu niepewności odnoszący się do możliwości kontynuacji pracy zawodowej, co musiało być zwłaszcza widoczne w przypadku osób pracujących tymczasowo, czy na umowach zlecenia, jak i osób pracujących w branżach, w przypadku których nastąpiły największe perturbacje prowadzące do szybkiego zmniejszania zatrudnienia (gastronomia, hotelarstwo, turystyka) - tłumaczy prof. Szukalski. - Po drugie wzrosła niepewność dostępu do usług zdrowotnych o odpowiednio wysokiej jakości w warunkach dominacji teleporad i braku dostępu do lecznictwa specjalistycznego, co prowadzić mogło do obaw odnośnie do odpowiedniej opieki medycznej w okresie ciąży, połogu i pierwszych miesięcy życia nowo narodzonego dziecka.

Demograf zwraca także uwagę na utrudnienia w zakresie organizacji ślubów i wesel, które mogły wpłynąć na odroczenie decyzji o posiadaniu dziecka.

Mogło być inaczej

Początkowo nic nie wskazywało na taki scenariusz. W Łodzi w grudniu 2020 roku urodziło się 1298 dzieci, podczas gdy w grudniu 2019 przyszło ich na świat 1026. To wzrost o prawie 27 proc. Podobnie było w innych miastach regionu: w Radomsku od początku grudnia 2020 do połowy stycznia 2021 urodziło się o 15 dzieci więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jednak już wówczas prof. Szukalski zaznaczał, że będzie to zjawisko krótkotrwałe. Tłumaczył, że seks jest jednym ze sposobów rozładowywania stresu, więc w pierwszym okresie lockdownu rzeczywiście mogło dojść do większej liczby poczęć. Jego zdaniem ten czynnik był silniejszy w dużych miastach, takich jak np. Łódź, gdzie więcej osób musiało z dnia na dzień zmienić całkowicie styl życia i przejść na pracę zdalną.

Jak spadają urodzenia?

Statystyki kwartalne nie pozostawiają jednak złudzeń: w ostatnim kwartale 2020 roku w całym kraju liczba urodzeń była o 8,5 proc. niższa w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Ten trend się utrzymuje: liczba urodzeń od stycznia do kwietnia tego roku była niższa o 6,3 proc. w porównaniu do pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Materiał oryginalny: Przez pandemię w ubiegłym roku urodziło się mniej dzieci. Ile dzieci urodziło się w Łódzkiem? - Dziennik Łódzki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hycel
a ilu prawdziwych Polaków mieszka w tym żydowskim kraju 10% to z nadwyżką Polska to kraj zydo[wulgaryzm] byłych ubeków złodzieji przedwojennych i teraźniejszych tych od koryta i prezydent kut.as co daje podwyżki dla pasożytów od koryta
G
Gość
Nie przez pandemię tylko przez politykę PiS. Kto będzie się decydował na dziecko jeśli przymuszają do rodzenia kalek i szczątków ludzkich a następnie się wypinają na takie rodziny? .Jeszcze trochę Czarnków i innych jemu podobnych i nie będzie ani zawierania malżeństw, ani dzieci, bedzie ucieczka z Polski.
Dodaj ogłoszenie