Przesuną pomnik naczelnika Kościuszki? W środę głosowanie.

(msm)
Tak ma wyglądać plac Wolności po przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki o 32 metry na północ.
Tak ma wyglądać plac Wolności po przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki o 32 metry na północ. Wizualizacja: UMŁ
Dokładnie o 32 metry na północ ma zostać przesunięty pomnik Tadeusza Kościuszki, który stoi na placu Wolności. Uchwała w tej sprawie ma zostać przyjęta na środowej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Jej projekt trafił już do radnych.

- Mam nadzieję, że na tym placu coś się zacznie dziać, przyjdą tam ludzie. Placu Dąbrowskiego nie ożywiło postawienie tam fontanny - mimo przebudowy, która kosztowała 16 mln zł to miejsce pozostaje puste - mówi Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
Tak ma wyglądać plac Wolności po przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki o 32 metry na północ.
Przesunięcie pomnika Kościuszki to pomysł architekta miasta Marka Janiaka. Twierdzi on, że w ten sposób powierzchnia dostępna dla pieszych powiększy się pięciokrotnie. Pomnik zyska na reprezentacyjności, a plac zostanie zintegrowany z ul. Piotrkowską, bo będzie na nim można organizować przedsięwzięcia rozrywkowe i kulturalne. Poza tym z obu stron pomnika zostanie wytyczona kolumnada na postumencie w formie schodów. A część powierzchni placu będzie można zalać wodą i zimą zrobić tam lodowisko.

Przy okazji "przeprowadzki" pomnika Tadeusza Kościuszki zmieniona zostanie organizacja ruchu na placu Wolności - torowisko i jezdnia samochodowa mają być tylko w północnej części placu - za pomnikiem. Śladem po obecnym, centralnym ustawieniu pomnika, ma być umieszczony pomiędzy nowymi, granitowymi płytami posadzki stalowy "rysunek" wskazujący środek placu Wolności i podkreślający jego ośmiokątny kształt. Przebudowa placu ma toczyć się równocześnie z remontem ul. Piotrkowskiej, który rozpocznie się w marcu br. Prace potrwają 2 - 3 lata. Władze miasta chcą sfinansować przebudowę placu z tych samych pieniędzy, które w Wieloletniej Prognozie Finansowej są zapisane na remont ul. Piotrkowskiej. Według wyliczeń jest to 61 mln zł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
"Plac Wolności: Przesuną pomnik Kościuszki"
"Przebudowa pl. Wolności - przesunięcie pomnika Kościuszki. Zapraszamy do dyskusji"

Wideo

Dodaj ogłoszenie