Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesilenie zimowe 2018, czyli najkrótszy dzień roku wypada w grudniu. Przesilenie zimowe 2018 PRZED świętami Bożego Narodzenia

a.w.
Przesilenie zimowe 2018. Jak sobie radzić z objawami przesilenia zimowego?
Przesilenie zimowe 2018. Jak sobie radzić z objawami przesilenia zimowego?
Przesilenie zimowe 2018, czyli najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada? Co się z tym wiąże? Przesilenie zimowe 2018 wypada PRZED świętami Bożego Narodzenia, a konkretnie 21 grudnia. Przesilenie zimowe 2018 może wywoływać dolegliwości zdrowotne, ale nie jest to choroba, którą od razu trzeba leczyć. Od momentu przesilenia zimowego dni będą się już wydłużać, a zima będzie wchodzić w drugą fazę. Najkrótszy dzień w roku przed nami.

Przesilenie zimowe nie dotyka wszystkich ludzi na Ziemi a jedynie mieszkańców jej północnej półkuli. Przesilenie zimowe to po prostu najkrótszy dzień w roku. 21 grudnia będzie trwał jedynie 8 godzin. To tyle samo, co dniówka w pracy. Słońce od świtu do zmierzchu będzie świeciło około 8 godzin, w zależności od miejsca, w którym mieszkamy.

Przesilenie zimowe: co to takiego?

Przesilenie zimowe zdarza się tylko raz w roku i oznacza moment, w którym na półkuli północnej słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. Dla mieszkańców naszej części globu jest to najkrótszy dzień w roku. Od 21 grudnia dni będą się wydłużać, aż do równonocy wiosennej, która w 2019 przypada 21 czerwca.

Przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku. Od świtu do zmierzchu nie minie więcej niż ok 8 godzin. Przez resztę doby będzie panował mrok.

W przeszłości przesilenie zimowe obchodzono 25 grudnia, czyli w czasie aktualnych świąt Bożego Narodzenia. Przesilenie zimowe również było okazją do świętowania, ponieważ od tego czasu dzień będzie już coraz dłuższy. To było święto nadziei. Mrok w czasie przesilenia grudniowego nikomu nie przeszkadzał w hucznym świętowaniu.

Przesilenie zimowe: wierzenia

Przesilenie zimowe, zwane też przesileniem grudniowym przede wszystkim organizuje i dzieli na 4 części rok kalendarzowy.

Objawy przesilenia zimowego i jak z nimi walczyć?

Przesilenie zimowe to w praktyce:

  • mała ilość słońca
  • niedobór witaminy D
  • słabe samopoczucie
  • możliwe bóle mięśni i stawów
  • depresja sezonowa

Nie wszyscy mają problem z przesileniem zimowym, dla niektórych jest to dzień jak co dzień, w którym nie odczuwają szczególnych objawów. Przesilenie zimowe da się we znaki szczególnie reumatykom, osobom starszym i dzieciom. Z najkrótszego dnia w roku nie będą się też cieszyć osoby aktywne, które będą miały skrócony czas na aktywność i mniejszą motywację do podjęcia działania.

Jak walczyć z przesileniem zimowym?

Czy można poradzić sobie z negatywnymi skutkami najkrótszego dnia w roku? Co robić, żeby przetrwać przesilenie zimowe? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Bierz witaminę D
    Przez cały rok naszemu witamina D w naszym organizmie syntezowana jest pod wpływem światła słonecznego. Oczywistością jest, że w okresie zimowym, kiedy słońca jest zdecydowanie mniej, niedobór witaminy D może się pojawić. Uzupełnienie witaminy D w czasie przesilenia zimowego i w całym okresie zimowym możliwe jest m.in. za pomocą tabletek. Ich rodzaj i dawkowanie powinien zalecić lekarz lub farmaceuta. Zaleca się także jedzenie większej ilości: sardynek, makreli, śledzi, łososia, tuńczyka, które mają w sobie sporą dawką witaminy D. Witamina D znajduje się także w tranie czy żółtku jajka.
  2. Przemebluj mieszkanie/biuro
    Zmień przestrzeń, w której spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Zorganizuj salon czy biuro tak, aby padało tam jak najwięcej naturalnego światła. Zadbaj o odpowiednie światło sztuczne.
  3. Wyjdź na spacer
    W tym okresie ważne jest odpowiednie dotlenienie organizmu. Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio często wietrzyć mieszkanie, dom czy biuro. Wybierz się też na spacer, jeśli jakość powietrza na to pozwala wyjdź pobiegać lub skorzystaj z siłowni na świeżym powietrzu. Walcz z przesileniem zimowym aktywnie.
  4. Weź na urlop
    Odpoczynek pomaga zregenerować się i nabrać siły na dalszą część zimowego sezonu. Krótki urlop, weekend za miastem czy w SPA może tylko poprawić samopoczucie. Nie musisz planować urlopu konkretnie na 21 grudnia. Przesilenie zimowe wiąże się z objawami, które mogą zaczynać się przed 21 grudnia i trwać zdecydowanie dłużej.
Co wiesz o tradycyjnych potrawach wigilijnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany