MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii. Wsparcie dla firm w 2024 roku

Justyna Madan
Opracowanie:
Firmy otrzymają wsparcie w pokryciu zwiększonych kosztów gazu ziemnego i energii elektrycznej?
Firmy otrzymają wsparcie w pokryciu zwiększonych kosztów gazu ziemnego i energii elektrycznej? 123rf.com
W obliczu trwających wyzwań ekonomicznych, rząd Polski ogłosił nowy pakiet wsparcia dla przemysłu energochłonnego, mający na celu złagodzenie skutków wzrostu cen energii. Program, zaplanowany na pierwsze półrocze 2024 roku, ma wesprzeć przedsiębiorstwa w pokryciu zwiększonych kosztów gazu ziemnego i energii elektrycznej. Działanie to wpisuje się w szersze ramy ustawy z 2022 roku, mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom rosnących cen nośników energii, spowodowanych m.in. wojną na Ukrainie i ograniczeniem importu węglowodorów z Rosji.

Spis treści

Kontekst nowego programu pomocy

Rządowy program pod nazwą „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2024 r.” stanowi kontynuację działań mających na celu wsparcie polskich firm w obliczu ekonomicznych trudności. Jest to trzeci program realizujący zapisy ustawy z dnia 29 września 2022 r., która została wprowadzona w reakcji na globalne zmiany cen energii wywołane konfliktem na Ukrainie.

Aktualne ceny gazu i energii elektrycznej, choć oscylują wokół średnich wartości z roku 2021, nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, które zobowiązane są do przestrzegania warunków długoterminowych umów. Te kontrakty, często zawierane w latach 2022-2023, charakteryzują się cenami znacznie wyższymi od obecnych cen rynkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę zidentyfikowana w poprzednich latach potrzeba udzielenia wsparcia finansowego polskim firmom przemysłowym pozostaje aktualna. Proponowany projekt uchwały pozwoli przeprowadzić program, który taką pomoc finansową zapewni. Podstawą proponowanego Programu są wytyczne Komisji Europejskiej – czytamy w komunikacie.

Kto skorzysta z programu?

Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw działających w sekcjach B i C Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), czyli w sektorach wydobycia i przetwórstwa przemysłowego. Decyzja o skoncentrowaniu pomocy na tych sektorach wynika z ich większego narażenia na konkurencję zagraniczną i potencjalnego ryzyka utraty pozycji konkurencyjnej na rynkach globalnych.

Ograniczenie zakresu programu do sektora przemysłowego podyktowane jest jego większym narażeniem na konkurencję zagraniczną w porównaniu z sektorem usług. Utrata pozycji konkurencyjnej na rynkach globalnych mogłaby nieść za sobą długotrwałe negatywne skutki dla produkcji przemysłowej w Polsce – przekazano w komunikacie.

Szczegóły wsparcia finansowego

Program przewiduje dwa rodzaje wsparcia: podstawowe i zwiększone. Podstawowa pomoc może pokryć do 50% kwalifikowanych kosztów, z limitem do 4 mln euro. Z kolei zwiększone wsparcie, dostępne dla firm działających w branżach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności, może wynieść do 80% kwalifikowanych kosztów, z maksymalnym limitem do 40 mln euro.

Firmy ubiegające się o wsparcie muszą spełnić określone kryteria, w tym odnotowanie w 2023 roku ujemnej wartości wskaźnika EBITDA lub jego spadku o 40% względem roku 2021. Wypłata pomocy planowana jest w formie refundacji do 20 grudnia 2024 roku, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Procedura składania wniosków

Nabór wniosków o wsparcie zaplanowany jest na okres od sierpnia do września 2024 roku. Za realizację programu odpowiadać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co gwarantuje sprawne i transparentne przeprowadzenie całego procesu.

Nowy pakiet wsparcia dla przemysłu energochłonnego stanowi istotne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw w trudnym okresie ekonomicznym. Poprzez zabezpieczenie przed zbyt wysokimi kosztami energii, program ma na celu nie tylko pomoc firmom w utrzymaniu płynności finansowej, ale również ochronę ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii. Wsparcie dla firm w 2024 roku - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany