Przeciwko patronatowi Zdanowskiej i Chełmińskiej nad obchodami rewolucji 1905 r.

(MSM)
Na obchody zapraszają Michał Gauza z Krytyki Politycznej, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych Piotr Machlański.
Na obchody zapraszają Michał Gauza z Krytyki Politycznej, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych Piotr Machlański. Paweł Łacheta
Łódzki adwokat Jacek Kędzierski skierował list otwarty do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej wojewody łódzkiej, Jolanty Chełmińskiej. Domaga się w nim wycofania się przez nie z objęcia patronatem 110 rocznicy obchodów rewolucji 1905 r., które odbędą się w weekend w Łodzi.

Według niego wydarzenia te „w żadnym razie nie powinny być one powodem do uroczystego celebrowania”, ponieważ rewolucja „przeszła w zwykły bandytyzm” - jak napisał Henryk Sienkiewicz, na którego relację powołuje się Kędzierski.
Jacek Kędzierski w 2010 r. kandydował na prezydenta Łodzi z poparciem komitetu Narodowo – Katolicka Wspólnota Łódzka.

List otwarty

do Pani Prezydent Miasta Łodzi - Hanny Zdanowskiej
i Pani Wojewody Łódzkiej - Jolanty Chełmińskiej.

W związku z informacją, jakoby wydarzenia z okazji obchodów 110. rocznicy Rewolucji 1905 roku objęły Panie honorowymi patronatami (niektórzy podają, że ,,matronatami"), niniejszym, ja mieszkaniec Miasta Łodzi, poważnie zaniepokojony Waszym postępowaniem, apeluję do Pań o wycofanie swojego poparcia dla tych eventów.
Długo można by pisać o przyczynach mojego apelu ale najtrafniejsze będą słowa świadka tamtej epoki, Henryka Sienkiewicza - laureata Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku.
"Nie wolno nam zapominać o tym, co się działo na polskiej ziemi w ostatnich czasach. Brzmią jeszcze w uszach niepodobne do wiary okrzyki: "precz z Polską!", wydawane na ulicach Warszawy i innych miast w Królestwie; stają nam jeszcze w oczach drukowane paszkwile na Orła Białego w pismach nierosyjskich i nierządowych. Pamiętamy, z jaką usilnością odwodzono ludzi od idei polskiej i od miłości ojczyzny. Byłoby złudzeniem mniemać, że tych ludzi już nie ma lub że jest ich garstka nieznaczna. Barbarzyński i pozbawiony mózgu socjalizm krajowego wyrobu oraz jego zagraniczny dla krajowego użytku surogat, ogarnęły spore zastępy, zwłaszcza w klasie robotniczej i zrobiły swoje. Mieliśmy przecież i usiłowania rewolucyjne - tę marną i niedołężą córkę niedołężnej rewolucji rosyjskiej. Rzuciła ona w ślad za matką kilka bomb, zabiła kilkudziesięciu rosyjskich policjantów, kilkuset polskich obywateli, a w końcu przeszła w to, w co musiała przejść właśnie dlatego, że nie była narodową, w zwykły bandytyzm. W 1863r. były krwawe nieszczęścia, nie było krwawego błota."
Biorąc pod uwagę powyższą ocenę tamtych, niewątpliwie nieszczęsnych dla kraju wydarzeń, zaliczyć je wypada do kręgu tych, które w pamięci, ku przestrodze zachować należy ale w żadnym razie nie powinny być one powodem do uroczystego celebrowania, ani też nie zasługują na obejmowanie nad takim celebrowaniem honorowego patronatu ani przez Panią Wojewodę - przedstawiciela rządu RP w województwie łódzkim, ani też przez Panią Prezydent Miasta Łodzi.
Z tych względów zwracam sie do Pań z apelem o wycofanie się z honorowego patronatu nad tak zwanymi obchodami 110 rocznicy rewolucji lat 1905-1907 w Łodzi.

Jacek Kędzierski
Adwokat, Łódź

XXX

W najbliższy weekend w Łodzi uroczyście będzie obchodzona 110. rocznica rewolucji 1905 r. Objęła ona ówczesne Cesarstwo Rosyjskie, a na ziemiach polskich najważniejszym jej elementem było tzw. powstanie łódzkie, zwane także czerwcowym.

– Robotnicy walczyli wówczas o 8-godzinny dzień pracy, ustalenie płacy minimalnej i powołanie kas chorych – mówi wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

W sobotę, o godz. 12, przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku na Zdrowiu złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze, a o godz. 19.05 ulicą Piotrkowską przejdzie marsz zorganizowany przez Krytykę Polityczną. Wyruszy ze skrzyżowania ul. Rewolucji 1905 r. i Wschodniej. Wystąpią m.in. Krakowski Chór Rewolucyjny oraz Teatr Chorea.
Wczoraj w Muzeum Tradycji Niepodległościowych została otwarta wystawa „Rewolucja 1905 – 1907. W 110. rocznicę wybuchu”.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jolka

Mam nadzieje ze CHelminska zakonczy swoia kariere bo nagina przepisy prawa mysli ze jest bezkarna i wszystko jej wolno napewno sie przeliczy

J
Ja pisze całkiem serio

Napewno coś na mnie znajdziecie razem z Panią Hanną Zdanowską.Dobrze zapłacę.Napewno na tym nie stracicie."Dajcie mi człowieka a znajde na niego paragraf".Mówi to coś?

M
Mario

Widac ze wsrod prawnikow tez sa tepaki .!!!

p
pokrzywdzony

Szukam niezależnego dobrego prawnika.

o
okoi

W pażdzierniku Chełminska wyleci na zbitą twarz a za nią za kilka miesięcy Zdanowska dość niszczenia miasta dość bezrobocia i bałaganu w mieście ??

m
marianek

loćka to dziwka i szmata

G
Gość

Jestem winien miastu dość pokaźną sumę pieniędzy a takze jestem orzeciwnikiem POlskiego rządu.Myślę ze coś się na mnie znajdzie.Jakiś paragraf? Oczywiście zapeniam iz opłace Pańskie wypociny co do złotówki.pozdrawiam

p
prawnik

Szkoda czasu na propagowanie debilnych wypocin tego pana. Niech on się najpierw zajmie swoimi problemami z etyką zawodową.

Dodaj ogłoszenie