MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Starego Rynku w Pabianicach. Mieszkańcy zgłosili swoje pomysły. Chcą zostawić pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Urząd Miejski w Pabianicach dał mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się odnośnie przedstawionych koncepcji przebudowy Starego Rynku. Pabianiczanie wymyślili sposób na ocalenie pomnika, który ma być wyburzony

Mieszkańcy Pabianic na platformie e-pabianice mogli wyrazić swoje zdanie na temat koncepcji przebudowy Starego Rynku, którą przestawił pabianicki magistrat. Wypowiedziało się 25 osób. Okazuje się, że pabianiczanie mieli bardzo dużo pomysłów. Wśród nich znalazły się takie, które proponowały ocalenie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, który ma zostać rozebrany.

- Najdalej idącym rozwiązaniem było zasłonięciem zielenią konstrukcji pomnika. Był też pomysł, aby w miejscu pomnika umieszczono jego minireplikę z informacją historyczną - mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Proponowano też wykorzystanie bryły pomnika do kina plenerowego albo na stworzenie muralu. Przy okazji miasto zaoszczędziłoby na rozbiórce.

Ciekawymi pomysłami jest stworzenie szklanej tafli, przez którą byłoby widać np. stare fundamenty, które archeolodzy mogą odkryć podczas rewitalizacji placu, stworzenie rzeźby (coś na kształt jednorożca w Łodzi lub nawiązująca do historii miasta), ustawienie świecącego napisu "Kocham Pabianice".

Przede wszystkim jednak mieszkańcy chcą, aby na płycie rynku pojawiło się więcej zieleni, drzew i kwiatów, np. donice z roślinami, łąka kwietna, wieże kwiatowe. Zaproponowano również ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - wydzielenie traktów z gładką nawierzchnią (płytę ma pokryć zabytkowa granitowa kostka odzyskana podczas remontu ul. Zamkowej - bardzo nierówna). Pabianiczanie domagają się także miejsca z parkietem na tańce i plenerowe zajęcia, zadaszenie ławek, wykonanie mebli miejskich z drewna, stworzenie proekologicznej instalacji do zbierania i ponownego wykorzystania deszczówki np. do podlewania zieleni.

Mieszkańcy chcieliby także kawiarnię z ogródkiem, stację naprawczą rowerów, a wśród mebli miejskich huśtawkę i hamak. Wśród propozycji padły też stoły z gniazdami do ładowania USB, WI-FI, toaleta publiczna z przewijakiem, wodopoje dla zwierząt. Zaproponowano ukośne miejsca parkingowe na ulicach dookoła rynku.

- Uwagi zostaną przekazane architektom odpowiedzialnym za opracowanie koncepcji i PFU. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie szczegółowego projektu, z uwzględnieniem proponowanych rozwiązań, i realizację inwestycji - dodaje rzeczniczka.

Umowa z wykonawcą powinna być podpisana pod koniec kwietnia.

Koncepcja miasta zakłada m.in.: rozbiórkę Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, pokrycie płyty rynku granitową kostką, powstanie ruchomej sceny, źródełka, zegara słonecznego, trejażu, montaż ławek, organizację miejsca na gastronomię i okazjonalny handel, postawienie toalety, monitoring miejski.

Inwestycja pochłonie 5 mln zł, w tym aż 4,5 mln zł dofinansowania z Polskiego ładu i pół miliona wkładu własnego miasta.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany