Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa placu Dąbrowskiego w Łodzi. Kolejny etap inwestycji. Rozstrzygnięto przetarg na projekt wykonawczy WIZUALIZACJE

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do przebudowy placu Dąbrowskiego - największej chyba betonozy w Łodzi - coraz bliżej. - Rozstrzygnęliśmy przetarg na wykonanie projektów wykonawczego i budowlanego. Projektowanie zajmie 10 miesięcy, choć liczymy, że zakończy się szybciej. Potem ruszy budowa, planujemy rozpocząć ją w przyszłym roku, a zakończyć w 2026 roku. Planujemy pozyskać na ten etap środki z Unii Europejskiej i staramy się o utworzenie w kilku miejscach parkingów poziomowych - zapowiada Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

Plac jak za dawnych lat, czyli więcej drzew

Projekt zakłada powrót do stylu z lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy na placu rosło wiele drzew, które dawały cień w upalne i słoneczne dni. Teraz na płycie i wokół placu zostanie posadzonych 200 dojrzałych już okazów. Po obu stronach placu - od strony sądu i Collegium Anatomicum - mają być ich szpalery. Dodatkowo spory zielony teren zostanie urządzony od strony ulicy Narutowicza. Centralną część placu pozostawi się jako wolną, utwardzoną przestrzeń z zachowanym centralnym widokiem na Teatr Wielki, który nadal będzie widoczny aż z Dworca Fabrycznego.
Kamienna pustynia, którą stał się on po przebudowie, ma zamienić się w miejsce spotkań, spacerów pełnym zieleni z mikroklimatem.

Więcej

Kamienna pustynia wokół Jednorożca.

Betonoza w Łodzi. Jak zazieleni się stajnia Jednorożca? Łodz...

Fontannę, która nie dość że szpetna to jeszcze nie działająca od 13 lat, zastąpią zbiorniki wodne. Niefortunna budowla zniknie, zostanie zachowana jedynie podziemna komora, którą wykorzysta się do zainstalowania nowego systemu wodnego. Nowy zbiornik wodny znajdzie się naprzeciw teatru będzie podzielony na dwie części z przejściem pośrodku.
- Woda stanie się tutaj ważnym elementem. Naszym zamierzeniem jest zatrzymanie jej na placu, jedynie w razie konieczności będzie odprowadzana do kanalizacji. Zbiorniki z roślinami wodnymi będą zlokalizowane także przy sądzie - tłumaczy Maksym Potapow z pracowni MamArchitekci, która razem z pracownią architektoniczną A2P2 przygotowała koncepcję przebudowy.
Ponadto na placu znajdzie się miejsce na kawiarnię, foodtrucki, toalety i pawilony, do których przeniosą się kwiaciarki, wytyczy się dogodniejszy do nich dojazd. Rolkarze i deskorolkarze, którzy chyba jako jedyni lubią zabetonowany plac, zyskają urządzenia do jazdy.
Zostanie przebudowany układ drogowy na ul. Sterlinga, wyznaczy się nowe miejsca parkingowe.

Galeria

Przebudowa placu Dąbrowskiego. Z łodzianami nie było tak łatwo

Koncepcja nowego placu Dąbrowskiego została wcześniej skonsultowana z łodzianami i wojewódzkim konserwatorem zabytków.
- Po konsultacjach z mieszkańcami, które okazały się trudne, ponieważ oczekiwania były skrajne, wybraliśmy te, których było najwięcej, a z wariantów przebudowy ten, który w głosowaniu zyskał najwięcej głosów, czyli najbardziej "zielony", z zachowaniem przestrzeni na organizowanie przedstawień teatralnych latem - mówi Małgorzata Borys z pracowni A2P2, która teraz opracuje projekt budowlany i wykonawczy nowego placu. - W okolicy sądu powstanie z kolei przyjazny zakątek dla pracowników tej instytucji i interesantów. Mamy nadzieję, że plac zmieni się, stanie się przyjazną przestrzenią, atmosfera poprawi się na tyle, że mieszkańcy będą chcieli z spędzać tu czas.

Koszt inwestycji - łącznie z przebudową okolicznych ulic - to ok. 20 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany