Prosta droga do darmowej energii słonecznej

Materiał informacyjny Sunday
Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Jest ekologiczna, opłacalna, daje niezależność i świadczy o nowoczesnym podejściu do życia. Własna elektrownia słoneczna na dachu ma też inne zalety – energia ze słońca jest powszechnie dostępna i darmowa, pracuje o każdej porze roku, a instalacje fotowoltaiczne funkcjonują bez usterek przez dziesięciolecia.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd stały, a inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, którego można używać w domu. Prąd, który nie zostanie wykorzystany jest wysyłany do sieci i gromadzony na koncie u dostawcy energii, dzięki czemu można go wykorzystać w dogodnym momencie, w razie zapotrzebowania.

Panele są wytrzymałe i nie wymagają specjalnej obsługi. Komfort użytkowania zapewnia także gwarancja produktowa, która wynosi nawet do 30 lat. Dużym udogodnieniem jest również możliwość stałego monitorowania funkcjonowania i efektywności paneli. W dedykowanej aplikacji znajdują się informacje dotyczące zarówno produkcji prądu, wykresu mocy wyjściowej, jak i temperatury.

Zalety własnej instalacji PV

Do najważniejszych korzyści należą:

  • Oszczędność – uniezależnienie od wzrostu cen operatorów i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego. Ceny energii elektrycznej w Polsce systematycznie rosną. Tylko w stosunku do minionego roku, opłata za kWh wzrosła o ponad 11%, z 55 do 61 groszy. W konsekwencji, wielu Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zaczęło rozważać posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej.
  • Opłacalność – dzięki ulgom i dopłatom, instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu kilku lat.
  • Trwałość – dobra instalacja działa sprawnie nawet 40 lat, co sprawia, że jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną zabezpiecza potrzeby rodziny na pokolenia.
  • Komfort i wygoda – posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej gwarantuje spokój i pewność; system produkcji prądu jest bezobsługowy.
  • Ekologia – wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego, brak emisji CO2, zanieczyszczeń i hałasu.
  • Wzrost wartości nieruchomości – panele na dachu podnoszą wartość domu dla potencjalnych nabywców.

- Z punktu widzenia klienta, najważniejszą zaletą jest niezależność od operatora energii elektrycznej, dzięki której właściciel instalacji fotowoltaicznej przestaje się martwić systematycznymi podwyżkami cen prądu, bo ma własny prąd z odnawialnego źródła energii – mówi Robert Frątczak, doradca techniczno-handlowy Sunday Polska na terenie woj. łódzkiego.

Energia ze słońca krok po kroku

By stać się posiadaczem własnej elektrowni słonecznej, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego dostawcy i umówienie spotkania, podczas którego zostanie oszacowana wielkość instalacji.

Sunday Polska ma duże doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych – dodaje Robert Frątczak z Sunday Polska.

Drugim krokiem jest audyt - doradca techniczny przyjeżdża w umówionym terminie na miejsce montażu instalacji i sprawdza takie warunki, jak: rozmiar, wytrzymałość i kąt nachylenia dachu, rodzaj gleby (gdy instalacja jest montowana przy ziemi) czy zacienienie. Na takim spotkaniu podawana jest także liczba i rodzaj paneli, koszt instalacji oraz dostępne możliwości finansowania – gotówkowe, mieszane (z wpłatą własną) lub kredytowe. Trzeci krok to umowa – przekazywana na spotkaniu lub przesyłana mailem. Do 14 dni od jej podpisania realizowany jest montaż instalacji.

Ulgi i dotacje

Własna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność i niezależność od podwyżek cen prądu. Do korzyści finansowych należą także ulgi i dopłaty związane z jej posiadaniem. System licznych ulg i dopłat sprawia, że inwestycja w przydomową instalację szybko się zwraca – z reguły już w ciągu 5-7 lat. Od 2019 roku funkcjonuje Program „Mój Prąd”, w ramach którego osoba fizyczna będąca właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 5 000 zł. Dopłata dotyczy instalacji o maksymalnej mocy 10 kWp. Wniosek składany jest do NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) osobiście lub we współpracy z Sunday. Nabór wniosków tegorocznej edycji kończy się już 18 grudnia. Dotacja nie wlicza się do dochodu i nie trzeba uwzględniać jej w zeznaniu podatkowym. Należy się jednak pospieszyć, gdyż program ma ograniczenia czasowe i budżetowe. 1 mld zł wystarczy dla 200 tys. osób, a chętnych prawdopodobnie będzie znacznie więcej – na koniec czerwca 2020 ze wsparcia w ramach „Mojego Prądu” skorzystało już 90 tys. polskich gospodarstw domowych, co oznacza, że w budżecie programu pozostało jeszcze tylko 545 mln zł do rozdysponowania.

- - Z kolei ulga termomodernizacyjna, przysługująca właścicielowi lub współwłaścicielowi
budynku, na którym zamontowano nową instalację fotowoltaiczną, to zwrot nawet do 32% ceny instalacji - minimum 17% lub więcej z kwoty instalacji – mówi Robert Frątczak z Sunday Polska.

Aby z niej skorzystać, należy posiadać faktury potwierdzające wydatki na ten cel – na podstawie ich wysokości ustalana jest kwota zwrotu z tytułu ulgi – maksymalnie wynosi ona 53 000 zł - w zależności od progu podatkowego. Każda ulga i dotacja związana z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej wymaga złożenia odpowiedniej dokumentacji urzędowej. Doradcy Sunday każdorazowo pomagają klientom odnaleźć się w gąszczu formalności wymaganych przy uzyskaniu dofinansowania, dzięki czemu proces zwrotu lub dopłaty przebiega dużo szybciej i jest łatwiejszy.

Dlaczego Sunday Polska?

Sunday Polska jest jednym z liderów rynku instalacji fotowoltaicznych. W tym roku firmie zaufało już kilka tysięcy klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Sumaryczna moc instalacji to ponad 25 MW. Ponadto, spółka nieustannie poszukuje innowacyjności na różnych polach. Sunday Polska oferuje najlepszej jakości produkty światowych firm, z gwarancją nawet do 30 lat. Firmę wyróżnia także kompleksowość obsługi, niezawodny serwis i szybkość montażu – zazwyczaj od podpisania umowy do montażu paneli mija ok 2 tygodni.

– Naszą zaletą jest również korzystny dla klienta system finansowania, umożliwiający zakup instalacji w systemie ratalnym, z wkładem własnym lub bez. Dzięki współpracy z bankami, proces pozyskania finansowania przebiega u nas wyjątkowo szybko trwa kilka minut i często nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów - dodaje Robert Frątczak.

Aby umówić spotkanie z doradcą Sunday Polska, zadzwoń na numer 609 711 711 lub skorzystaj z formularza na stronie internetowej: https://sundaypolska.pl/

Dodaj ogłoszenie