Prorosyjskie grupy uaktywniły się w mediach społecznościowych. Uwaga na dezinformacje

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne flickr.com/Christoph Scholz/Public
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych w komunikacie przestrzega przed działającymi zwłaszcza na Facebooku i Twitterze grupami, którzy szerzą dezinformacje, zwłaszcza dotyczące cen i dostępności paliw w Polsce oraz osłabiania marek polskich przedsiębiorstw. W komunikacie zaznaczono, że grupy, które szerzą nieprawdziwe informacje, są „jawnie prorosyjskiej orientacji i popierają rosyjską agresję na Państwo Ukraińskie”.

W komunikacie Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował, że w ciągu ostatnich 48 godzin eksperci instytutu „zidentyfikowali działanie przynajmniej 3 zorganizowanych grup roboczych, prowadzących dezinformację w obszarze polskich mediów społecznościowych”. W komunikacie zaznaczono, że chodzi w szczególności o Facebook i Twitter. „Łączne dotarcie komunikatów tych grup estymowane jest na poziomie 2 milionów kontaktów z informacjami” – dodano.

Eksperci Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zaznaczyli, że grupy te „prowadzą działalność poprzez implementację wpisów w wątkach dyskusyjnych dotyczących sytuacji na Ukrainie, ale także organizacji międzynarodowych (UE, NATO) oraz sytuacji gospodarczej Polski”. Zaznaczono, że prowadzą one konta o jawnie prorosyjskiej orientacji i popierają rosyjską agresję na Państwo Ukraińskie. „Ich przekazy dążą także do dyskredytacji władz Polski i ww. organizacji oraz poprawiania wizerunku Federacji Rosyjskiej” – zauważono.

W komunikacie zaznaczono, że w ostatnim czasie grupy te szczególnie nasiliły swoje działanie w zakresie dezinformacji na temat cen i dostępności paliw w Polsce oraz osłabiania marek polskich przedsiębiorstw.

„Pomimo wielokrotnej blokady przez serwisy społecznościowe kont tychże grup, wciąż tworzą one nową infrastrukturę do prowadzenia działań” – podkreślono.

ibims.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Materiał oryginalny: Prorosyjskie grupy uaktywniły się w mediach społecznościowych. Uwaga na dezinformacje - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie