Program 500 plus i trzynasta emerytura nie są zagrożone - zapewnia minister Marlena Maląg. Jak działa tarcza antykryzysowa [15.04.2020]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Program 500 plus i trzynasta emerytura nie są zagrożone - zapewnia minister Marlena Maląg. Jak działa tarcza antykryzysowa [15.04.2020]
Program 500 plus i trzynasta emerytura nie są zagrożone - zapewnia minister Marlena Maląg. Jak działa tarcza antykryzysowa [15.04.2020] Grzegorz Olkowski / Polska Press
Czy rząd zlikwiduje trzynastą emeryturę i program Rodzina 500 plus? W jakich sytuacjach 500 plus może być zawieszony lub zlikwidowany? Jak działa wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej? Przeczytaj.

Mister rodziny Marlena Maląg zdementowała pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje, że rząd zlikwiduje trzynastą emeryturę i ograniczy czy wręcz zlikwiduje program Rodzina 500 plus.

- Trzynasta emerytura jest od tego roku (2020 r.) regulowana ustawą. Od 1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłaty. Na tę chwilę wypłacone zostało emerytom już 3,8 mln zł - powiedziała środę w wywiadzie w Radiowej Jedynce.

Jak dodała, państwo wytrzyma ciężar wypłacania pieniędzy z programu 500 Plus. - W ciągu czterech lat do polskich rodzin trafiło 100 mld zł. Świadczenie ma nowy wymiar. Jest ważne dla polskich rodzin w codziennym funkcjonowaniu - przypomniała.

Minister rodziny Marlena Maląg zapewniła w Radiowej Jedynce, że szczególnie zależy jej na ochronie miejsc pracy. - W ramach tego instrumentu wsparcia złożono już ponad 9,6 tys. wniosków. Z kolei o pożyczkę do 5 tys. zł mamy ponad 66 tys. wniosków - mówiła.

Kliknij i przeczytaj, to bardzo ważne:

Tarcza antykryzysowa to 212 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców - przypomina Ministerstwo Rodziny.

Według zapewnień rząd będzie rozszerzać wachlarz wsparcia. Dotychczas ze zwolnienia z ZUS mogli skorzystać tylko mikroprzedsiębiorcy, po zmianach w tarczy także firmy zatrudniające do 49 osób.

Jak działa Tarcza Antykryzysowa [15.04.2020]:

  • ponad 542 tys. złożonych wniosków o zwolnienie ze składek ZUS
  • odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat. Liczba złożonych wniosków wynosi 15 688
  • 9 673 wniosków o dofinansowanie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • ponad 66,2 tys. złożonych wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców
  • o wsparcie zawnioskowało 12 001 osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych
  • ponad 138 tys. wniosków o rządowe wsparcie w ramach świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą
  • wsparcie na ochronę miejsc pracy i pracowników. Wpłynęło już ponad 783,7 tys. wniosków

Czy zawieszenie programu „Rodzina 500+” w dobie kryzysu gospodarczego byłoby prawnie dopuszczalne? – wyjaśnia dr Mateusz Radajewski, prawnik z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Co prawda o zasadzie ochrony praw nabytych nie ma mowy wprost w Konstytucji, niemniej Trybunał Konstytucyjny wywiódł ją z treści jej art. 2, który stanowi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym. Trybunał uznał, że państwo prawne nie może dowolnie pozbawiać swoich obywateli uprawnień, które im wcześniej przyznało. Podobnej ochronie podlegają też tzw. ekspektatywy maksymalnie ukształtowane, to znaczy sytuacje, w których dana osoba spełnia już wszystkie wymagania dla uzyskania danego prawa, ale nie została jeszcze w tej sprawie wydana oficjalna decyzja. Podobnie w państwie prawnym niedopuszczalne jest, żeby w trakcie podejmowania określonych czasowych przedsięwzięć zmieniały się odnoszące się do nich regulacje (jest to tzw. ochrona interesów w toku).

Kwestię wypłat świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+” określa ustawa, która mówi o tym, że świadczenie takie przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Nie oznacza to jednak, że państwo gwarantuje prawo do otrzymywania wypłat przez cały ten okres. W ustawie jest wyraźnie wskazane, że prawo do otrzymywania świadczenia przyznawane jest na co najwyżej rok (do 31 maja każdego roku). Tym samym tylko na ten okres państwo przyznaje oficjalnie prawo, które jako prawo nabyte podlega konstytucyjnej ochronie. Ustawa nie przyznaje natomiast żadnych gwarancji uzyskiwania tego świadczenia aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Czy to jednak oznacza, że państwo nie może w żadnym wypadku zawiesić wypłat w ramach programu „Rodzina 500+” nawet w trakcie rocznego okresu, na który są wydawane decyzje?

W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zawsze wskazywano, że ochrona praw nabytych, ekspektatyw oraz interesów w toku nie jest absolutna. Możliwe jest jej ograniczenie, gdy przemawiają za tym ważniejsze wartości konstytucyjne, takie jak np. konieczność ochrony finansów publicznych. Jeśliby się okazało, że ochrona praw przyznanych obywatelom skutkować będzie zapaścią budżetu, dopuszczalne jest ich ograniczenie, a nawet odebranie. Analogicznie, gdy jest to konieczne, możliwe jest modyfikowanie reguł odnoszących się do interesów w toku.

Nie ma konstytucyjnych gwarancji, że program „Rodzina 500+” będzie w najbliższej przyszłości kontynuowany bez zakłóceń. Gdyby konieczne okazało się jego zawieszenie, można sobie wyobrazić co najmniej trzy scenariusze działania rządu. Według pierwszego program „Rodzina 500+” będzie realizowany tylko do 31 maja bieżącego roku, co pozwoliłoby uniknąć poważnych komplikacji prawnych. W myśl drugiego do zawieszenia wypłat doszłoby już wcześniej. Wówczas jednak rząd naraziłby się na zarzut naruszenia konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych. By go odeprzeć, musiałby dokładnie wykazać, że było to niezbędne dla ratowania finansów publicznych. Możliwe jest też, że rząd nie wstrzyma programu przed końcem maja bieżącego roku, a decyzję o zawieszeniu wypłat podejmie później, reagując na pogarszający się stan budżetu w kolejnych miesiącach. Wówczas również doszłoby do ingerencji w zasadę ochrony praw nabytych (przyznanych na kolejny rok), która dla swej legalności wymagałaby rzetelnego uzasadnienia. Obecnie trudno jest jednak spekulować, czy realizacja któregoś z tych scenariuszy okaże się konieczna.

dr Mateusz Radajewski

Instytut Prawa
Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
adiunkt w Katedrze Prawa

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Program 500 plus i trzynasta emerytura nie są zagrożone - zapewnia minister Marlena Maląg. Jak działa tarcza antykryzysowa [15.04.2020] - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

500 powinni jak najszybciej zawiesić!

Dodaj ogłoszenie