Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody. Chłodna wiosna z przymrozkami wstrzymuje pochód wiosny. Kasztany nie zakwitną na matury

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Grzegorz Gałasiński
Rzadko zdarza się, by wiechy białych kwiatów kasztanowców nie rozwinęły się na matury.

Tak właśnie zdarzy się tej wiosny. Na tych drzewach nie widać nawet w pełni rozwiniętych liści, a kwiatostany mają zaledwie 3 centymetry wysokości. Wątpliwe, by do 4 maja, gdy rozpoczną się egzaminy dojrzałości, drzewa nadrobiły opóźnienia i obsypały się kwiatami.

Takiej sytuacji winna jest chłodna i nie za słoneczna wiosna, która wyhamowuje wegetację. W nocy z poniedziałku 26 kwietnia na wtorek 27 kwietnia chwyciły przymrozki, temperatura przy gruncie zmierzona przez lotniskową stację meteo na Lublinku wyniosła minus 9 st. C, a minimalna minus 5,6 st. C.

W mieście dachy budynków, samochody, trawniki pokrył szron.

- Kasztany nie zakwitły także w 2013 roku. Wtedy w kwietniu, gdy przyleciały już bociany, skowronki i czajki spadło miejscami 20 centymetrów śniegu - przypomina Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody.

I niestety, druga połowa tegorocznej wiosny nie zapowiada się lepsza niż pierwsza. Co prawda śnieg już nie zaskoczy, jednak raczej nie ma szans na znaczące ocieplenie, o upałach nie wspominając. A takie występowały nawet w kwietniu trzy lata temu. Tamten miesiąc uznano za najcieplejszy od 60 lat, w maju notowano najwyższe temperatury od 55 lat.

W łódzkim „botaniku” zakwitły pierwsze tulipany. Na razie to jedna spośród 27 odmian posadzonych w jednym miejscu. Czy jak to bywało w poprzednich latach na długi majowy weekend rozwiną się tulipanowe dywany?

- Trudno przewidzieć. Wystarczą trzy ciepłe i słoneczne dni, by pąki się rozwinęły – powiedziano nam w „botaniku”.
Ale przyszła pora kwitnienia wielu innych nie mniej atrakcyjnych roślin rosnących w tym największym łódzkim ogrodzie - wiśni, magnolii, ciemierników, sasanek i mniej znanych - klonu czerwonego, leszczynowca skąpokwiatowego, ułudki wiosennej, miłka wiosennego, zawilców lipskich i gajowych, kokoryczy pełnej, cieszynianki wiosennej i zdrojówki rutewkowatej.

W przydomowych ogródkach i na działkach też widać wiosnę – kwitną hiacynty, szafirki i pierwiosnki, a także drzewa owocowe – czereśnie i śliwy mirabelki, pąki kwiatowe widać już na jabłoniach. W mieście i poza nim kwitną wonne fiołki, stokrotki polne, ziarnopłon i kaczeńce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany