Na rozprawie w piątek 15 września w Sądzie Rejonowym Łódź – Śródmieście jako świadkowie zeznawali przedstawiciele gminy żydowskiej w Łodzi: jej wiceprzewodniczący 69-letni Tomasz Rosłoński, były członek zarządu 80-letni Bronisław Ciesielski i 35-letni Dawid Gurfinkiel, prezes stowarzyszenia Hakoach promującego kulturę żydowską.
Proces w Łodzi: fatalny stan synagogi
Z ich zeznań wynikała, że dawniej synagoga była czynna. Odbywały się w niej uroczystości religijne i regularnie, kilka razy w kwartale, gościły w niej wycieczki, które – jako grupa – płaciły za wejście 50 zł. Pieniądze trafiały do gminy żydowskiej. Potem wszystko się zmieniło i od pewnego czasu – świadkowie nie potrafili dokładnie podać od kiedy – przedstawiciele gminy nie mają dostępu do świątyni, która popada w ruinę: tynki się sypia, dziurawy dach przecieka itp. Według świadków, właściciele posesji nie chcieli nawiązać współpracy w celu ratowania zabytkowego obiektu.
Zapytany o plany przeniesienia synagogi na teren gminy żydowskiej przy ul. Pomorskiej, Dawid Gurfinkiel odparł: - Słyszałem o takim pomyśle, który uważam za absurdalny. A to dlatego, że ważny jest zarówno sam obiekt, jak i jego historyczne otoczenie. Dlatego synagoga powinna pozostać w tym samym miejscu.
Przeczytaj też o głośnym skandalu dotyczącym wyburzenia zabytkowej zajezdni MPK w Łodzi
Proces w Łodzi: prezydent Havel w synagodze
Prokuratura zarzuca oskarżonym, że jako współwłaściciele synagogi nie dopełnili obowiązku utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym i estetycznym zgodnie z przepisami prawa budowlanego. W ten sposób dopuścili do nadmiernego pogorszenia właściwości użytkowych i sprawności technicznej w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji i możliwości właściwego utrzymania stanu technicznego obiektu. Oskarżonym grozi do roku więzienia lub do dwóch lat ograniczenia wolności bądź kara grzywny.
Chodzi o mającą wartość artystyczną i historyczną synagogę zbudowaną na początku XX wieku przez rodzinę Reicherów. Było o niej głośno m.in. wiosną 1998 roku, kiedy odwiedził ją prezydent Czech Vaclav Havel. Niestety, potem było coraz gorzej i dziś ten cenny obiekt woła o pilny remont.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?