Arkusze przygotowała i udostępni Centralna Komisja Egzaminacyjna. Wciąż jednak istnieje obawa, czy egzaminy na koniec szkoły podstawowej się odbędą w zaplanowanym na 21-23 kwietnia terminie oraz czy w ogóle się odbędą.
Materiały z zadaniami zostaną zamieszczone na stronie CKE oraz komisji okręgowych. W poniedziałek, 30 marca o godzinie 9. ukaże się arkusz z języka polskiego, 31 marca także o godzinie 9.- z matematyki. Do egzaminu próbnego z języka obcego (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego) będzie można podejść 1 kwietnia, w tym przypadku do materiałów dołączone zostaną nagrania w formie MP3 do zadań na rozumienie ze słuchu. To jedyny sposób, by próba się odbyła, w sytuacji gdy szkoły są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.
Uczniowie będą mogli pobrać materiały o godzinie 9 i rozwiązać zadania w domu.
Odpowiedzi na zadane pytania będą mogli udzielić na kilka sposobów. M.in. w samym pliku arkuszu egzaminacyjnego, gdy otworzą go w edytorze tekstów albo zapisać rozwiązania na wydrukowanym (jeśli mogą wydrukować sobie w domu) arkuszu. Możliwe jest także zapisanie na zwykłej kartce papieru ręczne rozwiązania zadań. Po zakończeniu egzaminu próbnego uczniowie prześlą swoje rozwiązania albo drogą mailową uzupełniony arkusz, albo zdjęcia kartek, na których zapisali swoje odpowiedzi do swoich nauczycieli. CKE przekaże rozwiązania zadań dyrektorom szkół, a oni udostępnią je nauczycielom. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia na stronie internetowej CKE. Nauczyciele przekażą swoim uczniom komentarze indywidualnie np. mailem lub omówią online.
Udział w egzaminach próbnych nie jest dla uczniów obowiązkowy. Jednak ministerstwo sugeruje, by dyrektorzy zadbali o to, by ci ósmoklasiści, którzy chcą do nich podejść, mieli taką możliwość. Jeśli uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole - zaleca MEN.
- Informacja o możliwości przystąpienia przez naszych uczniów do próbnych egzaminów już została przekazana im oraz rodzicom – mówi Monika Siedmiogrodzka, dyrektor SP 46. – W czasie trwania egzaminów, przez trzy dni nie będzie dla ósmoklasistów lekcji online. Uczniowie prześlą swoje prace do nauczycieli, a oni je sprawdzą i omówią.
Pogoda w Łódzkiem, 30 marca:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?