Próbna matura - uczniowie ostatnich klas liceów i techników zmierzyli się z arkuszami, przygotowanymi przez wydawnictwo

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Tak było na maturze 2021 - teraz do matury 2022 przygotowuje się kolejny rocznik uczniów. W listopadzie chętni piszą próbną maturę z wydawnictwem Operon.
Tak było na maturze 2021 - teraz do matury 2022 przygotowuje się kolejny rocznik uczniów. W listopadzie chętni piszą próbną maturę z wydawnictwem Operon. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Tegoroczni maturzyści piszą próbne matury. Jak co roku szkoły chętnie korzystają z materiałów przygotowanych przez wydawnictwo Operon. Te placówki, które zgłosiły chęć przeprowadzenia egzaminów, właśnie to robią - w dniach 22-25 listopada 2021. Mogą też wykorzystać arkusze w innych późniejszych terminach - jeśli np. klasa lub szkoła akurat ma nauczanie zdalne lub hybrydowe z powodu pandemii.

Chętni uczniowie ostatnich klas liceów i techników w Łodzi piszą próbną maturę. Właśnie teraz przeprowadzają ją szkoły, które zgłosiły się do wydawnictwa Operon i korzystają z materiałów przez nie przygotowanych. Tak jest m.in. w XX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Bohdanowicza. Młodzież czterech klas maturalnych wczoraj pisała pierwszy egzamin próbny z języka polskiego na poziomie podstawowym.
- Jestem zadowolony, szybko mi poszło - opowiadał po wyjściu z języka polskiego jeden z uczniów. - Wybrałem temat z lekturą trzeciej części "Dziadów" Mickiewicza. Drugi temat dotyczył chyba "Nad Niemnem", a trzeci - analizy jakiegoś wiersza.
- Matematyka była dla mnie dość trudna ale liczę, że jeszcze do prawdziwej matury się lepiej przygotuję - stwierdziła licealistka.

- Nasi nauczyciele we własnym zakresie organizują swoim klasom próbne testy, ale jak co roku zaproponowaliśmy też całościową próbną maturę z Operonem - mówi Elżbieta Nowicka, dyrektor XX LO. - Przez trzy dni maturzyści napiszą po kolei polski, matematykę i angielski. Arkusze z innych przedmiotów, które sobie wybrali także będą rozwiązywać, ale to już później, w ustalonym terminie. Młodsze klasy przychodzą przez te trzy dni do szkoły na późniejszą godzinę. Aktualnie nie mamy lekcji zdalnych.
Prace uczniów sprawdzą nauczyciele w szkołach. Wyniki będą dla nich na pewno ważne, bo pokażą, na jakim są etapie przygotowań do prawdziwych egzaminów. Mają na naukę jeszcze trochę czasu. Egzaminy zaplanowane są na 4-23 maja 2022 r.
Aby uzyskać świadectwo dojrzałości absolwenci muszą przystąpić do 3 egzaminów z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) na poziomie podstawowym oraz do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym lud dwujęzycznym. Część ustna - podobnie jak w roku 2021 - nie będzie przeprowadzana. Wyjątkiem będą absolwenci, którym wynik egzaminu z części ustnej jest niezbędny w procesie rekrutacji na zagraniczną szkołę wyższą lub do realizacji umów międzynarodowych. Dla nich ustne się odbędą w dniach 18-20 maja 2022.

Harmonogram tegorocznej edycji Próbnej Matury z Operonem
W tym roku Próbna Matura z Operonem odbywa się w dniach 22–25 listopada 2021 r. :

22 listopada – język polski

godz. 09.00: Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)

godz. 14:00: Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)

23 listopada – matematyka

godz. 09.00: Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)

godz. 14.00: Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)

24 listopada– język angielski i język niemiecki

godz. 09.00: Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)

godz. 14.00: Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)

25 listopada– przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie

godz. 09.00: Egzamin z przedmiotów dodatkowych (180 minut), informatyka* (210 minut)

*Egzamin z informatyki składa się z dwóch części ‒ pierwsza trwa 60 minut i obejmuje zestaw zadań rozwiązywanych bez użycia komputera, a druga część – 150 minut i polega na rozwiązywaniu zadań przy użyciu komputera.

Próbna Matura z Operonem jak próba generalna przed prawdziwą maturą - egzaminem państwowym
Arkusze egzaminacyjne przygotowane przez Operon zostały opracowane przez doświadczonych autorów, zgodnie z najnowszymi wymaganiami CKE oraz MEiN - zapewnia wydawnictwo. - Co roku odbywa się standaryzacja arkuszy próbnych, dzięki czemu pewność, że stanowią one wierne odwzorowanie arkuszy maturalnych. Analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego, arkusze zostały dostarczone w formie papierowej do szkół w całej Polsce w tym samym dniu.

Szkoły biorące udział w Próbnej Maturze mogą przeprowadzić ją zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a więc:

- otworzyć odpowiednie paczki w dniu danego egzaminu, nie wcześniej niż o godzinie 8.30;

- losować miejsca;

- wprowadzić zakaz wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną, by uczniowie nie korzystali z dodatkowej pomocy i nie przesyłali zdjęć zadań innym uczniom itd.;

- wymagać dokumentu tożsamości, czarnych pisaków, stroju galowego, przestrzegać rygoru czasowego.

Wraz z arkuszami są dostarczane instrukcje dla dyrektora, nauczyciela oraz dla zespołu nadzorującego przebieg egzaminu z informatyki, dotyczące przebiegu egzaminów oraz zawierające najważniejsze informacje.

Gdzie będą udostępnione tegoroczne arkusze maturalne Operonu?
Arkusze wraz z odpowiedziami nie będą w tym roku publikowane na stronach internetowych oraz serwisach Wydawnictwa Operon. Zostaną przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu. Wszystkie szkoły zgłoszone do Próbnej Matury z Operonem mają zagwarantowane otrzymanie arkuszy egzaminacyjnych w wersji drukowanej i elektronicznej, wraz z zasadami oceniania oraz nagraniami do języków obcych.

II edycja Próbnej Matury z Operonem
Szkołom biorącym udział w egzaminie próbnym zostaną udostępnione również dodatkowe arkusze (w wersji elektronicznej PDF) w marcu 2022 r. do przeprowadzenia drugiej edycji egzaminu w celu weryfikacji postępów uczniów.

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gt
to teraz ktos sie w ogole uczy??? mnie sie wydaje ze nauka to sie dwa lata temu skonczyla a w zasadzie do 2005 roku to byla nauka bo teraz to kpiny sa.
Dodaj ogłoszenie