Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera w teatrze Pinokio. Wojna oczami dziecka, czyli "Wojnokraka" również dla dzieci głuchych i niedosłyszących

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Spektakl „Wojnokraka” to teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą. Poprzez wykorzystanie baśniowych motywów i plastycznych metafor opowiemy o wojnie i emocjach, które towarzyszą nam tu i teraz. Jako twórcy czujemy się współodpowiedzialni za to, jak będą wyglądały pierwsze spotkania i relacje pomiędzy dziećmi z Polski i Ukrainy. Dlatego „Wojnokraka” to także opowieść o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni. Spektakl został przygotowany w dwóch językach: polskim i PJM (język migowy). Na scenie wystąpi głucha aktorka Dominika Kozłowska. Będzie to ostatnia premiera na scenie w tej siedzibie teatru.

Ten trudny temat to był główny powód, dla którego zdecydowałem się to zrobić. To ma być temat trudny, niewygodny, nieoswojony, trzeba poradzić sobie z lękiem, z tabu, ale też z brakiem wiedzy, którą powinny mieć dzieciaki, a jej nie mają, bo wyłączamy telewizor, nie rozmawiamy o tym, cały czas nam się wydaje, że jak się o czymś nie mówi to to nie istnieje - tłumaczy reżyser spektaklu, Grzegorz Grecas.

Prace nad spektaklem zaczęły się w lutym i objęły pierwsze trzy miesiące działań wojennych, napływ uchodźców, pomoc przybywającym do Łodzi Ukraińcom, rozmowy z nimi, wspieranie w adaptacji w nowych warunkach. Praca zespołowa pozwalała znaleźć odpowiedzi na pytania kogo dzieci mogą spotkać na ulicy, na swoim podwórku, ale również w telewizorze, w radio, jakie lęki i historie mogą poznać w tramwaju, czy autobusie. Do scenariusza trafiło wiele sytuacji zaczerpniętych z codzienności, ze spotkań z ludźmi, którzy uciekali przed wojną.

Projekt realizowany jest równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym, co nie tylko zapewni dostępność spektaklu dla widzów głuchych, ale też zaprosi osoby słyszące do świata bez słów, gdzie gesty znaczą więcej niż słowa.

Jestem osobą głuchą, więc muszę dużo obserwować tego co dzieje się na scenie, obserwować słyszące osoby, które grają i migają równocześnie, muszę bardzo dużo energii włożyć w to, żeby wszystko dokładnie zobaczyć i to moje oczy pracują najwięcej 0- opowiada Dominika Kozłowska, głucha aktorka, która na łódzkiej scenie występuje gościnnie.

Informacje dodatkowe o spektaklu pt. „Wojnokraka”:
Tekst: Magdalena Drab
Reżyseria: Grzegorz Grecas
Ruch sceniczny i tłumaczenie na PJM: Madi Rostkowska
Opracowanie muzyczne i teksty piosenek: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Scenografia i identyfikacja graficzna: Maciej Rabski
Konsultacje psychologiczne: Aleksandra Lesiak
Konsultacje językowe: Iza Wielgus
Obsada: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Kozłowska (gościnnie),
Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Piotr Osak, Piotr Pasek, Natalia Wieciech

Premiera spektakl "Wojnokraka" będzie ostatnim premierowym pokazem na scenie placówki przy ul. Kopernika. Trwa przeprowadzka teatru do nowej siedziby w zrewitalizowanej fabryce Wigencja przy ul. Sienkiewicza. Kolejne premiery już pod nowym adresem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany