Premiera w Teatrze Arlekin już w sobotę. Legendarny autor i Krulewna Śnieżka pisana z błędem

(JED)
Reżyser Bogdan Nauka, próba do spektaklu. Teatr Arlekin
Na deskach Teatru Arlekin trwają prace nad nową premierą. Reżyser Bogdan Nauka wziął na warsztat "KrUlewnę Śnieżkę" legendarnego rysownika, grafika, scenografa i pisarza Bohdana Butenki. Premiera spektaklu w najbliższą sobotę 24 marca o godz. 18 na Dużej Scenie. Premierze towarzyszyć będą dwie wystawy jedna związana z postacią autora tekstu i projektów, druga stricte teatralna, nawiązująca do zbliżającego się Światowego Dnia Lalkarstwa (21 marca) i Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca). Pierwszą z nich pt. „35 maja i później…. Bohdan Butenko Pinxit” otworzymy w Galerii A „w Piwnicy” a złożą się na nią ilustracje, plakaty, grafiki i komiksy Pana Bohdana Butenki. Druga prezentowana będzie w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer. Zatytułowana jest „Kosmos”, a tworzą ją prace irańskiej artystki, reżyserii i performerki Zahry Sabri. Będą to oryginalne lalki teatralne, wykonane do sześciu spektakli, powstałych na całym świecie, a także projekcje i zdjęcia z jej przedstawień.

Klasyczny motyw królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków przez Bohdana Butenkę został potraktowany zupełnie inaczej. Krulewna (pisownia autora) zamiast słodka i lukrowana jest roztrzepana, niezdarna i ospała, i ma słabość do jabłek. Baśniowa opowieść nie będzie miała nic wspólnego z disneyowskimi produkcjami. To opowieść, która jest wariacją na znany temat. Występują: Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska (Krulewna), Katarzyna Pałka, Małgorzata Wolańska, Karolina Zajdel, Wojciech Kondzielnik, Szymon Nygard, Wojciech Schabowski.Scenografię do przedstawienia zaprojektował Bohdan Butenko. To jego trzecia inscenizacja w łódzkim teatrze. Pięćdziesiąt lat temu, w 1968 roku, widzowie mogli oglądać „Ferdynanda Wspaniałego” w jego scenografii i reżyserii Janusza Galewicza. Dziewięć lat później, w 1977 roku, stworzył scenografię do prapremiery przedstawienia „W Dolinie Muminków” w reżyserii Stanisława Ochmańskiego. W spektaklu będą wykorzystane tzw. planszetki, czyli płaskie lalki, jedne z najtrudniejszych do prowadzenia na scenie.
- Wyglądają na mało atrakcyjne inscenizacyjnie, ale potrafią wyrazić emocje - mówi Bogdan Nauka, reżyser spektaklu. - Sprawdziły się też rysunki Butenki, bo wchodzimy w wyobraźnię, którą każdy z nas dobrze zna. Ja sam byłem na spektaklu jego sztuki w wieku 10 lat.
Premierze towarzyszyć będą dwie wystawy.

W Galerii A „Akwarium” na górnym foyer ekspozycja będzie nawiązywała do Światowego Dnia Lalkarstwa (21.03) i Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03). Na „Kosmos” i złożą się prace irańskiej artystki, reżyserii i performerki Zahry Sabri. Będą to przepiękne i bardzo przejmujące lalki teatralne, stworzone do sześciu spektakli, powstałych na całym świecie, a także projekcje i zdjęcia z jej przedstawień. Druga z wystaw „35 maja i później…. Bohdan Butenko Pinxit”, którą od 24 marca będzie można oglądać w Galerii A „w Piwnicy”, związana jest bezpośrednio z postacią autora książki i scenografa spektaklu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

[ZOBACZ FILM z ewakuacji

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM z ewakuacji