Prawo pracy. Pierwsza dniówka

(kz)
Na przyjęcie przez Sejm czeka projekt ustawy likwidującej syndrom pierwszej dniówki. Po jego uchwaleniu, pracodawca będzie musiał podpisać umowę nim dopuści zatrudnionego do wykonywania pracy.

Obecnie pisemne potwierdzenie warunków pracy musi nastąpić w dniu jej rozpoczęcia, ale może nastąpić nawet pod koniec dnia. Pozwala to na nadużycia. Kontrole inspekcji pracy są bowiem bezradne, gdy pracodawca twierdzi, że właśnie tego dnia kogoś zatrudnił, a umowy nie zdążył przygotować.

W praktyce wiele osób ciągle jest pierwszego dnia w pracy, bo podczas kontroli inspekcji osoby, które nie mają umowy, często wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. Według informacji PIP niejednokrotnie nie jest to informacja prawdziwa.

Ze sprawozdania PIP w 2014 r. wynika, że nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych firm. Nieprawidłowości dotyczyły ponad 10,3 tys. pracowników objętych kontrolą. Nielegalnie najczęściej zatrudniano w transporcie, gospodarce magazynowej, usługach gastronomicznych i związanych z zakwaterowaniem. Wyniki te nie obejmują opisanej sytuacji syndromu pierwszego dnia pracy.

Po zmianach, łatwiej będzie skontrolować, który pracodawca nie stosuje się do przepisów prawa.

Każdy pracownik wykonujący pracę będzie od pierwszej minuty pracy musiał posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z jej zawarciem. A złamanie przepisów grozić będzie karą wynosząca nawet do 30 tys. zł.

ZMIANA CZASU NA LETNI. KIEDY ZMIENIAMY CZAS NA LETNI. KIEDY PRZESTAWIĆ ZEGARY 2016
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE, PIĘKNE ŻYCZENIA, WIERSZYKI WIELKANOC 2016
ŻYCZENIA WIELKANOCNE, WIERSZYKI WIELKANOCNE, SMSY NA WIELKANOC

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mańka

faktycznie trzeba pilnować dokumentów. niewiele osób o tym pamięta. ale najważniejsze to znaleźć wymarzonego pracodawcę. żeby do niego trafić trzeba mieć coś i w cv i w głowie. dlatego poszłam na staż do impela, żeby mieć te 2 rzeczy załatwione za jednym zamachem. uczę się dużo, sama praktyka, a do tego na nowoczesnym sprzęcie. i atmosfera też fajna :) chciałabym tu zostać po stażu :)

Dodaj ogłoszenie