Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy zdrożeje. O ILE? Dodatkowy kurs i szkolenie dla nowych kierowców - cena prawa jazdy w górę. Pomysł Ministerstwa infrastruktury

TK
Prawo jazdy zdrożeje. Powodem dodatkowe szkolenia dla świeżo upieczonych kierowców.
Prawo jazdy zdrożeje. Powodem dodatkowe szkolenia dla świeżo upieczonych kierowców. Krzysztof Kapica
Prawo jazdy zdrożeje - to już pewne. Ministerstwo infrastruktury szykuje zmiany w prawach jazdy, co odbije się na kieszeniach świeżo upieczonych kierowców. Cena prawa jazdy pójdzie w górę z powodu dodatkowego kursu i szkolenia, które nowi kierowcy będą musieli zrobić w ciągu 8 miesięcy od momentu uzyskaniu uprawnień. Dodatkowe koszty wynoszą około 300 złotych - informuje "Rzeczpospolita".

Prawo jazdy zdrożeje. Od kiedy i o ile?

Zmiany, które czekają świeżo upieczonych kierowców są związane z dodatkowymi kosztami. W ciągu 8 miesięcy od zdania egzaminu na prawo jazdy, każdy będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie z zakresu:

  • zajęć teoretycznych nt. czynników wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym (wyceniony na 100 złotych)
  • zagrożeń w ruchu drogowym w formie ćwiczeń praktycznych (koszt w granicach 200 zł)

Zajęcia teoretyczne odbywać się mają w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego i będą trwać dwie godziny. W części praktycznej szkolenia instruktorzy mają się skupiać na konsekwencjach zbyt szybkiej jazdy oraz niedostosowania prędkości do drogowych warunków. Wszystko w trosce o prawidłowe nawyki u młodych kierowców. Zajęcia praktyczne odbywać się mają głównie na płycie poślizgowej, co z punktu widzenia ministerstwa, ma wyczulić świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy na zachowanie w sytuacjach podbramkowych.

Sprawdź, czy zdałbyś na PRAWO JAZDY - rozwiąż QUIZ

Koszt szkoleń ma wynieść łącznie około 300 złotych. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 4 czerwca 2018 roku - informuje "Rzeczpospolita".

Kursy dokształcające mają zwiększyć bezpieczeństwo

Minister infrastruktury wysłał projekt zakładający wprowadzenie dodatkowych kursów dokształcających dla początkujących kierowców do Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo tłumaczy, iż zmiany są konieczne ze względu na dużą liczbę wypadków, które są powodowane przez młodych kierowców - 20,8% wszystkich wypadków to te z udziałem osób w wieku 18-24.

Szkolenia mają być obowiązkowe dla wszystkich. Nowi kierowcy, na ich ukończenie, mają 8 miesięcy od momentu zdobycia prawa jazdy.

Zobacz także:
Ukraińskie prawo jazdy łakomym kąskiem dla kierowców bez dokumentu. Firmy zarabiają na szemranym interesie
Można łatwo odzyskać zabrane prawko. Nie trzeba nawet zdawać egzaminu czy jechać po papiery za granicę. Portal brd24.pl ustalił, że podejrzane prawo jazdy z Ukrainy oferują najróżniejsze firmy w internecie. Jak to działa i czy na takim dokumencie można legalnie jeździć w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany