Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo dla rowerzystów i pieszych

(kz)
Rewolucyjną wręcz zmianą, jaka miała zajść na polskich drogach, była przygotowana przez Sejm ustawa, dająca bezwzględne pierwszeństwo pieszym. Zgodnie z proponowanym przepisem, gdyby tylko taka osoba stanęła przed oznakowanym przejściem, kierowcy musieliby się zatrzymać. Pieszy, wchodząc na pasy, miałby poczucie pewności, że jest najważniejszym w tym momencie użytkownikiem drogi. Niestety, zmiana przepisów nie została uchwalona. Większość posłów obawiała się, że ludzie, wchodząc na jezdnię, przestaną się rozglądać, a kierowcy będą jeździć w ślimaczym tempie z obawy przed mandatami lub osobami, pakującymi im się wprost pod koła. Pozytywnym efektem dyskusji na ten temat jest zmiana obyczajów kierowców. Coraz częściej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, wręcz zapraszając do wejścia na jezdnię.

Prawo dla pieszych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Dopiero gdy znajduje się na przejściu, ma pierwszeństwo przed pojazdem. Oznacza to, że do chwili gdy nie zejdzie z chodnika na jezdnię, pierwszeństwo ma samochód! Pieszy, wchodząc na jezdnię, musi uwzględnić odległość samochodu od przejścia i jego możliwości zwolnienia lub zatrzymania się. Prawo o ruchu drogowym zabrania bowiem wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych.

Poza przejściem dla pieszych przechodzenie jest dozwolone w dwóch przypadkach:

gdy od wyznaczonego przejścia jest ponad sto metrów

na skrzyżowaniu, nawet gdy znajduje się ono w odległości mniejszej niż sto metrów.

W obu tych przypadkach pieszy musi pamiętać, że nie może spowodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i utrudnienia ruchu pojazdów, bo wówczas popełnia wykroczenie, karane mandatem. Przechodząc poza wyznaczonym przejściem, musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom, także rowerom. Poza tym powinien pamiętać, że na ulicy ma się przemieszczać dokładnie pod kątem prostym do chodnika.

Ta swoboda przechodzenia poza przejściem dla pieszych jest jednak wykluczona w dwóch przypadkach:

na drodze dwujezdniowej

na drodze, na której jest wydzielone torowisko tramwajowe.

Należy pamiętać, że jeżeli wysepka na przystanku tramwajowym łączy się z przejściem dla pieszych, tylko nim możemy się przemieszczać.

Żadne skracanie drogi nie jest dopuszczalne.

Bardzo często na drogach dwujezdniowych wychodzimy z założenia, że zielone światło dotyczy całego przejścia. Mylimy się. Dla obu jezdni może być odrębna, niezsynchronizowana sygnalizacja.

Tam, gdzie nie ma sygnalizacji, części jezdni traktuje się osobno. Wchodząc zatem na jedną, nie mamy automatycznego pierwszeństwa na drugiej.

Obowiązkowe odblaski Poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu, gdy nie ma chodnika lub specjalnej drogi dla pieszych musimy używać kamizelek lub opasek odblaskowych.

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
ŻYCZENIA NA ŚLUB. WIERSZYKI ŚLUBNE [ŚMIESZNE, KRÓTKIE]
SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE [GDZIE KUPIĆ, CENA, OPINIE]
Przegląd samochodu CENA
Ile można mieć promili? Kary za nietrzeźwość za kierownicą
ŻYCZENIA NA 50 URODZINY. WIERSZYKI NA 50 URODZINY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany