Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prawie 70 proc. mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy. Ale widać „pierwsze oznaki życia” w branży

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
O kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej
O kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej Jakub Steinborn
Aż o 67,6 proc. spadła liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w porównaniu do września ub.r. – donosi Biuro Informacji Kredytowej. Widać jednak niewielkie odbicie się od dna, gdyż liczba wrześniowych wniosków kredytowych nieznacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Spis treści

Liczba zapytań o kredyt prawie o 70 proc. w dół

Z najnowszego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wynika, że we wrześniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 67,6 proc. W porównaniu do sierpnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jednak wzrosła o 9,6 proc.

Jeszcze bardziej spadła liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że we wrześniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 68,7 proc. w porównaniu do września 2021 r.

Prawie 70 proc. mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy. Ale widać „pierwsze oznaki życia” w branży
BIK

Średnia wartość kredytu to niecałe 338 tys. zł

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu br. wyniosła 337,82 tys. zł i była niższa o 3,4% w relacji do wartości z września 2021 r. ale o 0,3% wyższa w porównaniu do sierpnia 2022 r.

Widać „pierwsze oznaki życia”

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK wskazuje, że wrześniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza, iż wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, skutecznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe.

- We wrześniu odnotowujemy jednak pierwsze oznaki „życia”. W porównaniu do sierpnia br. drgnęły oba komponenty, w oparciu o które liczony jest Indeks tj. wzrosła liczba wnioskujących i średnia kwota wnioskowanego kredytu. Oczywiście w porównaniu do września ub.r. nadal spadki są wysokie – mówi i dodaje, że wrześniowa wartość Indeksu pomimo tego, że nie jest najniższa, to jest jedną z najniższych w całej 14 letniej historii pomiaru – mówi prof. Rogowski.

Liczba wnioskodawców wzrosła pierwszy raz od pół roku

Na wrześniową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 68 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest to drugi najniższy wynik od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców.

- Pojawiło się jednak małe światełko w tunelu. Po raz pierwszy od 6 miesięcy w ujęciu m/m wzrosła liczba wnioskodawców. Częściowo może być to spowodowane wzrostem liczby współkredytobiorców starających się o ten sam kredyt, aby zwiększyć zdolność kredytową. Zjawisko to będziemy monitorowali na poziomie udzielonych kredytów. Również pozytywny jest fakt, że we wrześniu po 6 miesiącach spadków, nieznacznie wzrosła średnia kwota wnioskowanego kredytu tłumaczy prof. Rogowski.

Ale wskazuje, że „dwie jaskółki nie czynią jednak wiosny”. - Tym bardziej, że przecież zbliżamy się wielkimi krokami do zimy. Zobaczymy co się wydarzy w kolejnych miesiącach. Nadal możliwy jest bowiem scenariusz negatywny, w którym zarówno liczba wnioskujących, jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu, spadną. Oba scenariusze są więc nadal w grze – mówi ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawie 70 proc. mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy. Ale widać „pierwsze oznaki życia” w branży - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany