Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa pacjenta! Komu lekarz powie, jak się czujesz? O czym decyduje pacjent?

kz
Pacjent, który trafia do szpitala, decyduje o tym, komu i w jakim zakresie lekarz udzieli informacji o jego stanie zdrowia. Może też sobie zastrzec, że nie życzy sobie odwiedzin.


Pacjent decyduje:

* O tym, kto ma prawo do uzyskania informacji o stanie jego zdrowia i przebiegu kuracji.
* Może zastrzec sobie, aby lekarze nie informowali o tym nikogo. Takie zastrzeżenie jest odnotowywane w historii choroby pacjenta. Część pacjentów korzysta z tego prawa.
* Może upoważnić do informowania o swoim stanie zdrowia wybrane przez siebie osoby. Zgodnie z przepisami może upoważnić tyle osób, ile tylko zechce. Lekarze zwracają jednak uwagę pacjentom, aby (ze względów organizacyjnych) upoważnili jedną lub dwie osoby. Osoby upoważnione (o ile nie wskaże innych) mogą po jego śmierci odebrać dokumenty medyczne.
* Najczęściej pacjenci upoważniają do takich czynności współmałżonka lub dzieci. Zdarza się też, że pacjent upoważnia do informowania o swoim stanie zdrowia brata zamiast żony lub sąsiada/sąsiadkę zamiast syna/córki.
* Jeśli pacjent w momencie przyjęcia do szpitala był nieprzytomny (nie zdążył powiadomić lekarza o tym, kto ma być informowany o jego stanie zdrowia), to lekarz o jego stanie zdrowia poinformuje najbliższą rodzinę - współmałżonka, rodzeństwo, dzieci lub rodziców.

* Nim udzieli takich informacji, poprosi, aby osoba, która chce być poinformowana, napisała oświadczenie (musi podać swoje dane osobowe, nr dokumentu tożsamości i stopień pokrewieństwa), że jest rodziną pacjenta.

* Jeśli pacjent odzyska świadomość, stwierdzi, że wcześniej informował, iż nie życzy sobie, aby ta osoba interesowała się jego stanem zdrowia, to będzie mógł dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

* Lekarz może udzielić również informacji opiekunowi ustawowemu (ustanowionemu przez sąd opiekuńczy) pacjenta lub opiekunowi faktycznemu (np. konkubent, konkubina).

Dokumentowanie procesu leczenia

* Pacjent lub jego rodzina może wykonać zdjęcie podczas jego pobytu w szpitalu.

* Osoba fotografowana musi wyrazić zgodę na taką dokumentację.

* Musi być ono wykonane w taki sposób, aby poza pacjentem na zdjęciu nie były widoczne inne osoby.

* Za każdym razem na wykonanie zdjęcia rodzina pacjenta musi uzyskać zgodę lekarza dyżurnego.

Prawo do odwiedzin

* Pacjent w szpitalu ma prawo do odwiedzin przez 24 godziny na dobę. W godzinach wyznaczonych przez kierownika kliniki odbywają się w sali chorego.

* W pozostałym czasie - w innym miejscu, na przykład w ogrodzie, w świetlicy lub na korytarzu.

* Prawo od odwiedzin może być ograniczone w okresie grypowym częściowo lub całkowicie ze względów epidemiologicznych.

* Zawsze gdy jest wykonywana procedura medyczna (pacjent jest badany, dostaje zastrzyk, ma zmienianego pampersa ), osoby odwiedzające chorego i innych chorych na tej samej sali muszą ją opuścić.

* Pacjent może sobie zastrzec, że nie życzy sobie odwiedzin w szpitalu. Musi wtedy napisać stosowne oświadczenie i przekazać je lekarzowi, który dołączy je do dokumentacji medycznej chorego. Wówczas personel oddziału poinformuje odwiedzających, że pacjent nie życzy sobie odwiedzin. Zdarza się, że chorzy zastrzegają sobie, że nie życzą sobie odwiedzin dzieci, które od lat nie utrzymują z nimi kontaktu.

Opieka duszpasterska

* Pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany