Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktyki tylko zdalne - od poniedziałku 26 października uczniowie nie mogą pracować w szkolnych warsztatach ani w firmach

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Nauka przedmiotów zawodowych odbywa się zdalnie - zajęcia w Gastronomiku  prowadzi  Robert Sadowski.
Nauka przedmiotów zawodowych odbywa się zdalnie - zajęcia w Gastronomiku prowadzi Robert Sadowski. Zespół Szkół Gastronomicznych
Jeszcze w ubiegłym tygodniu młodzież szkół zawodowych – techników i branżówek – mogła stacjonarnie uczestniczyć w praktykach (choć już zgodnie z decyzją rządu pozostałe lekcje odbywały się zdalnie). Prowadzone były w szkolnych pracowniach i warsztatach normalnie, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Uczniowie nabywali też umiejętności zawodowych u pracodawców. W tym tygodniu, tj. od poniedziałku 26 października, niestety przez obostrzenia, narzucone szkołom z powodu wprowadzenia czerwonej strefy w całym kraju, już takich praktyk nie mogą odbywać. Nauka zawodu może być prowadzona wyłącznie w formie zdalnej. Tak ma być na razie do 8 listopada. Większość dyrektorów szkół zawodowych tymi dwoma tygodniami nie martwiłaby się aż tak bardzo, gdyby perspektywa powrotu do praktyk była realna. Zarówno oni, jak i nauczyciele obawiają się jednak, że stanie to pod dużym znakiem zapytania w obecnej sytuacji, gdy fala pandemii narasta.

- Wszystkie praktyki zostały zawieszone i nie możemy gotować, piec, szykować posiłków w naszym warsztacie i serwować ich w restauracji ani bufecie szkolnym – mówi Jolanta Krześlak, kierowniczka warsztatu w Zespole Szkół Gastronomicznych. – Młodzież nie może pracować też w restauracjach, hotelach.

Jedyne, co nauczyciele mogą zaproponować uczniom to praktyki online. Już wiosną to robili – np. łącząc się na żywo z nimi z kuchni lub pracowni fryzjerskiej. Np. jeden z nauczycieli w Gastronomiku wprowadzał zdalnie elementy obsługi gości, a w technikum ogrodniczym online – rozmnażanie roślin przez podział.

- Taka lekcja jest możliwa w czasie rzeczywistym – nauczyciel bierze kamerkę i z ogrodu szkolnego prowadzi prezentację, co po kolei należy zrobić – mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła. – A uczeń w domu wyposażony doniczkę, ziemię i roślinę wykonuje samodzielnie zadanie. Potem albo przesyła nagrany też przez siebie film jak to robi albo zdjęcia. Przyszli fryzjerzy w domu mogą ćwiczyć albo na sobie albo z pomocą domowników w roli modeli. Można też przez te dwa tygodnie realizować tematy teoretyczne. Ale co dalej? Jak mają się uczyć przyszli hodowcy koni, gdy nie mogą iść do stajni?

W podobnej sytuacji są wszyscy przyszli fachowcy z różnych branż, w których praktyka jest nie mniej ważna niż teoria, także w kontekście egzaminów zawodowych, potwierdzających ich kompetencje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany