Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pracujesz zdalnie? Sprawdź jak obniżyć rachunki za prąd nawet o blisko 40 proc.

OPRAC.: MB
Warto zrezygnować z wygaszacza ekranu, który uniemożliwia komputerowi przejście w tryb czuwania.
Warto zrezygnować z wygaszacza ekranu, który uniemożliwia komputerowi przejście w tryb czuwania. pixabay
Jak wynika z analizy dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – pracując w domu jesteśmy w stanie dodatkowo obniżyć nasze rachunki za prąd nawet o 38 proc. Przy okazji warto przypomnieć, że od 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych.

Spis treści

– Obecnie coraz więcej firm umożliwia pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym. Otwiera to możliwość realizacji obowiązków w dowolnym miejscu, także w domu. Analiza przeprowadzona przez Krajową Agencję Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pokazuje, że możliwe jest zmniejszenie naszych rachunków za zużycie energii elektrycznej nawet o 38 proc. – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Jak zaoszczędzić podczas korzystania z komputera stacjonarnego?

Komputer stacjonarny to urządzenie, które zużywa najwięcej energii podczas pracy zdalnej. Jak wskazano, rozwiązaniem tego problemu może być optymalizacja jasności monitora lub włączenie trybu energooszczędnego. Warto również zrezygnować z wygaszacza ekranu, który uniemożliwia komputerowi przejście w tryb czuwania.

Co więcej, jak wyjaśniono, wyłączanie urządzenia zamiast pozostawianie go w trybie stand-by, może zmniejszyć zużycie prądu nawet o 11 proc. Dodatkowym działaniem optymalizującym pobór prądu jest również korzystanie z dysków typu SSD zamiast HDD.

Warto zaplanować drukowanie

Oszczędność prądu możliwa jest również podczas korzystania z drukarki laserowej. Najważniejszym elementem jest świadome planowanie drukowania. Warto zebrać jak najwięcej dokumentów do wydrukowania w kolejce i drukować je jeden po drugim. Rozwiązanie to skraca czas pracy drukarki.

Innym, zalecanym sposobem jest uruchomienie trybu niskiego poboru energii, który może zmniejszyć zużycie prądu nawet o kilkadziesiąt procent. Zalecane jest również wyłączanie drukarki, gdy nie jest ona używana. Według analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, dzięki stosowaniu wyżej wymienionych porad i wskazówek możliwe jest zmniejszenie zużycia energii nawet o 38 proc.

W jaki sposób jeszcze można obniżyć rachunki za prąd?

Rządowa Tarcza Solidarnościowa zakłada zamrożenie cen za energię przez cały 2023 rok na poziomie stawek z 2022 roku. Projekt pozwala zaoszczędzić polskim gospodarstwom domowym między 2 a 3 tys. zł rocznie w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego:

  • W przypadku gospodarstwa posiadającego Kartę Dużej Rodziny, a także będąc rolnikiem, opłata za prąd z Tarczą Solidarnościową będzie wynosiła 2,7 tys. zł zamiast 5,7 tys. zł, co przekłada się na oszczędność na poziomie 3 tys. zł, przy założeniu, że zużyją oni 3 tys. kWh energii rocznie;
  • Osoby z niepełnosprawnościami dzięki Tarczy Solidarnościowej mogą zaoszczędzić 2,6 tys. zł w skali roku, płacąc 2,3 tys. zł zamiast 4,9 tys. zł. Program będzie obowiązywał osoby, które zużywają mniej niż 2600 kWh energii w ciągu roku;
  • Możliwość optymalizacji kosztów za energię mają również pozostałe gospodarstwa domowe. Wystarczy, że zmieszczą się w limicie zużycia prądu na poziomie 2 tys. kWh, dzięki czemu będą mogli zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie, płacąc 1,8 tys. zł zamiast 3,8 tys. zł w skali roku.
Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy.

Czy fotowoltaika się opłaca? Kiedy panele słoneczne zdadzą e...

Tarcza Solidarnościowa zakłada również możliwość zmniejszenia opłaty za energię o 10 proc. w skali roku. Aby otrzymać upust, niezbędne jest zredukowanie poboru prądu o 10 proc. w okresie 1.10.2022-31.12.2023 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

– Spełnienie tych założeń pozwala na mniejsze opłaty za prąd w okresie 1.10.2022-31.12.2023 r. – wskazano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracujesz zdalnie? Sprawdź jak obniżyć rachunki za prąd nawet o blisko 40 proc. - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany