Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownie ekologiczne w łódzkich szkołach i przedszkolach. ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Nauka o ekologii wcale nie musi być nudna. Szczególnie gdy ma się do dyspozycji nowoczesny sprzęt i odpowiednie pomoce. Już niedługo z doskonale wyposażonych ekopracowni i plenerowych punktów dydaktycznych do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii korzystać będą mogli uczniowie łódzkich szkół i przedszkoli.
Nauka o ekologii wcale nie musi być nudna. Szczególnie gdy ma się do dyspozycji nowoczesny sprzęt i odpowiednie pomoce. Już niedługo z doskonale wyposażonych ekopracowni i plenerowych punktów dydaktycznych do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii korzystać będą mogli uczniowie łódzkich szkół i przedszkoli. Mat.pras.
Nauka o ekologii wcale nie musi być nudna. Szczególnie gdy ma się do dyspozycji nowoczesny sprzęt i odpowiednie pomoce. Już niedługo z doskonale wyposażonych ekopracowni i plenerowych punktów dydaktycznych do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii korzystać będą mogli uczniowie łódzkich szkół i przedszkoli.

Nowe ekologiczne pracownie w Łodzi. Powstaną w 15 przedszkolach i szkołach.

Ekopracownie powstaną w ośmiu placówkach edukacyjnych. W wyremontowanych salach staną urządzenia niezbędne do prowadzenia praktycznych badań – stoły laboratoryjne, gabloty i mikroskopy. Zwykłe klasy zmienią się w centra naukowe, w których uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty, obserwacje i analizy, by lepiej zrozumieć otaczający ich świat i potrzeby środowiska. Celem projektu jest propagowanie nowoczesnej edukacji ekologicznej, dlatego sale zostaną wyposażone w tablice multimedialne i nowy sprzęt audiowizualny. Wszystkie pomoce będą do dyspozycji uczniów i nauczycieli.

- Jako miasto stawiamy na ekologię. Bardzo się cieszę, że w takich nowoczesnych warunkach młodzi łodzianie będą uczyć się o przyrodzie i ochronie środowiska. Dobrze wiemy, że praktyczne zajęcia pozwalają kształcić umiejętności, które przydadzą się w przyszłości – na przykład w pracy badawczej czy laboratoryjnej. Dodatkowo budują pewność siebie i rozwijają umiejętność pracy w grupie. Dobrze, że łódzkie szkoły poszukują takich możliwości rozwoju i działają, by kolejne pokolenia uczniów mogły korzystać z nowoczesnej edukacji – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Nowa sala do nauki geografii i biologii powstanie w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Jej motywem przewodnim będą Tatry. W ekopracowni staną dwa nowoczesne mikroskopy, dzięki którym uczniowie będą mogli z bliska obserwować drobne mikroorganizmy, na ścianach pojawią się przekroje pni tatrzańskich drzew i fotografie chronionych gatunków zwierząt. Szkoła kupi też specjalne walizki wypełnione sprzętem do badań gleby, wody czy jakości powietrza, z których uczniowie będą korzystać podczas warsztatów w terenie.

- To będzie nasza trzecia ekopracownia. Dla nas najważniejsze jest to, że uczniowie mogą uczyć się geografii, biologii, chemii, fizyki nie tylko z podręczników, ale przede wszystkim w terenie, korzystając z nowoczesnych pomocy. Chcemy kształtować postawy proekologiczne u naszych uczniów i pokazywać im, że ich działania mają realny wpływ na środowisko. Wierzymy, że gdy na własne oczy dostrzegą piękno i różnorodność przyrody, w przyszłości będą dbać o to, co ich otacza – mówi Anna Panek, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

W siedmiu kolejnych placówkach w otoczeniu przyrody powstaną plenerowe punkty dydaktyczne. Na szkolnych i przedszkolnych podwórkach pojawią się na przykład altany z ławkami, ścieżki sensoryczne, stacje meteorologiczne, domki dla owadów i ogródki z grządkami, które uprawiać będą sami uczniowie. Nauka w takich okolicznościach to czysta przyjemność – na łonie natury organizowane będą plenerowe lekcje przyrody, biologii czy geografii.

- Chcemy wzbudzać w naszych uczniach pasję do nauki i kształtować u nich poczucie odpowiedzialności za środowisko. Praktyczne zajęcia, prowadzone w atrakcyjny sposób przez doświadczonych nauczycieli to najlepszy sposób na to, by zaangażować młodych ludzi — mówi Elżbieta Płaszczyk, wicedyrektor Wydziału Edukacji.

Ekopracownie i plenerowe punkty dydaktyczne powstaną w sumie w 15 placówkach – 3 miejskich przedszkolach, 2 zespołach szkolno-przedszkolnych, 5 szkołach podstawowych i 5 szkołach ponadpodstawowych. Wartość tych inwestycji przekracza 900 000 złotych. Wkład miasta wynosi 57,5 tysiąca złotych, pozostała kwota pochodzi z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany