Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy ZWiK znaleźli w kanale rzeki Łódki najstarszy, przedwojenny, logotyp swojej firmy

Krzysztof Spychała
Krzysztof Spychała
Pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, dokonując przeglądu kanału, w którym pod ziemią płynie przez park Śledzia rzeka Łódka, natrafili na betonową płytę z odciśniętymi dwoma literami: K i W wpisanymi w trójkąt.

– Nie bardzo potrafiliśmy skojarzyć, co mogą oznaczać – mówi Miłosz Wika, rzecznik ZWiK – zwłaszcza że znaczną cześć kanału rzeki Łódki pod Parkiem Śledzia zbudowano jeszcze w 1917 roku, a więc na osiem lat przed powstaniem firmy, zajmującej się łódzkimi wodociągami.

To zaskakujące znalezisko skłoniło nas do przejrzenia archiwalnych zdjęć i na kilku z nich również odnaleźliśmy taki sam znak, m.in. na lokomotywce ciągnącej wagony z materiałami do budowy pierwszych łódzkich kanałów w 1925 r. oraz na fotografii przedstawiającej robotników, prawdopodobnie czekających na wypłatę przed drewnianym barakiem. Na ścianie frontowej, nad oknem namalowany jest również znak „KW” – dodaje Miłosz Wika.

To śmiało można uznać za pierwszy logotyp Łódzkich Wodociągów. Ma bardzo prostą formę graficzną, pewnie dlatego, że oznaczano nim nie tylko budynki, sprzęt, ale także, jak się okazało, betonowe elementy podziemnych kanałów. Powstawały one w należącej do firmy betoniarni. W odnalezionym znaku litera „K” jest niewątpliwie ważniejsza od „W”, gdyż umieszczona jest w górnej części trójkątnej tarczy i jest to w pełni uzasadnione. Przed II wojną światową obecny Zakład Wodociągów i Kanalizacji nosił nazwę: Przedsiębiorstwo Miejskie Kanalizacja i Wodociągi Miasta Łodzi, stąd kolejność liter: „K” – Kanalizacja, „W” – Wodociągi.

– Wówczas kanały były ważniejsze od wodociągów. Od budowy kolektorów ściekowych zaczęto w 1925 roku nadrabianie cywilizacyjnych zapóźnień Łodzi. Priorytetem wówczas było wyprowadzenie z miasta podziemnymi kanałami chorobotwórczych ścieków. Siecią wodociągową zajęto się dopiero w latach 30. XX wieku. Wywiercono wówczas pierwsze studnie głębinowe, zbudowano również dwa zbiorniki wody na Stokach, zaczęto wznosić stację uzdatniania wody na Dąbrowie – mówi Miłosz Wika.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany