MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie wieża na Górce Rogowskiej. Będzie to trzecia wieża widokowa w woj. łódzkim WIZUALIZACJE

Matylda Witkowska
Wieża widokowa na Górce Rogowskiej ma zapewnić dobry widok na Łódź i Las Łagiewnicki mimo rozrastającej się zieleni
Wieża widokowa na Górce Rogowskiej ma zapewnić dobry widok na Łódź i Las Łagiewnicki mimo rozrastającej się zieleni Joanna Lewańska
Na Górce Rogowskiej w ramach budżetu obywatelskiego powstanie pierwsza w Łodzi i trzecia w regionie wieża widokowa. Górka zarasta drzewami

Wieża widokowa powstanie na Górce Rogowskiej w Łodzi

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego na Górce Rogowskiej (znajdującej się między ul.Rogowską, Łupkową, Strykowską i Książka) powstać ma wysoka na 12 metrów wieża widokowa. Zagłosowało na nią 851 osób, projekt opiewa na 430 tys. zł.

Pomysłodawczynią zadania do BO i autorką wstępnego projektu wieży jest architekt Joanna Lewańska, która wychowała się w okolicy górki i często tu przychodziła.

- Górka jest trochę zaniedbana, to miejsce potrzebuje aktywatora- mówi autorka. Jak dodaje wieża pozwoli zachować widok z zarastającej drzewami górki bez usuwania zieleni.

Zdaniem autorki wieża będzie sporą atrakcją. Będzie to jedyna wieża widokowa w Łodzi i zaledwie trzecia w województwie łódzkim. Dwie pozostałe znajdują się w okolicy Jeziorska.

Joanna Lewańska stworzyła wstępny projekt wieży. Ma to być ażurowa budowla o wysokości 12 metrów, składająca się ze schodów, trzech platform i elementów konstrukcyjnych wykonanych z metali w tym pochodzących z recyclingu. Na tarasie pojawi się też tablica informacyjna z opisami najważniejszych łódzkich budynków widzianych z górki.

Górka Rogowska czy Górka Śmieciowa na Rogach?

Górka Rogowska, zwana też Górką Śmieciową, to jedno z lubianych miejsc spotkań i spacerów łodzian. Powstała w latach 60. jako składowisko gruzu i płyt betonowych z budowy łódzkich osiedli. W latach 80. została pokryta ziemią. Z czasem zarosła zielenią, wytyczono też na niej alejki. Rozciąga się tu widok na całą Łódź oraz Las Łagiewnicki. Ze względu na usytuowanie na granicy lasu z dala od miejskich świateł można tu prowadzić obserwację nieba. W 2015 roku można było tu zaobserwować zorzę polarną. Od kilkunastu lat mówi się jednak o zarastaniu górki - coraz wyższe drzewa zasłaniają widoki, zwłaszcza wtedy, gdy mają liście.

Więcej na temat przyszłej wieży będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z urzędnikami UMŁ we wtorek (19 marca) o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 142 przy ul. Łupkowej 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany