MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie kompleks biurowo - rekreacyjny w pasażu Schillera

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Pierwsze prace remontowe w dawnej fabryce Hirszmana już ruszyły.
Pierwsze prace remontowe w dawnej fabryce Hirszmana już ruszyły. Krzysztof Szymczak
Kolejna zabytkowa łódzka fabryka z początków ubiegłego wieku zostanie zrewitalizowana i przeznaczona na biznes, rozrywkę oraz wypoczynek. Chodzi o budynek dawnych zakładów wyrobów dzianych należących do Maurycego Hirszmana przy ul. Sienkiewicza 61a, do których wchodzi się z pasażu Schillera.

Kolejna zabytkowa łódzka fabryka z początków ubiegłego wieku zostanie zrewitalizowana i przeznaczona na biznes, rozrywkę oraz wypoczynek. Chodzi o budynek dawnych zakładów wyrobów dzianych należących do Maurycego Hirszmana przy ul. Sienkiewicza 61a, do których wchodzi się z pasażu Schillera.

W ramach zaplanowanej restauracji wykonawca ma przywrócić jej oryginalny kształt, odsłonić ceglaną elewację, a pofabryczne wnętrza zamienić w lokale użytkowe i biura. Na parterze w ścianie frontowej zostanie wybita brama, przez którą poprowadzony będzie zupełnie nowy pasaż w stronę ulic Nawrot i Piotrkowskiej.

- W zabytkowych wnętrzach fabryki trwają prace rozbiórkowe i porządkowe. Wykonawca przygotowuje teren do zaawansowanych prac budowalnych. To jedna z trudniejszych inwestycji, ale jej efekt będzie spektakularny. Ratujemy przed ruiną kolejny ważny zabytek w centrum miasta – zapowiada rozpoczęte już w tym miejscu prace Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Co znajdzie się w nowej fabryce?

W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania dodatkowych budynków towarzyszących znacząco zwiększy się powierzchnia użytkowa obiektu. Zachowana zostanie oczywiście ich zabytkowa wartość, zarówno elewacji, jak i wnętrz. Po remoncie na 1., 2., 3. i 4. piętrze znajdą się biura Urzędu Miasta. Na 4. i 5. piętrze zaprojektowano miejsce na 5 lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanego budynku powstaną zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5. kondygnacji i tarasem widokowym. Na parterze wydzielona zostanie przestrzeń dla zabawy dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 połączy się z miniogródkiem o tej samej funkcji. Obiekt w całości będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem sąsiedniego budynku przy ul. Sienkiewicza 63. Ponadto po wyburzeniu fragmentu parteru przeprowadzona będzie nowa uliczka łącząca ulicę Nawrot z Tuwima.

Jak jest historia tego miejsca?

Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61a powstała w pierwszej dekadzie XX w. jako zakłady wyrobów dzianych należące do Maurycego Hirszmana. Funkcję fabryczną pełniła do lat sześćdziesiątych XX w. Budynki, co wynika z archiwalnej dokumentacji, jak i analizy struktury budowlanej, powstawały etapami. W wyniku kolejnych remontów ich wnętrza zostały przekształcone, jednak z zachowaniem historycznych elementów konstrukcji i detalu. Być może były funkcjonalnie związane z przyległym budynkiem pofabrycznym przy ul. Sienkiewicza 63, na co wskazują drzwi przelotowego szybu windowego i zamurowane wnęki drzwiowe w ścianie granicznej tych obiektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany