Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 03godz.
  • 42min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Powiat brzeziński. Wraca problem wypalania traw. To bardzo niebezpieczne

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Wczesną wiosną problemem występującym corocznie w powiecie brzezińskim jest wypalanie traw i pozostałości roślinnych.

Mimo że jest to działanie szkodliwe, niedozwolone i bardzo niebezpieczne, to i tak co roku nierozważne osoby w ten sposób „oczyszczają” swoje pola, łąki i trawniki.

- Bezmyślność i nieodpowiedzialność wypalających trawy i pozostałości roślinne powoduje niejednokrotnie powstanie pożaru, w którym giną ludzie, zwierzęta, a także płoną lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze - mówi starszy technik ds. kontrolno-rozpoznawczych, mł. ogn. Aleksander Grad z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach.

Podpalana jest m. in. usychająca trawa na łąkach i w przydrożnych rowach, a także zarośla, trzcinowiska na wysychających stawach, torfowiska, chwasty i resztki słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach. Działania gaśnicze w takich przypadkach prowadzone są najczęściej w trudnym terenie, co zdecydowanie zwiększa koszty eksploatacji sprzętu pożarniczego. Każdego roku na początku wiosny strażacy z PSP w Brzezinach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu brzezińskiego wyjeżdżają kilkadziesiąt razy do pożarów traw i nieużytków rolnych.

Tylko w 2019 roku doszło do 50 pożarów powierzchni rolniczych oraz nieużytków oraz 18 pożarów lasów. W tym roku z uwagi na wyjątkowo dużą suszę pożary mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Tym, którzy nie stosują się do zakazu wypalania traw, grożą wysokie grzywny.

Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie