Porady na pierwsze słoneczne dni – chroń, badaj, zapobiegaj

Materiał informacyjny Sun&More

Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych ciepłych oraz słonecznych dni, spragnieni ich po zimie, chętnie udajemy się na spacery, wycieczki, do ogrodu czy parku. Nie zapominajmy jednak o działaniu promieni słonecznych, które nie tylko sprawiają nam radość, ale mogą sprawić również kłopot. Oto kilka cennych porad na pierwsze słoneczne dni.

1. Ograniczaj słońce
Wraz z pierwszymi wyjściami na wiosenne słońce zapominamy często o tym, że wciąż grozi nam promieniowanie, które w zbyt dużej dawce może doprowadzić do poparzeń lub trwałych uszkodzeń skóry. Pamiętajmy, aby pierwsze opalanie dawkować sobie rozsądnie i nie wystawiać się na długotrwałe promieniowanie.

2. Stosuj kremy z filtrem
Często zachęceni przyjemną pogodą i temperaturą z chęcią zrzucamy z siebie zimowe ubrania. Pamiętajmy jednak, aby nieosłonięte odzieżą części ciała posmarować kremem z filtrem UV. Pamiętajmy o doborze odpowiedniego stopnia filtra do naszej karnacji – im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr powinniśmy zastosować. Pamiętać powinny o tym także osoby z bardzo ciemną karnacją albo te, które już się w jakimś stopniu mają opaloną skórę – promieniowanie słoneczne działania nieprzerwanie i w takich przypadkach także jest niezbędna ochrona w postaci kremu.

3. Nakładaj krem ochronny wcześniej
Nie wystarczy nałożyć kremu z filtrem w momencie wystawienia ciała na słońce. Ten zabieg zdecydowanie należy wykonać wcześniej, ok. 20 minut przed wyjściem na słońce. Nie wystarczy także jednorazowe zastosowanie kremu przy długim kontakcie ze słońcem – wtedy należy powtórzyć nakładanie kremu co 3 godziny lub po każdym zmyciu go, np. po kontakcie z wodą.

4. Zakrywaj znamiona
Bardzo ważna w aspekcie ochrony naszego organizmu przez rakiem skóry jest ochrona znamion czy większych pieprzyków. Należy posmarować je dodatkową grubą warstwą kremu i czynność tę powtarzać przy dłużej ekspozycji na słońce lub całkowicie zakryć. W kolejnym kroku należy bacznie obserwować swoje znamiona po słonecznych kąpielach. Jeśli powiększyły się, zmieniły kolor, zaczerwieniły lub pojawiły się w ich sąsiedztwie pęcherze, to należy skonsultować to z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

5. Unikaj mocnego słońca
Najintensywniejsze słońce, a zarazem największe promieniowanie pojawia się w godzinach od 11.00 do 15.00 i w tym czasie powinniśmy ograniczyć długie kontakty ze słońcem. Najlepiej ukryć się na ten czas w cieniu lub w miarę możliwości korzystać z niego co pewien czas. Niewiele osób o tym wie, ale promieniowanie UV działa, choć w mniejszym stopniu, także w cieniu. Pamiętajmy także o ważnej zasadzie: im wyżej nad poziomem morza się znajdujemy, tym słońce jest ostrzejsze. Dlatego pamiętajmy, że szczególnie w górach promieniowanie jest bardzo intensywne.

Rodzaje promieniowania słonecznego:

UVA – to promieniowanie występuje przez cały rok bez względu na pogodę. Chmury nie są w stanie go zatrzymać i dociera do naszej skóry także przez ubrania. Wnika w naszą skórę głęboko, nie tylko do naskórka, ale także skóry właściwej, przez co przyspiesza jej starzenie się. Niemal całkowicie przenika przez naskórek, ok. 50% dociera do warstwy siateczkowatej i brodawkowatej skóry właściwej.

UVB – ten rodzaj promieniowania częściowo zatrzymany jest przez warstwę ozonową, jednak wciąż dociera do Ziemi. To właśnie UVB odpowiedzialne jest za pojawienie się opalenizny, ale także poparzeń. Nie przedziera się jednak przez chmury oraz szkło. 90% tego promieniowania jest pochłaniana przez naskórek, tylko ok. 10% dociera głębiej.

UVC – nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ długość jego fali jest zbyt krótka.

Jesteś w wieku 18-64 lata? Zgłoś się na badania
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego realizuje program zdrowotny, który ma służyć ograniczeniu problemu zdrowotnego chorób nowotworowych, a konkretnie nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego – nowotworu, na którego zachorowalność rośnie najszybciej.

Program zakłada konsultację dermatologiczną wraz z badaniem dermatoskopowym lub wideodermatoskopowym. Kto zatem może się zgłosić na badania? Osoby w wieku 18-64 lata, które stwierdzą u siebie potrzebę badania skóry, zarejestrują się telefonicznie lub też osobiście.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi (ul. Aleksandrowska 61/63) zaprasza na bezpłatne badania dermatologiczne w ramach Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców woj. Łódzkiego

Zapisy: tel. 42 27 21 914, 505 511 566, od pon. do pt. w godz. 9.00 -15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany