Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla policjantów. Jak mówić do homoseksualistów, prostytutek i bezdomnych?

Ewelina Oleksy
Wojciech Matusik/Polskapresse
W policyjnych komendach w całym kraju rozdawane są specjalne poradniki ze wskazówkami jak mundurowi mają się zwracać do przedstawicieli mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych, osób bezdomnych, czy prostytutek - tak, aby ich nie obrazić i nie wywołać poczucia dyskryminacji. Opracowanie trafiło już na Pomorze.

"Nie używać słowa 'islamista', bo kojarzy się ono z ekstremizmem, fundamentalizmem i zagrożeniem", "prowadząc czynności wobec prostytutki, pamiętaj aby traktować ją z godnością i szacunkiem, zwracając się po imieniu i nazwisku", "W kontekście osób transpłciowych, zamiast pytania: jakie jest pani/pana prawdziwe imię i nazwisko? Lepiej powiedzieć: proszę podać dane z dowodu osobistego" - to tylko niektóre z porad, jakie znalazły się w najnowszym opracowaniu dla policjantów.

Poradnik pt. "Po pierwsze człowiek. Działania antydyskryminacyjne w jednostkach policji" przygotowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania i Komenda Główna Policji. Autorzy liczą na to, że dzięki temu mundurowi będą świecić przykładem w sprawach, w których w grę wchodzi pojęcie tolerancji.

Na początku przypominają więc mundurowym kilka faktów (podają liczebność mniejszości narodowych w Polsce) i wyjaśniają kilka pojęć (np. coming out). Dalej są już praktyczne wskazówki, m.in. spis zachowań, które przez przedstawicieli innych kultur mogą zostać odebrane jako naruszenie godności osobistej.

Są też porady, jak przywitać się z osobą, która ma amputowaną rękę; w jakiej celi umieścić zatrzymaną osobę transpłciową oraz jak unikać seksizmu we własnych szeregach, czyli nie opowiadać kawałów o blondynkach i kobietach kierowcach oraz nie całować natarczywie kobiet w dłoń.

"Badania psychologów dowiodły, że dowcipy o blondynkach i kobietach kierowcach są nie tylko szkodliwe, ale mogą prowadzić do tolerowania wrogich uczuć i dyskryminacji kobiet"- napisano w poradniku. Jest w nim też taki zapis: "Jeśli np. na drzwiach organizacji pozarządowej chroniącej prawa osób LGBT pojawi się napis 'Pedały do gazu' albo 'Zakaz pedałowania', wówczas nie mamy do czynienia wyłącznie ze zniszczeniem mienia, lecz musimy dokładnie przyjrzeć się sprawie w kontekście motywu homofobicznego".

Poradnik jest już w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, która sukcesywnie przekazuje go dalej - do jednostek policji na terenie całego Pomorza.

- Poradnik jest przydatny, ponieważ zawiera niezbędne informacje na temat mniejszości narodowych, etnicznych, seksualnych, aktów prawnych i instytucji stojących na straży praw człowieka. Ponadto zawiera dobre praktyki, omawia zasadę równego traktowania oraz wyjaśnienia podstawowe pojęcia, które warto znać - komentuje sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z KWP Gdańsk.

W KWP w Gdańsku, niezależnie od ogólnopolskiego programu dot. dyskryminacji, realizowany jest program szkolenia z zakresu przeciwdziałania i zwalczania przestępstw z nienawiści.

- W jego trakcie przekazuje się policjantom m. in. informacje zawarte w poradniku, dotyczące właściwych relacji funkcjonariusza skierowanych do osób, wobec których podejmuje jakiekolwiek czynności służbowe - mówi Sienkiewicz.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poradnik dla policjantów. Jak mówić do homoseksualistów, prostytutek i bezdomnych? - Dziennik Bałtycki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany