ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Poparzona w miejskim przedszkolu 3,5-letnia Madzia przeszła...

Marcin Rybak

2018-10-16 14:23

2018-10-17 19:04

168 Komentarzy
Dodaj komentarz

Poparzona w miejskim przedszkolu 3,5-letnia Madzia przeszła piekło. Czy miasto pomoże dziecku?

Marcin Rybak

2018-10-16 14:23

Ciężko poparzona przez wrocławską przedszkolankę 3,5-letnia Madzia cierpiała tak bardzo, że w szpitalu podawano jej morfinę, by uśmierzyć ból. Podczas specjalnych kąpieli zrywano z niej płaty poparzonej skóry. Dziś jej rodzice mają żal do miasta, że uchyla się od wzięcia na siebie finansowej odpowiedzialności za skutki wypadku w miejskiej placówce. - Urzędnicy wolą skierować sprawę do sądu, niż pomóc naszej córce – napisali w emocjonalnym liście do naszej redakcji. Opisują w nim jakie piekło przeszła Madzia w wyniku wypadku. Miejscy urzędnicy zapewniają nas, że wiele miesięcy negocjowali z rodzicami dziewczynki i dalej chcą rozmawiać. Spór idzie o to, na jakich zasadach miejski budżet miałby pokrywać koszty leczenia Madzi teraz i w przyszłości.
Madzie po wypadku w przedszkolu przeżyła piekło Madzie po wypadku w przedszkolu przeżyła piekło

Madzie po wypadku w przedszkolu przeżyła piekło (© Archiwum rodziców Madzi)

Niedawno do sądu trafił akt oskarżenia przedszkolanki. Wypadek wydarzył się 27 lutego ubiegłego roku w przedszkolu przy ul. Dzielnej na Kozanowie, w południe, kiedy dzieci leżakują. Nauczycielka do sali, w której spały dzieci wniosła wrzątek w kubku, tłumaczyła że chciała zrobić sobie herbatę. Przechodząc między łóżkami straciła równowagę i wylała gorącą wodę na śpiącą dziewczynkę. Tak wynika z ustaleń śledztwa. Choć rodzice nie mają pewności, że prokuratura przyczyny wypadku wyjaśniła rzetelnie i do końca.

- U córki stwierdzono oparzenie około 16% powierzchni ciała, głównie III stopnia, w tym owłosionej skóry głowy, prawej części twarzy, szyi, ramienia, barku, klatki piersiowej, a także palców u prawej ręki – opowiadają rodzice Madzi. Mają żal do nauczycielki i dyrektorki przedszkola, że nie udzieliły dziewczynce pierwszej pomocy tak jak należy. Dziś obrażenia mogłyby być mniej poważne.

Madzia przeszła piekło. Przez pierwsze kilka dni po wypadku podczas specjalnych kąpieli zrywano z niej płaty poparzonej skóry, żeby pobudzić ją do regeneracji. - Aby wykąpać 3,5-latkę, która się wyrywała, potrzebne było zwykle 4 dorosłe osoby. Po takiej kąpieli dziecko przez kilka godzin tuliło się do rodziców płakało i krzyczało - relacjonują rodzice. Były dwie operacje przeszczepu skóry, zdejmowanie szwów, wkłuwanie wenflonu, czasem kilka razy dziennie. Ból tak wielki, że dostawała dożylnie morfinę. Po tym wszystkim dziś panicznie boi się lekarzy i pielęgniarek.

Cały czas trwa leczenie i rehabilitacja. Dziewczynka cofnęła się w rozwoju, stała się bojaźliwa i nieufna. Jest pod opieką psychologa. Nie wszystkie obrażenia da się wyleczyć. Zostaną blizny, nie odrosną włosy na oparzonym miejscu na głowie dziecka. Madzia jest codziennie rehabilitowana, chodzi na masaże. Czekają ją kolejne operacja. Być może też kolejne przeszczepy skóry.

Codzienność 3,5-latki to dziś: ubranka uciskowe (noszone całą dobę, szyte na miarę we Francji, wymieniane co 2 miesiące), specjalne maści i plastry silikonowe, zabiegi mające przywrócić elastyczność skóry, inne zabiegi, codzienny masaż, codzienna rehabilitacja ruchowa.

- Miasto wraz z prezydentem, jako organ odpowiedzialny za przedszkole, nie zainteresowało się losem Madzi. Dopiero po naszym mailu z sierpnia 2017 podjęło rozmowy - żalą się rodzice dziewczynki. Tato Madzi, pan Bartosz, dodaje, że czerwcu ubiegłego roku po raz pierwszy wystąpili do miasta z prośbą o pomoc finansową w leczeniu i rehabilitacji. W końcu to miasto jest właścicielem przedszkola, w którym doszło do tragedii. Potem ponowili prośbę sierpniu 2017. Urząd odezwał się w grudniu a na przełomie stycznia i lutego tego roku zaczęły się negocjacje.

Czytaj dalej na kolejnej stronie (kliknij)


Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

1 »

Komentarze

(168)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

"Podziękowania dla przemądrej pseudonauczycielki" - Dyrektorzy zakazują robienia sobie picia

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andrew (gość)  •

Przez mało inteligentną dziunię z kozanowskiego przedszkola moja dziewczyna i jej koleżanki mają zakaz robienia sobie picia i używania czajników, które znajdują się z dala od dzieci, w kanciapie. Z racji ciągłego mówienia muszą panie często pić, a nie mogą zimnego, tylko ciepłe. I jak, mają ze sobą brać do pracy po 3-4 termosy, bo "mega mądra"dziunia sobie między leżakami, na których śpią dzieci, niesie wrzącą wodę w kubku. Przedszkolak by wiedział, że z gorącym napojem nie idzie się w ten sposób. Z daleka od leżaków nie dało się???? Tak to jest, gdy zatrudniają do przedszkoli dziuńki po muzyce, aktorstwie, bankowości. Potem taka zrobi podyplomówkę 1,5 roczną (śmiech na sali, gdy studiuje się 5 lat) z wychowania przedszkolnego i wielka pani nauczycielka hahaha

skomentuj

Do Andrewu

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dzersy (gość)  •

I to Cie martwi w tej tragedii ze Twoja lala nie moze sobie juz zrobic teraz herbatki???? A moze troche refleksji nad dramatem dziecka i rodziców???? Zenada.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bez serca potwory z Wrocławia

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wroclawianin (gość)  •

to są te małpy urzędnicy .

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie spodziewajcie się jakiejkolwiek reakcji od Delewskiego

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ściekli mieszkańcy (gość)  •

on jest zainteresowany tylko sobą i wypłatami kilkunastotysięcznymi co miesiąc za WIELKĄ prace oraz przeliczaniem kilkunastotysiącznych nagród co kwartał czy coś podobnie jak sutti czy inni wielcy derektorzy zrobieni prze DUTTI.

odpowiedzi (0)

skomentuj

WYNGIEL Z CCCP I TANI UKRAiNY

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 A MAFIE PALIWOWE SMIECIOWE ZŁOMOWE (gość)  •


Stella

Stella (gość) 08.10.18, 20:29:36

Zgłoś
Już oceniłeś tę opinię.
+1
/ 3

Opowieść o bajce małego miasteczka.... gdzie za pomocą służb specjalnych dokonano przewrotu i zastąpiono jawne afery ukrytymi aferami. Nie znajdziesz tam plakatów Zjednoczonej Prawicy bo od lat rządzi tu SLD a później PO gdzie przy wódce likwidowano zakłady pracy na wniosek kolejnych sekretarzy tych partii w imię zachowania ciepłej posady...... Z miasteczka wyemigrowało bardzo dużo osób za chlebem bo tylko ci partyjniacy mieli pracę dobrze płatną pracę i mogli brać kredyty,,, tu nie liczyła się kradzież majątku tylko stanowiska i kolesiostwo.. wierzyciele odgrywali zawsze znaczącą rolę i ustawiali wynik wyborów.. W takim miasteczku to nawet sędzia był po stronie partyjniactwa i kolesiostwa zatykając usta innym... Wybrani u władzy mieli przywilej wykorzystywania słabości systemu i nic im nie groziło za to, że łamali system.. a ludzie byli tylko ich wasalami, których częstowano tanią kiełbasą wyborczą... Zmieńmy to wszystko 21 października i zagłosujmy na listę nr 10.. aby odzyskać podmiotowość w gminach...uwolnijmy gminy od oficerów wojskowych służb informacyjnych co mogą być sędzią oraz radnym a także komornikiem czyli każdym... tak bez konsekwencji...bez afer cmentarnych wzorów podpisów niczyich

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przedszkola

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marian (gość)  •

Wina Pani Przedszkolanki bo gdyby od razu zdjęła gorące ubranko polała zimna wodą i wezwała pogotowie to urazy byłyby mniejsze. To niestety typowa sytuacja w przedszkolach i szkołach. Panie nauczycielki boją się konsekwencji i "zamiatają problemy pod dywan" nawet kosztem zdrowia dziecka. Nauczycielka miała nadzieję że dziecko pójdzie do domu a jak już wyjdzie z przedszkola to potem będzie można wszystko zwalić np na przemoc domową. W szkołach i przedszkolach powinien być monitoring 24/7 wszystkich pomieszczeń i częste kontrole.

skomentuj

Idiotyzm

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosc (gość)  •

Co za bzdura! Jest absolutny zakaz ściągania ubran w przypadku poparzenia, mozna tylko i wylacznie polewac zimna woda w ubraniu!! No Pani to by dopiero krzywde zrobila dziecku, gratuluję. Tępy naród.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sysia

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sysia (gość)  •

Biedne dziecko kochane:(

odpowiedzi (0)

skomentuj

UCITYELA KASSta Z KOdU

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 DAWAĆ TYLKO CFUNANE MUUU BIUSNESOWI I RZABI KASScie (gość)  •

NOWE JELITA Z KOryTA POLACKI ZIMNY LIBER HUF BALLCYRKA I NIOSSIOŁA GEREMKA I SZEHTE ERA I BOLLKA =KASSa I KARIERA PO TRUPIE FREE jERA PLEBEJSTWA CIEMNEGO SUWERENA i KATOLIKA MOHERA

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dutkiewicz - ty (...)

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qqq (gość)  •

Serca nie masz. W niczym nie lepszy od Gronkowca ze stolycy....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dziwne

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Aga (gość)  •

Przecież nauczyciele są ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej i odszkodowanie powinno być z tego pobrane bez użerania się w sądzie

skomentuj

TAK DZIECKU ZABIOROM PRafNIKI Z KODa

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 emPATia PO POLAC KU... (gość)  •

A UCITJEL DOSTANIE NOWO POdWYRZKA

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niech płacą miliony!

+10 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Katolik (gość)  •

Jeżeli zgromadzenie zakonników płaci miliony ofierze księdza pedofila, to miasto powinno zapłacić ofierze miejskiej przedszkolanki. Analogiczna sytuacja,

skomentuj

Weź nie porównuj

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Przypadkowego poparzenia (gość)  •

Spowodowanego głupotą do kilkuletniego więzienia o gwałtów. Jakie miliony? To chyba rodzice piszą...

odpowiedzi (0)

skomentuj

chodzi o odpowiedzialność zbiorową

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

erf80 (gość)  •

ty ofiaro

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 9 »