Ponad 70 osób, które urodziły się bez rąk lub straciły je w wypadku, otrzymało za darmo przedramiona i dłonie wydrukowane na drukarce 3D

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zaktualizowano 
Tak wygląda dłoń wykonana w drukarce 3 D. krzysztof szymczak
Urządzenia trafiają głównie do dzieci, których rodziców nie stać na profesjonalne protezy ręki i tych, które z różnych przyczyn nie chcą protezy używać. Do efektywnego ruchu palców wykorzystuje się siłę zgięcia w nadgarstku lub w łokciu. Dlatego warunkiem otrzymania ręki 3D jest posiadanie co najmniej sprawnego stawu łokciowego i kilka centymetrów przedramienia.

Odbiorcami rąk 3D są głównie dzieci, więc bardzo często modele rąk odwzorowują kostiumy takich bohaterów jak Superman czy Kapitan Ameryka. Gdy ręka się popsuje lub gdy dziecko podrośnie, robi się dla niego kolejną rękę.
- Proces wytworzenia ręki jest bardzo prosty - tłumaczy Anna Ślusarczyk z Centrum Druku 3D, firmy zlokalizowanej w Inkubatorze Bionanoparku w Łodzi, szefowa Fundacji e-Nable Polska. - Najpierw wykonuje się pomiary. Następnie ustala się z z odbiorcą, który z dostępnych modeli ręki wybiera. Używa się wielowarstwowego druku różnymi kolorami. Dziewczynki bardzo często życzą sobie malowanych paznokci. Kolejnym etapem jest przeskalowanie projektu do kończyn odbiorcy, czyli jak najdokładniejsze jego dopasowanie do konkretnej anatomii. Następnie przygotowuje się rękę do druku. Czas wydrukowania ręki wynosi średnio 1-2 dni. Sam montaż zajmuje kilka godzin.
Ręce 3D nie są protezami ortopedycznymi. Ich celem jest wykształcenie u dzieci podstawowych odruchów zginania w stawach, które mogą wpłynąć na przyspieszenie późniejszej rehabilitacji.
- Ręką 3D pozwala w trakcie rehabilitacji wdrażać nowe funkcje, zapobiegać asymetrii ciała, tworzyć nowe połączenia w mózgu - mówi Michał Bujnowski, rehabilitant.

Łódzka firma drukuje ręce dla e-Nable Polska będącej częścią światowej społeczności wolontariuszy, którzy używają technologii druku 3D aby ofiarować dłonie dzieciom, które utraciły je w wyniku choroby lub wypadku. Pomogli już ponad 70 osobom, w tym 11-letniej Ali, której ręka została wyposażona w uchwyt do roweru. Dzięki temu dziewczynka, która kocha sport, może też jeździć na rowerze. Przygotowano również nowszą wersję ręki dla 19-letniej Kingi z Jarosławia, dla której koledzy z klasy wydrukowali "protezę" brakującej ręki, aby ich koleżanka z klasy w technikum samochodowym mogła realizować swoje marzenia i naprawiać auta. e-Noble przygotowało dla niej nowszą i bardziej funkcjonalną wersję ręki 3D aby ułatwić jej czas oczekiwania na protezę bioniczną.
- Gdy nie miałem ręki, wiele osób się ze mnie wyśmiewało, byłam przedmiotem kpin - mówiła wczoraj na telekonferencji Kinga. - Odkąd mam protezę to się zmieniło.
Rękę 3D dostał też 7-latek z Łodzi. Chłopiec nie miał jednej trzeciej prawego przedramienia i dłoni. Z rąk 3D korzysta też kilkoro dorosłych. Mężczyzna pracujący jako listonosz poprosił wolontariuszy o przygotowanie dla niego czarnej protezy ręki, a młoda kobieta o protezę dłoni, aby w końcu mogła zrealizować swoje marzenie i nosić pierścionki.

Wolontariusz zaangażowani w projekt rąk 3D, temat cały czas w Polsce jest mało znany, chcieliby ze swoją pomocą dotrzeć do jak największej grupy osób, które nie mają.rąk i je dla nich wydrukować.

Pogoda na poniedziałek i 2 kolejne dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Podstępny Żyd

Właśnie sobie przypomniałem, że tam gdzie drukują te części zamienne stał dom mojego dziadka, hehhehehehe

Dodaj ogłoszenie