MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 22 tys. zł dofinansowania na studia podyplomowe! Złóż prosty wniosek, a PUP sfinansuje twoją naukę

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Niewielu żaków wie, że studia podyplomowe można w Polsce w ramach pełnego dofinansowania od państwa. W tym roku pomoc może przekroczyć 22 tys. zł!
Niewielu żaków wie, że studia podyplomowe można w Polsce w ramach pełnego dofinansowania od państwa. W tym roku pomoc może przekroczyć 22 tys. zł! 123rf.com/marchmeena
Studia podyplomowe w Polsce podejmuje już ok. 170 tys. osób. Jak wielu z was myśli o tej formie kształcenia? Czy wiecie, że całość kosztów kształcenia podyplomowego może sfinansować powiatowy urząd pracy? Do wzięcia są nawet ponad 22 tys. zł!

Spis treści

22 tys. zł dopłaty na twoje studia podyplomowe. To proste

Od wielu lat działa w Polsce prawo, które daje możliwość sfinansowania kosztów studiów podyplomowych z Funduszu Pracy. Ustawa mówi o dofinansowaniu do 100 proc. wartości studiów:

Starosta, na wniosek bezrobotnego, może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów, do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia – czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ważne jest to, że dofinansowanie może być przyznane osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, ale nie tylko. Dofinansowanie studiów podyplomowych przysługuje także:

  • osobie pracującej w wieku co najmniej 45 lat,
  • osobie poszukującej pracy,
  • osobie będącej w okresie wypowiedzenia lub pracującej w przedsiębiorstwie w stanie upadłości.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych?

Osoba, która spełnia jeden z powyższych warunków, powinna złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych do powiatowego urzędu pracy właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Wniosek powinien zawierać także dodatkowe dokumenty:

  • dokument od organizatora studiów podyplomowych zawierający informacje o nazwie, terminie realizacji i kosztach studiów podyplomowych;
  • numer konta bankowego organizatora studiów (wpłata dokonywana jest bezpośrednio na jego konto);
  • dokument uprawdopodabniający uzyskanie pracy po zakończeniu studiów (wymagany w niektórych urzędach pracy).

Taki wniosek zostanie oceniony i rozpatrzony zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Przyznane dofinansowanie może sięgać nawet 100 proc. kosztów studiów podyplomowych, ale nie może przekraczać 300 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce, co w sierpniu 2023 roku oznaczałoby kwotę 22 455 zł brutto.

Studia podyplomowe coraz bardziej popularne

Najnowsze dane GUS potwierdzają, że studia podyplomowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Obecnie w ten sposób studiuje już ok. 170 tys. osób, a eksperci są zgodni – trend jest wyraźnie wzrostowy.

– Programy studiów zaprojektowane są w taki sposób, aby spełnić wymagania rynku pracy i budować przewagę w karierze zawodowej – mówi Katarzyna Wąs, cytowana przez Uniwersytet SWPS i PAP.

Jeszcze w 2020 roku liczna studentów podyplomowych sięgała niespełna 150 tys. osób, natomiast w 2014 roku było to 163 tys. osób. Dane z innych lat nie były zbierane przez GUS.

Studia podyplomowe to forma kształcenia, z której skorzystać mogą kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. To forma kształcenia prowadzona uczelnie i instytucie naukowe, która kończy się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych. Przeciętny wiek kandydata przyjmowanego na studia podyplomowe waha się między 25 a 35 lat, chociaż często są to również osoby zdecydowanie starsze.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 22 tys. zł dofinansowania na studia podyplomowe! Złóż prosty wniosek, a PUP sfinansuje twoją naukę - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany