Pomysły na sierpniowy długi weekend. Jak ciekawie spędzić czas w Łodzi?

(pij)
W sobotę o godz. 20 na ul. 6 Sierpnia kolejny koncert Songwriter Łódź Festival. Wystąpią: Henry no Hurry i Ms. Obsession.
W sobotę o godz. 20 na ul. 6 Sierpnia kolejny koncert Songwriter Łódź Festival. Wystąpią: Henry no Hurry i Ms. Obsession. Piotr Jach
Zbliżająca się środa, 15 sierpnia, jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia przypada państwowe Święto Wojska Polskiego i religijne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiele osób zapewne wykorzysta okazję, by dzień świąteczny "spiąć" dwoma dniami wolnymi z weekendem. Podpowiadamy jak spędzić w Łodzi taki sierpniowy długi weekend.

Zielona Łódź zaprasza
Piątek i sobota, 17 i 18 sierpnia
„Letnie Pokazy Filmowe”. W piątki oraz soboty (do 1 września) o godzinie 21:00 na terenie parku pomiędzy ulicą Lutomierską, a Drewnowską odbywają się projekcje filmów. W repertuarze 18 filmów.  
PROGRAM:
17.08 Vabank II - godz. 21:00
18.08 Dzień Bastylii / pokaz shortów – godz. 21:00
Projekcjom towarzyszyć będą konkursy, prelekcje, wyświetlanie filmów krótkometrażowych związanych ze sztuką, a także plebiscyt na najlepszy polski film 15-lecia.

Park Śniadaniowy
Sobota, 18 sierpnia, godz. 10-14
Zielona Łódź, Tubajka - kawiarnia w parku i Torebka w Cukierce - Bistro & Katering Dietetyczny zapraszają na wakacyjną edycję Parków Śniadaniowych w Parku Źródliska.
Park Śniadaniowy to połączenie idei wielopokoleniowego pikniku w dobrym stylu, wypełnionego atrakcjami dla dzieci, rodzin, młodzieży, dorosłych i seniorów z targiem żywności od lokalnych dostawców. Na terenie zabytkowego Parku Źródliska została zorganizowana przestrzeń do zabawy, sportu, aktywności, relaksu i odpoczynku, a także stoły przy których będzie można zjeść sobotnie śniadanie. Dla spragnionych weekendowego relaksu zorganizowana zostanie strefa leżakowa i do piknikowania na trawie.
W ofercie pyszne śniadania, animacje dla dzieci, sport dla dorosłych i dzieci, dużo niespodzianek!

Zajęcia Tai Chi i Qi Gong w Parku Poniatowskiego
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęciach Qi Gong. Można będzie poznać i spróbować praktyki pracy z energią oraz odnaleźć się w tych ćwiczeniach, które odświeżają ciało, pogłębiają oddech, wzmacniają ścięgna i kręgosłup. Wszyscy, których zainspiruje praktyka Qi Gong - będą mogli ją regularnie kontynuować uczestniczyć w zajęciach Akademii Chen Taijiquan i Qi Gong.
Spotkania odbywają się w soboty Parku Poniatowskiego w pobliżu altanki, w godz. od 15 do 16.
Prognoza pogody na dni 13-15 sierpnia:

Joga w Parku
W tym roku ćwiczymy w soboty i niedziele w trzech parkach:
- soboty, godz.12.00, Park im. Poniatowskiego (polanka przy stawie)
- niedziele, godz.10.00, Park Źródliska II (polanka za Muzeum Kinematografii)
- niedziele, godz.13.00, Park na Zdrowiu (mapka z miejscem spotkań na wydarzeniu)
Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Niedziela 19 sierpnia
Przystanek Park Śledzia
Zapraszamy na kolejny spacer Zielonej Łodzi. Zapraszamy do zatrzymania się na kilku przystankach związanych z historią miasta i różnym przeznaczeniem terenu dzisiejszego Parku Staromiejskiego.
Start: przy zegarze słonecznym
Czas i data: godzina 12:00
Prowadzenie: Izabel Kaczanowska
Koncert w Altanie
17.00, Park Źródliska I
Dźwięki niezapisane, Kwartet jazzowy
Jacek Namysłowski - puzon
Michał Mościcki - kontrabas
Agnieszka Gruszek - fortepian
Piotr Papierski - perkusja

Łódzkie Centrum Wydarzeń
Piotrkowska Kameralnie (występ  Dixie Friends) - 15 sierpnia, godz. 20.00 (pasaż Rubinsteina)
Stand-up Piotrkowska (występ Cezarego Jurkiewicza) – 16 sierpnia, godz. 21.00 (pasaż Rubinsteina)
Songwriter Łódź Festiwal - Henry no Hurry, Ms. Obsession - 18 sierpnia, godz. 20.00 (woonerf - ul. 6 Sierpnia).
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Piątek, 17 sierpnia
godz. 21:00
W ramach Geyer Music Factory zapraszamy na koncert zespołu Kroke&Sławek Berny Kroke - to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego. W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. 
Cena: 25 zł miejsca siedzące, 20 zł miejsca stojące
Sobota, 18 sierpnia
godz. 12:00  
„Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi” -  Ludwik Ferdynand Geyer, saksończyk z urodzenia, porzucił życie w rodzinnych stronach, by w 1828 r. osiąść w Łodzi i w ciągu dekady stać się największym lokalnym przemysłowcem. Ten ikoniczny „pierwszy Lodzermensch” odważnie inwestował i wzniósł imponujący gmach tkalni, którą wyposażył w pierwszą w mieście maszynę parową, ale w ostatnich dekadach życia popadł w finansowe tarapaty. Jego syn, Gustaw Adolf Geyer, wyprowadził firmę z kryzysu, lecz ceną okazało się nadwątlenie rodzinnych relacji – popadł w konflikt z braćmi Ryszardem i Emilem. Kolejny z synów Ludwika, Eugeniusz Geyer, musiał zmagać się z wyzwaniami prowadzenia przedsiębiorstwa podczas wojennej zawieruchy. Więcej opowieści o splątanych losach rodu posłuchać będzie można 18 sierpnia 2018 r. podczas spaceru po ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi, który poprowadzi Marcin Gawryszczak, kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego CMWŁ.
Spotykamy się przy bramie prowadzącej na ewangelicką część Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 43.
BEZPŁATNE
godz. 21:00
W ramach Polówki, na dziedzińcu CMWŁ, odbędzie się pokaz filmu „Boska Florence” - Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie. Niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda - brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall nawet Bayfield wpadł
w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a
Środa, 15 sierpnia
Udział Zespołu Tańca Ludowego Harnam w pikniku rodzinnym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
Punktem kulminacyjnym będzie o godz. 20:30 bezpośrednia transmisja z Warszawy z obchodów centralnych i widowiska artystycznego pt."Wolność we krwi”. 
Wydarzeniu towarzyszą we wszystkich miastach wojewódzkich pikniki rodzinne.
Piknik odbędzie się w Parku Źródliska I – al. Marszałka Piłsudskiego 61. Część artystyczna rozpocznie się ok. 17.30. Wstęp bezpłatny
Piątek, 17 sierpnia
Potańcówka - Potańcz Po Staremu // Raraszek
Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy.
[Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 - Krakowskie, część III, str. 202]
Skład:
Katarzyna Chodoń - wokal, taniec
Maria Stępień - skrzypce prym
Darya Butskaya - skrzypce sekund
Aleksander Kwietniak - klarnet
Arkadiusz Szałata - basy (wiolonczela 3/4)
godz. 18:30 - warsztaty krakowiaka od zera (Katarzyna Chodoń)
godz. 20:00 - koncert z muzyką do tańca
Bilety wstępu: 20 zł/os +10 zł warsztaty taneczne z Katarzyną Chodoń

Joga i muzykoterapia
Sobota, 18 sierpnia
godz. 10.00-11.00 sesja jogi połączona z uwalnianiem napięć z ciała
godz. 11.30-13.00 Warsztat dźwiękowy. Dźwięk w połączeniu z rytmem i odczuciami wewnętrznymi harmonizuje ciało i umysł. Pozwala na przyjrzenie się sobie, własnym potrzebom, emocjom
i umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi. Praca z dźwiękami to proces skierowany na fizyczną i psychiczną integrację. Małgorzata Kronenberger – terapia dźwiękiem, www.viriama.pl
Koszt: 35 zł
Obowiązują zapisy na adres: [email protected]
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a - ogród
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Czwartek, 16 sierpnia
Zajęcia edukacyjne „Orient express”
godz. 10:30 –  12:00
W czasie wakacji zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do muzealnej podróży „Orient expressem". Każdy przystanek to nowe spotkanie z kulturą oraz sztuką Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Punktem wyjścia do działań edukacyjnych będą orientalia ze zbiorów Muzeum oraz wybrane ekspozycje Pałacu I. Poznańskiego. Każdorazowo zajęcia kończy warsztat plastyczny, podczas którego dzieci wykonują pracę, nawiązującą do tematu przewodniego spotkania.
Zbiórka: hol POS
Bilety: 5 zł Zapisy: 42 254 90 11, 692 926 319 / [email protected]

Miejska Biblioteka w Łodzi
Czwartek, 16 sierpnia, godz. 10.00
Filia 17 BMwŁ ul Mackiewicza 35
Łamańce językowe - dla dzieci. Zapraszamy na zabawy językowe!
Na początek dzieci czytają rymowanki i wierszyki zebrane w książce Krzysztofa Kiełbasińskiego, jest przy tym dużo zabawy ;-). Następnie dzieci tworzą własne ilustracje zainspirowane łamańcami.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zajęcia są bezpłatne.

Czwartek, 16 sierpnia, godz 12.00
Biblioteka Otwarta  ul. Narutowicza 8/10
Przygotowanie do animacji i pracy głosem – Teatrzyk Kamishibay
Zachęcamy dzieci i dorosłych do współtworzenia z nami nowych przedstawień.
Zostań narratorem i rozbudź wyobraźnie widzów Teatrem Kamishibay, umieszczaj kolejno ilustracje w przenośnym, drewnianym okienku i odczytuj tekst przedstawienia. Zbuduj wyjątkowy nastrój za pomocą dźwięku, głosu przenosząc widzów w magiczny świat opowieści.  
Zapraszamy dorosłych i dzieci, zajęcia są bezpłatne.

Czwartek, 16 sierpnia,godz. 12.00
Filia nr 19 ul. Żubardzka 3
Gry i zabawy dla dzieci
Rusz głową! Logiczne oraz  przygodę gry planszowe, zabawa w grupach
Pocztówka z wakacji  (tworzenie pocztówki z wakacji różnymi technikami plastycznymi)
Elementy pedagogiki zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz kostek edukacyjnych
Warsztaty z klockami lego (tworzenie budowli i pojazdów z klocków lego)
Zajęcia bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Krzemieniecka 3
Czwartek, 16 sierpnia, godz. 21.00, wstęp wolny
koncert plenerowy Alameda 5 w ramach LDZ Alternatywa 2018:
Alameda 5 to bydgosko-toruńska grupa grająca psychodeliczną muzykę avant rockową – jedyne
w swoim rodzaju połączenie brzmień gitarowo-elektronicznych z transowymi rytmami, To muzyka często zmierzająca w stronę kosmicznego funka z nawiązaniami do nowej fali, postrocka a nawet rocka progresywnego. Drugi album zespołu “Eurodrome” ukaże się na przełomie 2018/2019 r. nakładem Instant Classic. Zapowiedzią albumu jest maxi-singiel “CDTE” opublikowany w Internecie
w na początku maja 2018: https://youtu.be/iaJcOkSr194 

Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13
Czwartek, 16 sierpnia, w godzinach 10.00 - 12.00: warsztaty kulinarne pieczenia ciasteczek.  Uczestnikami mogą być dzieci w wieku 5 - 10 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod nr tel. 42 684 24 02 lub e-mail [email protected] Grupa może liczyć max 20 dzieci.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
17.08.2018 
• Letni Kinematograf Rozrywkowy 
godz. 20.30 pokaz plenerowy na Starym Rynku w Łodzi. Seans filmu pełnometrażowego "American Honey" (2016), 158’, w reżyserii Andrea Arnold, poprzedzony jest prelekcją i konkursami dla widzów oraz pokazem filmu krótkometrażowego
wstęp wolny
18−19.08.2018 
• Weekend z Romanem Polańskim
Roman Polański to jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich reżyserów.  Z okazji 85. urodzin twórcy zapraszamy do Kinematografu na pokazy specjalne.
W sobotę, 18 sierpnia o godz. 16.00 przypomnimy fenomenalne, nominowane do Oscara w 10 kategoriach, Chinatown (1974) z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.
W niedzielę, 19 sierpnia o godz. 17.00 wyświetlimy film dokumentalny Roman Polański: moje życie, który, poprzez osobiste wypowiedzi artysty, jest próbą sprostowania nieprawdziwych wersji jego życiorysu powielanych w kilkudziesięciu wydanych na Zachodzie książkach.
Obie projekcje poprzedzi pokaz etiudy studenckiej Wiktora Grodeckiego Portret artysty
z czasów młodości, która jest wyjątkowym reportażem z pobytu Romana Polańskiego w Szkole Filmowej w 1980 roku. wstęp płatny
19.08.2018 
• Mały Kinematograf
godz. 12.00 Mały Kinematograf to spotkania kulturalno-edukacyjne dla najmłodszych
w wakacyjne niedziele. Dzieci w wieku 3 – 7 lat kręcą własne filmy animowane, wspólnie oglądają, zwiedzają i tworzą: malują, wycinają, wyklejają, kreują przestrzeń, a przede wszystkim dobrze się bawią. Poznają historię polskiego filmu animowanego. Na dużym ekranie oglądają przygody bohaterów rysunkowych i lalkowych opowieści, m.in. Bolka
i Lolka, Pampaliniego, Reksia i wielu innych, a przede wszystkim dobrze się bawią.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa na 120-lecie komunikacji miejskiej, udostępniona dzięki uprzejmości MPK.

Dojechać do Zajezdni Muzealnej Brus można liniami 43AB, w tym Tramwajową Linią Turystyczną,
a także linią S2 uruchamianą przez KMST, którą będzie można dojechać do dworca Łódź Fabryczna.

Zwiedzanie i przejazd linią S2 są bezpłatne, ale zachęcamy do dobrowolnego przekazywania datków na rzecz zbiórki publicznej. Środki są przeznaczane na remont wagonu 4092 z 1961 roku.

Więcej informacji: www.kmst.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie