Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi, czyli opieka wytchnieniowa dla rodzin. W łódzkim MOPS są środki na wsparcie potrzebujących

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W kasie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest 200 tysięcy złotych przeznaczonych na realizację programu "Opieka wytchnieniowa". Jest to realne wsparcie dla osób, które na co dzień opiekują się niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. Pomoc może być udzielona w domu lub w formie całodziennego pobytu w dps. Wnioski należy składać do Wydziałów Pracy Śrdowiskowej MOPS.

Do rozdysponowania na ten cel jest 200 tysięcy złotych. Skorzysta z tego 25 osób, w tym w pomocy stacjonarnej 10 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 10 osób niepełnosprawnych po 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważnym oraz 5 osób, w tym 2 dzieci do 16 roku życia i 3 osoby niepełnosprawne po 16 roku życia w ramach pobytu całodobowego w jednym z podłódzkich centrów opiekuńczo-rehabilitacyjnych.

- Program „Opieka wytchnieniowa” powstał, by odciążyć członków rodzin i opiekunów będących bohaterami dnia powszedniego, bo nawet najwięksi bohaterowie bywają od czasu do czasu zmęczeni – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami.

Taka forma opieki obejmuje m.in. pomoc: w dokonywaniu niezbędnych zakupów oraz przy przygotowaniu lub dostarczeniu posiłków, w spożywaniu posiłków lub karmieniu, w sprzątaniu lokum, w załatwianiu spraw urzędowych i regulowaniu opłat domowych, przy ubieraniu się, przy przemieszczaniu się, przy pielęgnacji zaleconej przez lekarza, jak również wsparcie przy wszelkich czynnościach pomagających w zagospodarowaniu w aktywny sposób czasu wolnego.

Maksymalna liczba bezpłatnych godzin opieki wytchnieniowej dla jednej osoby w ciągu roku to 240. Usługi te mogą być realizowane przez pięć dni w tygodniu, w godzinach 8 – 22.

I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 – dla Bałut oraz części Polesia.
II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50 lub (42) 677 15 52 – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 lub (42) 684 54 47 – dla Górnej oraz części Polesia.

Wnioski należy składać w punkcie najbliżej miejsca zamieszkania. Przed decyzja o przyznaniu pomocy zostanie przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy. Konieczne są też wypełnione karty zgłoszenia oraz karty oceny stanu zdrowia. Można je pobrać: http://niepelnosprawni.gov.pl/a,1134,komunikat-o-ogloszeniu-programu-opieka-wytchnieniowa-edycja-2021 (załącznik 7 i 8) lub też – w wersji papierowej - odebrać w siedzibach wspomnianych Wydziałów Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany