Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Czynu Rewolucyjnego propaguje komunizm i jest niezgodny z ustawą dekomunizacyjną. To w Rzeszowie. A co w Łodzi?

(MAL)
W 2005 r. w uroczystościach z okazji 100 rocznicy rewolucji 1905 r. pod łódzkim pomnikiem uczestniczył premier Marek Belka.
W 2005 r. w uroczystościach z okazji 100 rocznicy rewolucji 1905 r. pod łódzkim pomnikiem uczestniczył premier Marek Belka. polska press
Instytut Pamięci Narodowej uznał, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie propaguje komunizm i jest niezgodny z ustawą dekomunizacyjną. A to oznacza, że wojewoda może podjąć decyzję o tym, by został zburzony. W Polsce są tylko dwa Pomniki Czynu Rewolucyjnego - drugi znajduje się w Łodzi. Czy i on może zostać zburzony?

Oba monumenty zostały odsłonięte w latach 70-ych XX w. przez przedstawicieli władz PRL, a potem odbywały się przy nich uroczystości m.in. pierwszomajowe.
Umieszczone na pomnikach napisy, daty i przedstawienia np. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego jednoznacznie wskazywały na to, że upamiętniają i ruch robotniczy sprzed II wojny światowej, ale i czas powojenny.

W Łodzi Pomnik Czynu Rewolucyjnego w latach 2005–06 pomnik został wyremontowany i przebudowany. Usunięto wówczas z jego cokołu wykute postacie żołnierzy LWP z bronią (przerobiono ich na robotników z narzędziami) oraz daty niezwiązane z rewolucją 1905 roku. Jak dotąd IPN nie wydał opinii dotyczącej pomnika w Łodzi.

Wcześniej w tym miejscu stała Kolumna Rewolucjonistów odsłonięta 1 maja 1923 roku, upamiętniająca straconych rewolucjonistów z lat 1905–1907, którzy zostali w tym miejscu pochowani. Została zniszczona przez Niemców w 1939 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany