Półtora miesiąca na złożenie zeznania podatkowego

Sławomir Bobbe (AIP)
Polska Press
Coraz więcej osób rozlicza się z fiskusem przez Internet. To na tyle silny trend, że urzędy nie będą raczej przedłużać godzin pracy w ostatnich dniach przyjmowania PIT-ów.

Rozliczenia przez Internet budzą jednak ciągle wiele wątpliwości, zwłaszcza starszych osób.

- Owszem, samo rozliczenie nie zajęło mi wiele czasu, a program, który miałem na komputerze, wszystko ładnie wyliczył. Ale skąd mam właściwie wiedzieć, że urząd skarbowy otrzymał ode mnie PIT-a i nie okaże się za jakiś czas, że żadnego zeznania nie złożyłem? - dzieli się wątpliwościami pan Mieczysław z Torunia.

- Polecamy podatnikom rozliczanie się za pomocą strony www.finanse.mf.gov.pl. Dajemy gwarancję, że dane - są to przecież informacje wrażliwie - są odpowiednio zabezpieczone. Co ważne, na końcu procesu wypełniania deklaracji znajduje się UPO - Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które można zachować na dysku albo sobie wydrukować, by mieć dowód, że deklaracja została złożona - radzi Ewa Murawska, rzecznik II US w Bydgoszczy.

Z programami do rozliczeń PIT-ów jest jednak inny problem, irytujący zwłaszcza dla tych, którzy wspierają organizacje pożytku publicznego lub konkretnych ich podopiecznych 1 procentem swojego podatku.
- Chciałem przekazać pieniądze na toruńskie Hospicjum „Światło”, ale nie mogłem wpisać KRS do rubryki, bo ciągle był tam wpis o jakiejś fundacji z Dolnego Śląska, o której istnieniu i działaniu nie mam pojęcia. I nie dało się tej rubryki zmienić. Musiałem znaleźć inny program, który pozwalał mi na wybór (w płytach dołączanych do "Expressu Bydgoskiego" i toruńskich "Nowości" każdy podatnik ma wybór, jaką organizację chce wesprzeć podatkiem - przyp. red.) - narzeka pan Mieczysław.

Rozliczenie się w tym roku nie powinno być specjalnie trudne, bowiem coraz mniej jest ulg, z których mogą skorzystać podatnicy.

Do najpopularniejszych odliczeń od dochodu należą ulga rehabilitacyjna, odliczenie darowizn na cele pożytku publicznego lub kultu religijnego, ulga dla honorowych krwiodawców, ulga na Internet. Przy tej ostatniej należy zwrócić uwagę, że aktualnie mogą z niej skorzystać tylko ci podatnicy, którzy nigdy wcześniej z niej nie korzystali. W takiej sytuacji mogą odliczyć wydatki na Internet przez dwa kolejne lata podatkowe. Niezmienną popularnością cieszy się również ulga z tytułu wychowywania dzieci. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku podniesione zostały kwoty odliczenia z tytułu wychowywania trzeciego i kolejnych dzieci. Ponadto weszły w życie nowe przepisy, które stanowią, że jeżeli podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi na dzieci, ma prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi. W tym celu należy wraz z zeznaniem wypełnić i złożyć załącznik PIT/UZ. Kwota niewykorzystanej ulgi, jaką może dodatkowo otrzymać podatnik, nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Przed skorzystaniem z ulgi należy upewnić się, czy podatnik spełnia wszystkie warunki. Pomocne mogą być przy tym broszury informacyjne poświęcone poszczególnym ulgom podatkowym dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

- Termin na złożenie najbardziej popularnych deklaracji, czyli PIT-37, PIT-36, PIT36L upływa 30 kwietnia. Jest to również termin płatności, jeżeli z zeznania podatkowego wynika, że mamy do zapłaty jakąś kwotę. Wypełniając zeznanie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uwzględnienie w nim wszystkich uzyskanych przez nas w roku poprzednim przychodów. Nadal do częstych błędów należy omyłkowe nieuwzględnienie jednego lub kilku PIT-11, zwłaszcza u podatników, którzy uzyskiwali przychody np. z wielu umów zleceń. Inne często pojawiające się błędy to niedołączenie załącznika, brak podpisu lub błędy rachunkowe w zeznaniach papierowych, omyłkowe nieodliczenie składek, pominięcie ulgi podatkowej lub wpisanie ulgi, do której podatnik nie ma prawa. W przypadku złożenia przez podatnika błędnego zeznania podatkowego, urząd skarbowy wzywa podatnika do sporządzenia korekty lub wysyła do niego tzw. korektę z urzędu. Oczywiście jeśli podatnik sam zorientuje się, że popełnił błąd w rozliczeniu, ma prawo złożyć korektę z własnej inicjatywy. Zeznania korygować można do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Korektę składamy przez ponowne poprawne wypełnienie i złożenie całego zeznania wraz z załącznikami. Na pierwszej stronie takiego zeznania zaznaczamy, że jest to korekta. Należy również pamiętać, że do każdej korekty powinno być dołączone pismo wyjaśniające przyczyny jej złożenia. Zachęcamy podatników, by nie odkładać obowiązku rozliczenia na ostatnie dni kwietnia, a także by skorzystać z elektronicznego sposobu rozliczenia. Obserwujemy, że z roku na rok coraz więcej podatników wybiera taki - najprostszy - sposób rozliczenia - powiedziała Ewa Kapanowska, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej III Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie