Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy

ei24
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy ei24
Polskie szpadzistki po raz pierwszy w historii zostały mistrzyniami Europy. W finale turnieju drużynowego w Lipsku pokonały Włoszki 35:30

Biało-czerwone, w składzie: Magdalena Piekarska, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ewa Nelip, Małgorzata Stroka (wszystkie AZS AWF Warszawa), w 1/8 finału jako najwyżej rozstawione miały tzw. wolny los. W ćwierćfinale pokonały zespół Szwecji 45:36, a w półfinale wygrały z Niemkami 27:26.
W finale nasze reprezentantki pokonały Włoszki 35:30

Półfinałowy mecz z Niemkami był niesłychanie wyrównany; rozstrzygnięcie nastąpiło w dodatkowej minucie walki Magdaleny Piekarskiej z Imke Duplitzer. Decydujące trafienie zadała Polka, która zreważnowała się rywalce za porażkę w finale zawodów indywidualnych.

Jedno trafienie decydowało także o losach drugiego półfinału, w którym Włochy wygrały z Francją 36:35.

Przed rokiem w ME w Płowdiw podopieczne trenera Mariusza Kosmana wywalczyły srebrny medal. Na drugiej pozycji zakończyły również ubiegłoroczne mistrzostwa świata w tureckiej Antalyi. To trzeci medal wywalczony przez polskich szermierzy na ME w Lipsku.

Wcześniej srebro indywidualnie zdobyła Piekarska, a na najniższym stopniu podium stanął szpadzista Radosław Zawrotniak. (pap)