Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie stroje na Expo Dubaj zaprojektowała studentka Politechniki Łódzkiej. Oglądaj w galerii

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wiemy, jak będą ubrane osoby obsługujące Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. Stroje zaprojektowali studenci architektury ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Właśnie rozstrzygnął się konkurs organizowany przez łódzką uczelnię wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH) oraz Województwem Łódzkim (WŁ).ZOBACZ PROJEKTY -KLIKNIJ DALEJ
Wiemy, jak będą ubrane osoby obsługujące Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. Stroje zaprojektowali studenci architektury ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Właśnie rozstrzygnął się konkurs organizowany przez łódzką uczelnię wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH) oraz Województwem Łódzkim (WŁ).ZOBACZ PROJEKTY -KLIKNIJ DALEJ YT Poland at Expo
Wiemy, jak będą ubrane osoby obsługujące Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai. Stroje zaprojektowali studenci architektury ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Właśnie rozstrzygnął się konkurs organizowany przez łódzką uczelnię wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH) oraz Województwem Łódzkim (WŁ).

Pierwsze miejsce zajęła Barbara Florczyk.
Stroje wykonane zgodnie z jej projektami obejrzą miliony gości najbardziej prestiżowej wystawy na świecie, jaką jest EXPO 2020 Dubaj. Jury nagrodziło także bardzo ciekawe i kreatywne projekty dwojga studentów: Damiana Miziołka oraz Weroniki Wrzosek, przyznając im odpowiednio drugą i trzecią nagrodę.

- Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to nie tylko największe wydarzenie gospodarcze na świecie. To również wielki festiwal designu. Mamy przyjemność pracować z najlepszymi, począwszy od koncepcji architektonicznej, ekspozycji wewnętrznej i projektowania doświadczeń gościa Pawilonu Polski. Do tego grona dołącza laureat konkursu na stroje dla naszej obsługi, które staną się uzupełnieniem wizerunku Polski jako kraju wyjątkowej kreatywności. Jesteśmy pod dużym wrażeniem talentu i zaangażowania studentów Politechniki Łódzkiej oraz sprawności organizacyjnej opiekunów konkursu. Bardzo dziękujemy za tę współpracę, doceniamy ponadprzeciętną energię, która płynie z regionu łódzkiego i z niecierpliwością czekamy, by móc oglądać obsługę naszego pawilonu witającą gości w strojach projektu laureatki konkursu. Serdecznie gratulujemy! – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

W końcowym etapie konkursu znalazło się 8 osób. Studenci nie zawiedli oczekiwań Komisji Konkursowej złożonej z przedstawicieli PŁ, PAIH i WŁ. Wybór zwycięskiej kolekcji nie był łatwy, towarzyszyły mu duże emocje i długie dyskusje. Stworzone projekty, łącząc nowoczesność i tradycję, w oryginalny sposób wpisywały się w hasło Pawilonu Polski „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Przedstawiciele PAIH i WŁ szczególnie analizowali projekty pod kątem komfortu i funkcjonalności ubrań oraz ich stylistycznej zgodności z aranżacją Pawilonu Polski na Expo. Przedstawiciele PŁ zwracali uwagę na kreatywność i ciekawe wzornictwo oraz możliwość realizacji projektu.

Jak wyjaśnia prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej zasiadająca w jury

- Oczekiwania wszystkich stron najbardziej spełnił projekt Barbary Florczyk, który bardzo dobrze kojarzy się nam z polskim ubiorem ludowym. Nasza studentka zaproponowała bardzo piękny, charakterystyczny ornament zgeometryzowanej formy florystycznej, nawiązującej do haftów na ludowych strojach. Ornament ten zaproponowała w ubiorach damskich i męskich w dużej, widocznej skali. Ma być on wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski. Kolorystyka całej kolekcji jest w przeważającej części zestawieniem czerwono – białym.

Kim są laureaci konkursu i co mówią o sobie i swoich projektach?

Barbara Florczyk zajmuje się tematem projektowania ubrań już od czterech lat. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pogłębia wiedzę z zakresu architektury ubioru na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Była już finalistką prestiżowego konkursu Contest Freudenberg Verona, na który zgodnie z hasłem Sustainable Fashion zaprojektowała ekologiczną suknię ślubną haute couture wykonaną z plastikowych butelek wyciętych w kształcie kwiatów.

O swojej pracy na projektem mówi

– Moją intencją było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności. Chciałam uniknąć stylu ubrań, które mogłyby w pewien sposób kategoryzować kulturę polską. Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą.

Damian Miziołek spełnia swoje marzenia związane ze światem mody. Chce zostać projektantem. W czasie studiów licencjackich na Wzornictwie Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów w Politechnice Łódzkiej miał wreszcie możliwość realizowania swoich projektów istniejących początkowo tylko na kartce papieru. Jego kolekcja dyplomowa zdobiła kalendarz Miss Politechniki Łódzkiej na rok 2020.

O udziale w konkursie mówi

- Podczas projektowania kolekcji inspirowałem się polską naturą, czerwonymi makami oraz różnokolorowymi polami wpisanymi w wiejski krajobraz. Geometryczność detali nawiązuje do bryły pawilonu polskiego na Dubaj Expo.

Weronikę Wrzosek interesują: projektowanie ubioru, instalacje artystyczne i malarstwo. Jej prace prezentowane były przez m.in. Galerię Sztuki Wozownia, Galerię ZPAP w Toruniu, Miejską Galerię Sztuki w Łodzi, Art_Inkubator. Otrzymała wyróżnienia na 36. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego oraz na festiwalu FAMA. 

O kolekcji mówi

- Założeniem projektów było połączenie nowoczesności, oryginalnego wzornictwa i funkcjonalności proponowanych ubiorów. Kolorystyka nawiązuje do barw narodowych oraz barw Expo w Dubaju. Szczególną uwagę zwróciłam na geometrię i kompozycję. Starałam się, aby ubiory spodobały się młodym ludziom, którzy byli ich adresatami, a ponadto charakteryzowały się wygodą, materiałami przyjaznymi dla środowiska i skóry oraz atrakcyjnie podkreślały sylwetkę.  

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe Expo na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów i rodziny z dziećmi.

Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 30 marca 2022 r. pod hasłem: Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość.

Polska na Expo 2020 w Dubaju

Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Cele obecności Polski na Expo w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładamy wielowymiarową prezentację technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych. Udział Polski w Expo 2020 w Dubaju będzie unikalnym kontekstem promocyjnym dla polskich przedsiębiorców, zmagających się z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji – zrównoważony rozwój i mobilność – Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: „Creativity inspired by nature”.

Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. Cele obecności Polski na EXPO w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładamy wielowymiarową prezentację technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych.

Udziałowi Polski towarzyszy szeroka oferta dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, organizacyjne i promocyjne, wykorzystując udział Polski w Expo 2020 w Dubaju jako szansę do budowania relacji z partnerami biznesowymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i całej Zatoce Perskiej.

Za udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany