Polski Ład PiS. Prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawiają 10 punktów programu. O co chodzi? Punkt po punkcie

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Polski Nowy Ład PiS. Prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawiają 10 punktów programu. O co chodzi? Punkt po punkcie
Polski Nowy Ład PiS. Prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawiają 10 punktów programu. O co chodzi? Punkt po punkcie Adam Jankowski
Udostępnij:
20 marca 2021 r. PiS miał przedstawić plan na czas po pandemii. Partia rządząca zaprezentowała chwilę wcześniej 10 haseł oraz spot wideo z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera. W związku z krajowym lockdownem prezentację przesunięto. W artykule poniżej punkt po punkcie Polski Nowy Ład.

"Polski Nowy Ład to nasz plan na czas po pandemii, w którym przedstawione zostaną przede wszystkim zamierzenia i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. To nasza odpowiedź na rzeczywistość postcovidową. 20 marca bądźcie z nami!" - napisano na stronie internetowej przygotowanej specjalnie na okoliczność ogłoszenia Polskiego Nowego Ładu.

Życie przyniosło zmianę pierwotnego planu. W związku z ogłoszeniem od 20 marca całej Polski strefą czerwoną, PiS zdecydował o przeniesieniu daty prezentacji programy Polski Nowy Ład, na inną datę. Na razie nie znamy jej terminu. Prawdopodobne jest, że odbędzie się dopiero po wygaszeniu trzeciej fali pandemii.

Jak podał portal wpolityce.pl prezentacja Polskiego Nowego Ładu ma się odbyć 8 maja 2021 r. Przy okazji rząd szykuje wielką ofensywę medialną dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy. Jak dodaje portal prawdopodobnie pod koniec czerwca 2021 r. odbędzie się kongres partii rządzącej.

Jak mawia polskie powiedzenie: "co się odwlecze, to nie uciecze", więc już teraz przyjrzyjmy się dziesięciu hasłom, którymi partia rządząca chce zmienić kraj.

Premier Mateusz Morawiecki mówiąc o walce z kryzysem pandemicznym zapowiadał od jakiegoś czasu Krajowy Plan Odbudowy przygotowywany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, możliwy do spełnienia dzięki 57 mld euro z unijnego programu odbudowy (na lata 2021-2027) oraz Polski Nowy Ład. Ostatecznie druga zapowiedź doczeka się finalizacji.

Są sukcesy ale to nie wszystko

13 marca 2021 r. poznaliśmy, jak to nazywają politycy PiS, obszary tematyczne programu PiS Nowy Ład. Opublikowano spot wideo w którym wspomina się, że partia rządząca od 2015 r. miała plan oraz sukcesy. Niestety pandemia spowodowała, że ten plan należało zmodyfikować, ponieważ na pierwszym miejscu rząd musiał postawić walkę o zdrowie Polaków oraz ochronę miejsc pracy i pomoc dla firm. Bohaterów spotu jest dwóch: prezes PiS i premier.

- Uratowaliśmy ponad 5 milionów miejsc pracy, przeznaczając na pomoc 200 miliardów złotych dla polskich firm - mówi w spocie premier Mateusz Morawiecki. - Myślimy już o przyszłości. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli rozwijać się Polsce jeszcze szybciej - dodaje szef PiS Jarosław Kaczyński.

Polski Nowy Ład - Jak wyglądają zapowiedzi? Oto dziesięć haseł PiS

1. Plan na zdrowie

PiS mocno podkreśla, że zdrowie Polaków jest najważniejsze. W obszarze zdrowia należy poprawić wiele rzeczy. Wciąż reformowany system nie daje wystarczających rezultatów od wielu lat. Nikomu nie udała się ta sztuka. Może minister Adam Niedzielski będzie miał szansę?

2. Uczciwa praca - godna płaca

Partia rządząca chwali się wszem i wobec, że w dość krótkim czasie podniosła znacznie płacę minimalną do poziomu 2800 zł w 2021 z 1750 zł w 2015 r. To fakt. Tylko jak spowodować, by to hasło obowiązywało w gospodarce rynkowej, na której opiera się Polska, bo 2800 zł brutto trudno uznać za płacę godną?

3. Dekada rozwoju

Polska ma szansę na rozwój dzięki pracy milionów Polaków oraz potężnemu zastrzykowi pieniędzy z UE. Perspektywa 2021-2027 wydaje się bardzo kusząca, bo Polska została jednym z największych beneficjentów pomocy w unijnym programie odbudowy. Trzeba tylko odpowiednio te fundusze spożytkować.

4. Rodzina i dom w centrum życia

PiS zawsze stawiał na rodzinę. Nie ma tu żadnych odstępstw od reguły. Przeciwnicy zarzucali partii Jarosława Kaczyńskiego populizm, choćby w "rozdawnictwie" pieniędzy w programach socjalnych, czy zbytnie zbliżenie z Kościołem katolickim w naszym kraju. Co do "rozdawnictwa" to nieoficjalnie już chyba wszystkie najważniejsze ugrupowania nie negują programów społecznych, no i nikt nie mówi, że "piniędzy nie ma". Ten punkt zapewne będzie jednym z ważniejszych dla PiS. I być może okazać się kluczem do sukcesu w wyborach parlamentarnych w 2023 r. Trzecia kadencja rządu Zjednoczonej Prawicy na szali.

5. Polska - nasza ziemia

PiS zastosował manewr dość powszechny w Stanach Zjednoczonych, czyli zmodyfikował nazewnictwo programów, miejsc, czy dodając, tam gdzie to możliwe, przymiotnik "Narodowy". Ma to podnieść rangę i prestiż. Nowe nazewnictwo budziło dość duże kontrowersje ale partia rządząca konsekwentnie stawia na tożsamość narodową. I to zapewne się nie zmieni a nawet zostanie wzmocnione.

6. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek

Rządzący zreformowali szkolnictwo, przywracając ośmioklasowy system nauczania, po nieudanym chyba eksperymencie z podziałem na szkoły podstawowe i gimnazja. Po początkowym oporze, ta zmiana okrzepła. Czas więc na dalsze zmiany. Trudno na razie określić, co PiS ma na myśli pisząc takie hasło, ale do zmiany jest dużo. Byle na lepsze. Co do obszaru kultury, to wciąż ma ona pod górkę. Tendencje są takie, że Polacy coraz chętniej zaglądają do takich miejsc. Oczywiście pandemia pokrzyżowała te trendy. Po zwalczeniu koronawirusa zapewne on powróci. Co do twórców, animatorów i uczestników życia kulturalnego, to czekają oni na szereg zmian.

7. Dobry klimat dla firm

Gospodarka głupcze (It's the economy, stupid) - mówił w swojej kampanii wyborczej Bill Clinton. I jak wskazuje wielu komentatorów, dzięki temu wygrał wybory prezydenckie w 1992 r. i na osiem lat zamieszkał w Białym Domu. Cały problem w tym, że wielu naszych polityków chce mieć wpływ na gospodarkę, co nie jest najlepszym wyjściem. Na tym polu będzie zatem dużo do zrobienia. Pieniądze z UE zapewne będą dużym ułatwieniem dla rządzących we wprowadzaniu "dobrego klimatu". Przed nimi jednak mrówcza praca, zwłaszcza legislacyjna, by nie przeszkadzać się bogacić Polakom, a tylko ułatwiać likwidując bariery biurokratyczne.

8. Czysta energia, czyste powietrze

Naciski UE na odejście od węgla powodują, że Polska musi szukać innych rozwiązań. Rząd dość wolno jak na te oczekiwania wprowadza ułatwienia dla inwestorów w zieloną energię. Oczywiście krytycy polityki klimatycznej rządów PiS jak z rękawa wyciągają temat miliona elektrycznych aut na polskich drogach, ale to tylko obrazuje w jakim miejscu jesteśmy. Inwestycje w ten sektor zdają się nieuniknione. Wciąż też wisi sprawa budowy elektrowni jądrowej. Budowa jej w Polsce ma też wielu przeciwników. Rząd na razie założył, że powstanie. Nie znamy lokalizacji ani też nie podpisano umowy z partnerem posiadającym odpowiednią technologię.

9. Cyber Poland 2025

Codziennie media donoszą o atakach cyberprzestępców, włamaniach na konta prywatne czy firmowe. Przed nami dużo do zrobienia choćby w kwestii edukacji społeczeństwa. Oczywiście istotną będzie pełna informatyzacja kraju choćby do obecnego poziomu krajów skandynawskich. Czy 2025 to będzie ten czas, w którym każdy Polak będzie mógł wszystkie spraw załatwić z domu? Oby.

10. Złota jesień życia

Rząd PiS znalazł pieniądze na 13 i 14 emerytury. Jak wynika z sondażu z marca 2021 r. większość Polaków chce, by czternaste świadczenie zostało na stałe. To badanie nie dziwi. Jednak by móc wypłacać 14 emeryturę w kolejnych lata, nie patrząc na perspektywę wyborczą, musi się udać zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego. Poza tym czas zakończyć wreszcie serial z oddawaniem (zabieraniem części) pieniędzy z OFE. Niech ten temat zostanie zakończony raz na zawsze. Rząd nie ucieknie też o zmian w wypłacie emerytur. Być może uda się ogłosić i wprowadzić w życie postulat o likwidacji opodatkowania świadczeń. Zapowiedź wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł spowoduje, że większość Polaków z najniższą emeryturą zyska parę złotych płaconego dotychczas podatku.

Prezes PiS stawia na premiera Mateusza Morawieckiego

Prezes PiS przy realizacji programu Polski Nowy Ład postawił na premiera Mateusza Morawieckiego. Wynika to zresztą choćby ze spotu zapowiadającego prezentację Polskiego Nowego Ładu. Wcześniej pojawiały się pogłoski, że być może obecnego szefa rządu zastąpi inny polityk obozu obecnej władzy.

Tymczasem w najnowszym sondażu z połowy marca 2021 r. Polacy jednoznacznie wskazali, że to Mateusz Morawiecki byłby najlepszym kandydatem na szefa rządu PiS wyprzedzając prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłą premier Beatę Szydło (obecnie eurodeputowana PiS) oraz Jarosława Gowina (wicepremier z ramienia Porozumienia), Zbigniewa Ziobrę (minister sprawiedliwości, prokurator generalny, szef Solidarnej Polski), Joachima Brudzińskiego (eurodeputowany PiS, wiceszef partii) i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Wygląda więc na to, że prezes Jarosław Kaczyński przewidział nastroje społeczne i postawił na najlepszego konia w tej rozgrywce. Zatem przed obecnym szefem rządu (Mateuszem Morawieckim) pojawia się wielka szansa na ugruntowanie pozycji prezesa Rady Ministrów w polityce krajowej a także międzynarodowej. Mateusz Morawiecki miałby też mocną kartę w przetargu na to, by w przyszłości stał się następcą Jarosława Kaczyńskiego na fotelu prezesa PiS.

Co będzie, jeśli Zjednoczona Prawica nie przetrwa?

W tym ostatnim przypadku jest jedno “ale”. Jeśli ostatnie napięcia w Zjednoczonej Prawicy doprowadzą do przesilenia i przedterminowych wyborów, to według marcowych sondaży partyjnych, nie ma żadnej gwarancji, że PiS będzie w stanie samodzielnie rządzić. Może zatem się ta cała układanka rozsypać jak domek z kart...

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład PiS. Prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawiają 10 punktów programu. O co chodzi? Punkt po punkcie - Polska Times

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
rząd pod sąd
G
Gość
19 marca, 15:28, Gość:

Nowy Ład da Polsce ogromną szansę na wejście w nowy wymiar. Brawo PiS. Brawo rząd.

MATEUSZ MORAWIECKI NAJLEPSZYM PREMIEREM W POWOJENNEJ POLSCE

G
Gość
19 marca, 11:31, Gość:

Prezes PiS przy realizacji programu Polski Nowy Ład postawił na premiera Mateusza Morawieckiego i jak widać premier sprostał zadaniu, plan jest bardzo dobry, tylko liczba zakażeń cały czas koliduje z tym. Mimo wszystko trzymam kciuki za Nowy Ład.

To jakieś cytaty z Trybuny Ludu . Nadal chwytliwe dla ciemnego ludu .

"Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta"Kisiel

G
Gość

Nowy Ład da Polsce ogromną szansę na wejście w nowy wymiar. Brawo PiS. Brawo rząd.

G
Gość

Nowy Ład rysuje się znakomicie. To, że musimy zaczekać z przedstawieniem całości jest zrozumiałe. Jest lockdown, mamy inne priorytety.

G
Gość

Ja jestem dobrej myśli, pieniądze z UE zapewne będą dużym ułatwieniem dla rządzących i pomogą we wprowadzeniu Nowego Ładu.

G
Gość

Prezes PiS przy realizacji programu Polski Nowy Ład postawił na premiera Mateusza Morawieckiego i jak widać premier sprostał zadaniu, plan jest bardzo dobry, tylko liczba zakażeń cały czas koliduje z tym. Mimo wszystko trzymam kciuki za Nowy Ład.

G
Gość

Plan brzmi bardzo nowocześnie i świeżo, zwłaszcza fragment o Cyber Poland 2025 i o czystym powietrzu, nowe technologie i ekologia to jest to na co czeka Polska.

G
Gość

Tutaj czarno na białym widać, jak Polska się zmieniła na lepsze dzięki zjednoczonej granicy, mimo pandemii jest lepiej niż w czasach platformy.

G
Gość

Jak widać każdy sektor w tym programie został wzięty pod uwagę, rząd nie zapomniał o nikim, to dobry plan społeczno gospodarczy.

G
Gość

Nowy ład brzmi obiecująco, zobaczymy w praktyce, będę 20 marca z wami i czekam na dalsze info. To jakaś szansa i działania by w końcu było normalnie.

G
Gość
17 marca, 20:57, Antyryży:

Akcje Orlenu idą cały czas w górę ! Mądrzy ludzie nie ulegają tanim sensacjom z gadzinówek !

Do przodu Polsko !

G
Gość
18 marca, 06:38, Gość:

Czy to prawda , że Tymoteusz wyparł się swojego nazwiska aby pobierać kasę z orlenu ?

O czasy , o byczaje !

To teraz będziemy mieli ochrzczone paliwo ?

Na orlenie nie tankuję !!!!

Nawet jeżeli to prawda że ktoś zmienił nazwisko to jakie to ma znaczenie ?

Doszło do absurdów medialnych gdzie prześladuje się obywateli tylko dla tego że ktoś jest rodziną polityka.

W porównaniu do rzekomego "grilowania" P. Adamowicza tu mamy dziki szał medialny.

G
Gość
17 marca, 18:13, Gość:

O WAŻNEJ WIZYCIE PREMIERA MORAWIECKIEGO WE FRANCJI GADZINÓWKA NIE PISZE ?

Człowieku , wizyta M. we Fracjii jeszcze się nie skończyła , a ty chcesz aby o tym fakcie już pisano ?

Popatrz na godzinę swojego wpisu i porównaj z godziną konferencji prasowej M.

Chyba warto najpierw zaczekać na podsumowanie podróży przez M . a potem pisać .

G
Gość
17 marca, 20:57, Antyryży:

Akcje Orlenu idą cały czas w górę ! Mądrzy ludzie nie ulegają tanim sensacjom z gadzinówek !

Brawo Obajtek !

Dodaj ogłoszenie