Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktualna godzina. Dziś zmiana czasu na zimowy 2020. Jak przestawiamy zegarki? Z której godziny na którą? 24.10.20

Lila Sayed
Lila Sayed
Aktualna godzina. Zmiana czasu na zimowy 2020. Kiedy? W który weekend października śpimy dłużej? W 2020 roku zmieniamy czas z letniego na zimowy? Choć wcześniej niż w wakacje zapada już zmrok, to ze zmianą czasu musimy jeszcze poczekać. W który weekend przestawiamy wskazówki o godzinę? Podpowiadamy.

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2020?

Czas zimowy zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Wówczas przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy o godzinę dłużej. W 2020 roku czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę, z 25 na 26 października).

Miało nie być zmiany czasu...

Likwidację zmiany czasu zaakceptował Parlament Europejski (po tym jak większość krajów członkowskich poparła ten pomysł), szczegóły jednak miały ze sobą dogadać państwa członkowskie...

W Polsce przeprowadzono nawet konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Na razie jednak nie zanosi się na likwidację zmiany czasu.

Plusy i minusy zmiany czasu

Zwolennicy zmiany czasu i przesuwania wskazówek zegarków mówią, że: dzięki zmianie czasu oszczędzamy energię, można być aktywnym na powietrzu dłużej, co jest np. z korzyścią dla zdrowia, wzrasta bezpieczeństwo na drogach, ponieważ dłużej jest widniej i mniej samochodów jeździ po zmroku.

Sceptycy uważają, że zmiana nic nie daje, ponieważ latem i tak wstajemy wcześniej i włączamy lampkę, co oznacza, że zużywamy energię zimą słońca jest i tak mało, więc przestawianie zegarków na niewiele się zdaje.

Zmiana czasu na zimowy na świecie

W Polsce czas zmieniamy dopiero od 1977 r., ale z wprowadzeniem czasu letniego eksperymentowano już w okresie międzywojennym.

Wszystkie kraje Unii Europejskiej zmieniają czas w tym samym dniu, ale o różnych godzinach. Podczas gdy my przesuwamy wskazówki z godz. 3 na 2, to np. pan Schneider w Wiedniu robi to o godz. 2. Na całym świecie raz dłużej, a raz krócej śpią obywatele ponad 70 państw. Nie wszystkim to odpowiada. Niektórzy powątpiewają w korzyści ekonomiczne (oszczędność energii), jakie przynosi podobno zmiana czasu, a poza tym twierdzą, że to zwyczajnie niezdrowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany