Polska Wschodnia – tu odpoczniesz

Materiał informacyjny POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ
Lubelszczyzna, Podlasie i Podkarpacie, to jedne z najpiękniejszych, wciąż najbardziej naturalnych i zielonych regionów Polski. Miejsca, w których w otoczeniu czystej przyrody, życzliwych i otwartych ludzi można odpocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku, choć i miłośnicy miejskich atrakcji nie będą zawiedzeni. Warto wybrać się na wschód.

Sielankowa przyroda, wielokulturowe i gościnne miejsca z niespotykanymi nigdzie indziej perełkami architektury, różnorodność naturalnych krajobrazów, góry, jeziora, rzeki i trasy rowerowe zachęcają do aktywnego spędzania czasu. To wszystko dostępne we wschodniej Polsce jeszcze do końca września tego roku z Polskim Bonem Turystycznym. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu turyści podróżujący z bonem mogą skorzystać z oferty ponad 2600 obiektów wypoczynkowych, miejsc noclegowych, atrakcji czy usług organizatorów turystycznych. W każdym z nich znajdziecie wyjątkowe oferty dostosowane do wypoczynku dzieci lub podróżujących rodzin, różnych zainteresowań i możliwości finansowych – od zapewniających spokojny relaks na łonie natury, przez obiekty z placami zabaw, basenami i parkami rozrywki po gwiazdkowe hotele.

Lubelszczyzna

Na Lubelszczyźnie zawsze coś się dzieje. Różnorodność krain położonych między Wisłą a Bugiem sprawia, że nie ma tu czasu na nudę. Roztoczański Park Narodowy, gdzie w naturalnych warunkach żyje konik polski, Zwierzyniec z urokliwym kościołem na wyspie, urzekające okolice Kazimierza Dolnego, trasy rowerowe i spływy kajakowe po Bugu, jednej z nielicznych jeszcze nieuregulowanych rzek w Europie lub Wieprzu i Tanwi, to tylko przedsmak tego, co ma do zaoferowania Lubelszczyzna. Wielokulturowa historia regionu obecna jest m.in w świetnie zachowanej architekturze. Wystarczy spojrzeć na przepiękny zamojski rynek i wyruszyć stąd na poszukiwanie śladów kultury prawosławnej, neounickiej, tatarskiej czy żydowskiej obecnych w licznych miasteczkach i osadach Lubelszczyzny. Region oferuje mnóstwo okazji do odkrywania wielokulturowości, spotkań ze sztuką ludową czy posmakowania regionalnych przysmaków, m.in. podczas Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, licznych jarmarków, kiermaszów oraz Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Szczególnie warte poznania są miejsca, w których można aktywnie spędzić czas z dziećmi, doświadczyć i poznać tradycję, spróbować lokalnych potraw, wziąć udział w warsztatach lub spacerach z przewodnikami.

Podlasie

Podlasie to jeden z nadal nieodkrytych regionów Polski. Spokój, cisza, magiczna przyroda: 4 Parki Narodowe, pradawne puszcze, unikatowe w skali Europy rozlewiska nad Biebrzą, kilometry ścieżek rowerowych, które można przeplatać spływami po sieci rzek i jezior np. Czarną Hańczą, aż po Kanał Augustowski. A to wszystko w połączeniu z bogatą ofertą noclegową i fascynującą kulturą pogranicza. Podlasie jest najbardziej zróżnicowanym kulturowo województwem w Polsce, jego kulturę tworzyli przedstawiciele różnych wyznań i narodów: Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Tatarzy i Romowie. Ich bogatą historię można poznać m.in. odwiedzając meczet w Kruszynianach, synagogę w Tykocinie, czy świętą górę Grabarka, która jest sercem prawosławia w Polsce. Obok stolicy regionu, Białegostoku, za jedno z najpiękniejszych miast Podlasia uznawany jest położony w otulinie Puszczy Knyszyńskiej uzdrowiskowy Supraśl. Warto odwiedzić tu Muzeum Ikon, czy wybrać się na leniwy spacer po tutejszych bulwarach i klimatycznej ulicy 3 Maja, na której znajdują się malownicze zabytkowe Domy Tkaczy, które powstały z inicjatywy Wilhelma Fryderyka Zacherta – właściciela pierwszej manufaktury włókienniczej w Supraślu.

Podkarpacie

Kraina różnorodności dla poszukiwaczy przygód, ciekawych świata wielbicieli piękna i natury. Kto choć raz nie marzył, aby rzucić wszystko i uciec w Bieszczady? To tu przybywają zmęczeni pośpiechem i zgiełkiem ludzie miasta. Bieszczady to nie tylko piękne pasma górskie idealne na piesze wędrówki po klimatycznych połoninach i szlakach górskich, ale także bogata przyroda, której próżno szukać w innych miejscach Polski. Ryk jelenia, żubra czy niedźwiedzia dochodzące z pobliskiego lasu, pasące się przez cały rok na rozległych pastwiskach hucuły – to tutaj codzienność. Bieszczadzki Park Narodowy, zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości wśród parków narodowych w Polsce i to tu znajduje się najwyższy szczyt po polskiej stronie Bieszczadów – Tarnica. Przebiega tędy także Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, który jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Warto odwiedzić malowniczy Park Krajobrazowy Doliny Sanu – prawdziwy raj dla kajakarzy prowadzący aż po Jezioro Solińskie i znajdującą się na nim zaporę. Z kolei z objętego ochroną przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem Parku Gwiezdnego Nieba można liczyć na zachwycające widoki rozgwieżdżonego nieba.

Szlak rowerowy

Przez Podlasie, Lubelszczyznę i Podkarpacie przebiega także najdłuższa trasa rowerowa w Polsce – Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który mierzy łącznie blisko 2000 km długości. Cały szlak prowadzi przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 459 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km). Green Velo zaczyna się w Elblągu, biegnie przez Suwalszczyznę, mijając m.in. Puszczę Augustowską, a na Podlasiu przecina tereny trzech parków narodowych: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego. Dalej Green Velo prowadzi przez Lubelszczyznę, w tym m.in. malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta Chełm i Włodawę, oraz Roztoczański Park Narodowy. Następnie trasa dociera do województwa podkarpackiego, gdzie w drodze do Przemyśla można odwiedzić wspaniałe drewniane cerkwie w Radrużu oraz w Chotyńcu – wpisane w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Dalej trasa wiedzie przez wspaniałe krajobrazowo tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu, następnie przez wsie Pogórza Dynowskiego, skąd dociera do Rzeszowa, a potem przez Łańcut i Leżajsk do rzeki San, z którą biegnie do Sandomierza – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, a stamtąd przez Góry Świętokrzyskie aż do Kielc. W końcowym etapie szlak mija m.in. Oblęgorek i dociera do Gatnik koło Sielpi Wielkiej, a następnie do Końskich.

Pobierz Polski Bon Turystyczny

Pobranie i korzystanie z bonu turystycznego nie wymaga składania żadnych dokumentów. Zakładka „Polski Bon Turystyczny” pojawia się automatycznie na profilach PUE ZUS rodziców lub opiekunów, którzy pobierają 500+. Aktywacja bonu turystycznego nie oznacza też konieczności natychmiastowego wykorzystania dofinansowania, ale czas na to upływa 30 września 2022 roku. Jeśli masz bon i wykorzystałeś jego część już wcześniej, pamiętaj, że program pozwala na płacenie bonem kilkukrotnie, do wyczerpania pełnej kwoty. Listę miejsc, w których możesz wykorzystać Polski Bon Turystyczny sprawdzisz na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska Wschodnia – tu odpoczniesz - Echo Dnia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie