Politechnika Łódzka wyróżniła wybitną niemiecką naukowiec z Dortmundu

(mj)
Grzegorz Gałasiński
Światowej klasy autorytet w dziedzinie statystyki matematycznej, twórczyni szkoły zastosowań przemysłowych statystyki, prof. Ursula Gather rektor Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie odebrała we wtorek, 10 listopada 2015 r., tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Profesor Gather cieszy się uznaniem w środowisku międzynarodowym jako wybitna specjalistka w wielu dziedzinach, począwszy od złożonych teorii statystycznych do badań stosowanych skupiających się na planowaniu procesów przy projektowaniu technologii oraz w naukach medycznych. Jest pionierką w obszarze monitoringu telemedycznego w intensywnej terapii i jednym z głównych statystyków prowadzących badania na tym polu. Jest autorką ponad 160 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach, współredaktorem 5 znaczących czasopism. Aktualnie redaguje dwie serie książek dla wydawnictwa Springer. Profesor Gather sprawowała opiekę naukową nad trzydziestoma pracami doktorskimi oraz sześcioma habilitacjami.
Decyzję o przyznaniu prof. Ursuli Gather doktoratu honoris causa podjął pod koniec czerwca 2015 roku Senat Politechniki Łódzkiej na wniosek Rady Wydziału Mechanicznego. Prof. Tomasz Kapitaniak, promotor honorowego doktoratu zwraca uwagę na zasługi prof. Ursuli Gather w rozwoju współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technicznym w Dortmundzie a Politechniką Łódzką. - Od 1998 roku prowadzone są wspólne projekty naukowe dotyczące np. alternatywnych źródeł energii, nowych
lekarstw i biotechnologii. We współpracy ekspertów z Politechniki i uczelni w Dortmundzie powstał polsko-niemiecki słownik ochrony środowiska, powszechnie używany po obu stronach Odry. Obecnie prowadzone są w Łodzi cztery wspólne doktoraty i dwa projekty badawcze. Obie uczelnie są członkiem międzynarodowego klastra Cluster of Industrial Biotechnology.
Ursula Gather studiowała matematykę w prestiżowej niemieckiej uczelni Uniwersytecie Technicznym w Aachen (RWTH Aachen). Tam też uzyskała stopnie naukowe doktora (1979 rok) i doktora habilitowanego (1984 rok). Z Uniwersytetem Technicznym w Dortmundzie związana jest od 1986 roku. Do czasu objęcia w 2008 roku funkcji rektora kierowała Katedrą Statystyki Matematycznej i Zastosowań Przemysłowych.
W trakcie swojej kariery Profesor Gather była wielokrotnie nagradzana. M.in. jest laureatką prestiżowej nagrody Alfrieda Kruppa dla młodych profesorów akademickich, otrzymała nagrodę IREX, przyznawaną przez Australijską Radę Naukową, została też wyróżniona tytułem honorowego Obywatela Regionu Ruhry. Sprawując rozmaite funkcje w wielu instytucjach naukowych profesor Gather zdobyła cenne doświadczenie w zarządzaniu nauką i badaniami. Jest przewodniczącą Konferencji Rektorów
Państwowych Uniwersytetów Nadrenii Północnej – Westfalii i wiceprzewodniczącą ds. nauczania, studiów i rekrutacji Konferencja Rektorów Niemieckich. W tym roku została powołana do Hightech Forum, ciała doradczego Federalnego Ministra Edukacji i Badań Naukowych. Jest też prezesem Rady Powierniczej Fundacji Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, członkiem Niemieckiej Akademii Nauki i Techniki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie